Ce plante ne-au inflorit (in apartament) - partea 2

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Unele nu se mai satura de inflorit (abutilon), altele au inceput o noua serie (cyclamen), iar restul isi incep inflorirea mult-asteptata





 

lelia

Well-Known Member
Superbe !!! atat de multe ,inflorite si bine ingrijite ,nu incetez sa le admir si nu-mi dau seama cum reusesti ....in albumele tale am vazut cele mai frumoase plante din specii diferite ,deci chiar te pricepi ,inca o data felicitari !!! :hug:

Am si eu o intrebare ,ba doua :oops: clerodendronul l-ai tuns in vara ?
si plantele de ephifilum mai primesc apa pana la primavara ? plantutele mele ierneaza la minim 3 grade ,si in fiecare iarna pierd o parte din ele ,eu le-am pus apa din cand in cand si cred ca din cauza asta au murit .
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc pentru aprecieri. Desi laudele sunt mai generoase decat merit! Nu neg ca la unele plante am succes, insa si esecurile sunt pe masura.

Lelia, scuze ca am intarziat cu raspunsul, insa timpul nu imi permite sa intru pe aici zilnic, desi ma simt tare bine intre voi.

In ordinea intrebarilor iata si raspunsurile:
Desi am clero de vreo 3 ani abia in vara asta am indraznit sa-l tund si sa-l transpalntez fiindca era tare inghesuit. Inainte de tundere , dupa tundere si acum, dupa cateva luni . Asa ca nu are prea multe flori, nici buchete asa bogate ca in alti ani. Lastarii de la tuns i-am pus la inradacinat si am avut neasteptat succes (cam 90% reusita).

In ce priveste epi si ai mei stau la rece la temperaturi pozitive, pe la 5 maxim 10 grade. Ii ud insa iarna, dar foarte rar ( nu mai des de o data pe luna) si cu putina apa. Da, prea multa apa plus temperaturi scazute sau sol cu drenaj slab ii apropie de deces. Cu atat mai mult cu cat nu dau semne prealabile. Cand arata rau e deja tarziu. Insa mie mi se par greu de ucis. Se pot salva butasi, planta inradacineaza usor. In plus multe plante isi revin in timp daca sistezi udarile. Am avut un epi rosu imens pe care l-am resuscitat dupa ce l-am tuns drastic si am tinut udarea sub control.
Un pont ca sa n-ai probleme cu ei: tine-i inghesuiti in ghivece (asa ii tin pe ai mei: mai multi in ghiveci, ghivece mici, daca se poate putin adanci sau cu strat gros de pietris la fund). In sol din abundenta sau intr-un ghiveci prea mare e greu de tinut sub control udarea.
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc mult, penru raspuns! :hug:

Eu nu am tuns clero si n-a inflorit inca ,nici nu cred ca o va face ,nu-i place noua locatie ,bine ca n-a murit ,pana acum ....
Epi cei albi si cativa ce nu le stiu culoarea, mereu mor ,fiind mai ,,carnosi ''retin apa si ingheata partea aeriana.cel mai bine rezista cel roz si cel rosu .Sper ca in iarna asta sa-i salvez pe toti :rugaciune: apoi sa vad si flori de la ei....
 

liliput

Member
Buna seara.Imi cer scuze,n-am stiut unde sa scriu..am cumparat azi o azalee de apartament,e super inflorita,dar in dormitor am cald,peste 20 de grade,in restul casei am rece,la ora asta 13 grade...unde sa o tin?
Multumesc.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La rece. Lumina naturala sa fie si udare moderata (nu pamant uscat complet si nu apa baltita).
 

liliput

Member
Mulltumesc f mut ptr ajutor.Dar 13 grade nu e o temperatura prea scazuta ptr ea? Si noaptea scade..si cand va ninge va scade......n-o omor cu mana mea? Ce temperaturi minime si maxime suporta?
Multumesc.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La 5-10 grade nu pateste absolut nimic. Ii e mai bine la racoare decat in casa la caldura unde s-ar usca treptat in cateva luni. Numai sa ai grija sa n-o uzi mai mult decat are nevoie, adica asociaza temperatura cu udarea.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pana nu se trec toate florile nu umbli la ea.
Abia dupa aia te poti gandi la transplantare. In principiu nu au radacini mari asa ca nu e graba.
Pana atunci gaseste pamant pentru plante acidofile si ghiveci ceramic.
Inainte de transplantare verifica daca are intr-adevar nevoie - se poate sa n-aiba.
 

adi25

New Member
Am vazut niste Craciunei sau ma insel?! Aratau foarte bine. Am doua ghievece cu Craciunel si sunt uscati, apatici, slabuti, fara vigoare..:( Din ce cauza? ii ud o data la 4-5 zile. Nu-si revin, desi atmosfera in apartament este planuta. Oare ce le lipseste? Daca imi poate da cineva niste sugestii sau pareri, i-as fi recunoscator.
 

popescu gp

Well-Known Member
Ce fel de pamant folositi?au nevoie de un pamant cu mai mult nisip grunjos ei facand parte dintre cactusi si au nevoie de lumina buna
 

adi25

New Member
Pai e pamant cumparat de la un magazin specializat. Nu stiam ca au nevoie de ceva special. Pot sa merg sa cer pamant grunjos sau nisipos?! Inseamna ca asta o fi problema: lumina. Mut ghiveciul si astept sa vad cum primeste noua locatie, si, sigur, sa vedem cu pamantul. Multumesc.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si sa nu abuzezi cu apa, atentie la udari ca daca e prea multa apa ii putrezeste radacina
 

adi25

New Member
Am inteles. Multumesc. Sa vedem, asa, mai dupa sarbatori cum primeste schimbarile. Scriu noutatile si aici :)
 
Sus