Ce planta este?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

blueheart_d

Member
am facut niste poze la unele plante ce le am de la mama si nu am reusit sa le identific inca :



asta e putin bolnavioara

si ma deranjeaza ca a crescut asa intr-o parte. pe tulpina insa ii ies parca niste mugurasi

si,
 

zamfira

Member
poza 1- plNTA 2 paRE kalanchoe ..dar nu e prea clasa poza
poza a 2-a pare a fi o begonie
poza 3 - am avut si eu asa ceva -face o floare care seamana cu cea de Spathiphyllum , dar s-a umplut de paduchi lanosi ..si n-am mai putut-o salva :(
ultima poza - un soi de tradescantia
 

blueheart_d

Member
dintre toate astea dor din prima poza planta nr1 si 2 au facut flori pana acum, si as zive ca sunt cam din aceeasi familie. poza 2 nu tin minte sa fi facut flori (dar poate ma insel). multumesc oricum
 

AbraMack

Member
Am si eu...

Am cumparat si eu o plantuta precum prima, de la florarie, iar p eeticheta scria ECHEVERIA.... deci asta trebuie sa fie... Eu am argintie, rosie, verde si una mai putin obisnuita, cel putin pentru mine... Arata de parca ar fi sculptata in marmora alba sau parca ar avea mult praf alb pe ea... Stiu doar ca e echeveria dar nu stiu ce fel de...
 

RedDog

New Member
doar a treia este bine determinata. eu am cautat la crassula si nu este nicio crassula care sa semene cu primele doua. nu stiu ce sa zic, dar eu nu m-as baga daca nu ma pricep. :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Atunci e Brugmansia...frunzele sunt in procent mare ca ale daturei ..floarea difera....
 

Luciana35

Member
Si mie mi se pare a fi datura dar nu am foarte multa experinta asa ca nu pot spune cu siguranta....doar ca seamana foarte mult cu datura mea.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus