Ce planta este?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

iudit

Well-Known Member
Moderator
Face referire,cred ,la plantele care nu sunt denumite cu numele lor real.
 

lili

Member
Dupa stiinta mea :rofl: tu Abra ai acolo niste suculente si un cactusel (eu ii ziceam serpisor).....dar te rog sa ai rabdare sa mai sap :wink:
 

AbraMack

Member
Am Lili, am tata rabarea din lume, draga mea.. Multam fain... Astept, cum nu... Ca io-s experta sa ma procopsesc cu tat felul de dintr-astea de nu le stiu numele... Si apoi vin si plang pe aici asa ca... Stau cuminte... si astept! Multam fain!
 

AbraMack

Member
Iudit, multam fain... Incepe sa nu mai fie asa faina... nu stiu...eu o tot pigulesc dar se pare ca i-ar fi mai bine afara....

Violeta am sa incerc si eu o identificare a plantutelor tale, toate denumirile insa, cu semnul intrebarii... :) Asdar:

1. - Dryopteris (feriga)
2. - Hedera 'Eva' ???
3. - Chlorophytum Comosum
4. - Tradescantia Pallida
5. - ?
6. - Tradescantia Albiflora
 

lili

Member
Mai animatorule....mesajul anterior a fost pentru Abra :rofl:

Si ca sa nu te necajesc prea , incerc sa identific plantutele
1. Feriga scara -Nephrolepsis exaltata
2. Iedera - Hedera canariensis , hedera hedera helix sau Gloria de Marengo - exista foarte multe varietati
3. Voalul miresii - Chlorophytum cpmosum
4. Telegraf - Tradescantia zebrina
5 . studiez :oops:
6. Tot un telegraf

:*
 

ghia_don

Active Member
1-nephrolepis
2-hedera helix
3-chlorophythum
4-tradescantia zebrina
5-cissus antarctica
6- tradescantia
:rofl: M-am strofocat si eu, dar cam tirziu
 

lili

Member
Inca fac sapaturi si :rugaciune: ....dar nici un rezultat (am ajuns si pe la carnivore) :nu-mi_place: . In curand o sa ma specializez pe suculente, cactusi si aizo :wink:
 

AbraMack

Member
Lili, multam fain pentru straduinta...Acum, ca te stiu "sapand", pot avea SI mai multa rabdare... Merci...
 

lili

Member
VioletaB a spus:
Liloi draga, te "rapune" pe tine o floriciune :)
NU as crede .... :wink:

Inca planeaza misterul!!!!! :oops: ....
pai vezi daca m-am bagat in oala care nu-mi fierbe!!!!...dar sa vezi tu daca si cand voi descoperi :petrecere: :petrecere: :dans:
 

lili

Member
AbraMackule !!!!! :petrecere: :petrecere:
A venit timpul sa iti poti striga pe nume grasutii :wink:

01a, 01b pare a fi un chamacereus silvestrii
02a, 02b crassula ovata Gollum
03a,03b adromischus cooperi
 

AbraMack

Member
Lili, sa ai gura aurita!!!! Asa sa fie cum zici!!! :rofl: Multam fain pentru sapaturi (bagsama ca mai un pic si ajungeai in China :rofl: ), si dau o bere cand mi-s prin tara... Sau tre sa dau lada ori butoiul, cum facem?

Inca o data multumesc si o noapte faina!!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca vreo 300 de fucsii si vreo 200 de passiflore ar fi recompensa binemeritata pentru "Lady Straduinta" :giggle: :p .
 

AbraMack

Member
Gabiuta... mi-as fi dorit sa am atatea ... Oricum, pana la sute de passiflore si fucsii... eu ii multumesc INCA O DATA sincer si raman la bere (sau hai un lichior)... Asta daca mere... daca nu... gasim noi ceva! :rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus