Ce plantam langa garduri?

mirela06

Active Member
Eu, am pus napi, in spate, linga un gard al vecinei. Asa am 2 lucruri. Cartofii aceia dulci si medicament natural, precum si flori, chiar daca inalte, muuulte si dese :rofl: Ah si am uitat, fac sport... la cazma :rofl:
 

dana_rusu

Member
cu trandafirii trebuie sa ai rabdare si sa stii daca algi trandafiri care infloresc numai o data si odata plantati ai grija de ei cam in doi ani ai plin gardul ei cresc pana la doi metri pe vara.
 

riana

Active Member
asa e trebuie sa alegi trandafiri care infloresc de mai multe ori. si eu am crezut la fel ca o sa-i rupa vecinii dar sunt atat de multi ca nu se vede daca taie cateva flori
 

dana_rusu

Member
recunosc sincer ca si eu am fost candva la vanatoare de lastarasi de trandafiri de pe un gard ,pai erau ceva de vis si nu m-am putut abtine :x
 

anasstasia

Active Member
Pai de ce credeti ca am spus ca m-ar vandaliza? Stiu ce sint si eu tentata sa fac cind vad ceva frumos! Iar acum cind am si unde sa duc tot ceea ce intilnesc........sa te tiiiiiiii :rofl: :) :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu pe langa gardul din fata casei am pus trandafiri tea hybrid si crini de o zi, arbusti pitici, tufe de flori etc, precum si trandafiri cataratori

pe langa gardul spre vecini vreau sa fac un gard viu din arbusti, lasati sa creasca liberi, deja am plantat corn (cornus mas), liliac, brad, hibiscus de gradina, euonymus europaeus
am 2 soci imensi deja, si mai vreau sa mai plantez iasomie, forsitya, calin etc
l-am gandit ca un gard viu atragator in 4 anotimpuri(adica in fiecare anotimp 1-2 arbusti sa-si etaleze florile sau coloritul frunzelor)

in rest, ca paravan pentru indiscreti, am plantat lonicera, de exemplu pe gardul langa care am amenajat locul de relaxare de langa terasa
 

huni

Member
langa gard

Eu am gard de sarma, si ma gandeam sa pun vie salbatica, pentru ca imi place cum arata, creste rapid si ne va si oferi o oarecare intimitate in gradina. Singura mea problema ca nu stiu de unde sa fac rost de lastari sau butasi, aveam de gand sa apas soneria la cateva case de aici unde am vazut pereti intregi al casei acoperiti cu vie salbatica, dar inca nu am indraznit :D.
Pe o parte eu am plantat flori bulboase, dintre care multe cresc pana la 1 metru, vad la anul ce iese...
 

riana

Active Member
da asa i-am prins eu. am primit primavara cativa lastari pe care i-am bagat in pamant pana la jumatate si s-au prins toti.
 

anasstasia

Active Member
Adica doar atit este necesar? Sa tai un lastar, sa-l pui pina la jumatate in pamint si se prinde? Super.
 
Sus