Ce planta este?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Simina

Active Member
Trei achizitii noi, cu nume necunoscute:

- sedum, dar de care?


- o suculenta:


- o planta cu flori albe. Anul trecut la expozitie am vazut si pe mov.
 

Roxana

Active Member
Plante necunoscute

1. Sedum morganianum
2. Gasteria (?)
3. nu stiu ce este :oops:. dar nu prea seamana cu campanula
 
A

Anonymous

Guest
poate-i o kohlerica???....oricum e din gesneriaceae.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
bv

Sa stii ca se poate sa fie o episcia.
uite aici
nu-ti pare ca seamana?
 

manuela

Member
episcia

Nop, nu seamana...asta e cu frunza destul de groasa, mediu pufoasa, nu ca eucodomia si are un soi de patern in centrul frunzei, dar nu cred ca e... inca nu da semne de flori...am obtinut-o dintr-o gramada de seminte...dar cu mare greutate! :oops:


Ah si iudith iubita, scoate link-ul ca am vazut poza, din cauza lui se strica proportiile paginii!
 

dorinas

Member
Manuela sigur e o kohlerie si dupa frunze e cea rosie cu frunza verde iar marginea frunzei putin rosie.
 

manuela

Member
necunoscuta

Din pacate dorina, nu ai dreptate...am si eu kohlerii si nu sunt asa...asta e diferita, iar cine mi-a dat semintele nu mi-a zis ca ar fi kohlerie...mai degraba suspectez ca tot o eucodomie sa fie! Sa faca flori si vad eu!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gabriela poza nu este prea clara...............pare a fi intr-adevar crin dar daca ai putea-o poza mai de aproape........... :oops:
 

Gabriela

Member
gabiuta din pacate stau cam prost la capitolul tehnologie moderna si nu am aparat foto digital.mai prind cate un prieten la mine si mai pozez dar in rest.... :oops:
oricum merci pt intentie :*
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stii ceva?
N-are nimic.......... :D astepti frumos sa infloreasca(ca odata si oadata tot va face macar ceva ) si atunci o sa vedem cu totii ce minune ai crescut! :rofl: :rofl: :rofl:
 

Gabriela

Member
il am de 7 ani si nu a facut pana acum decat "salata". flori nu am vazut de la el.de asta am intrebat ce e.pt ca e clar ca undeva nu procedez corect.
si poate imi lamuriti o dilema: crin=amaryllis sau crin =lilium?sau ambele variante sunt corecte?
 

Gabriela

Member
am avut din comert un amaryllis care din pacate dupa ce a inflorit a si decedat, iar singura diferenta fata de al meu era ca cel din comert avea frunzele mai mici si mai inguste.al meu are frunzele late(cat jumatate de palma) si mult mai lungi.
 

Gabriela

Member
m-am gandit si eu la asta cand am vazut poze cu clivia...in fine sa nu monopolizez toata discutia....probabil ca trebuie sa astept sa se indure sa infloreasca sau sa fac rost de un aparat mai performant :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gabriela......................nu monopolizezi nimic.De aia exista acest topic.Pentru a ne lamuri cind nu stim ceva,pentru a raspunde la intrebari...etc..........mai ales cei care stiu!!! :rofl: :wink:
 

AbraMack

Member
Pentru Simina...

Simina, acum am vazut postarea... Imi dau si eu cu parerea... Am si eu o planta ca a ta, a doua, suculenta si pe eticheta scrie ALOE VARIEGATA... so, poate fi posibil... O seara faina...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus