Ce planta este?

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Melania, pare sa fie o planta cu crestere apicala care nu cred ca mai are vreo sansa sa fie salvata. Varful pare negru complet.
 

kerkyra

Well-Known Member
Stiu ca am vazut-o prin diverse albume, dar nu am rabdare sa caut, asa ca va rog sa ma jutati sa aflu ce este
 

ghia_don

Active Member
Este bianuala, se autoinsaminteaza singura daca ii lasi capsulele cu seminte sa se coaca. La anul e posibil sa nu ai flori, dar vei avea plantute noi care vor inflori in al doilea an.
 

MASCHA

Active Member
Azi am luat din piata o floare pe care vanzatorul o numea "angelicum"
Am cautat date despre ea pe internet,dar nu exista o floare cu aceasta denumire ,asa ca ce floare este?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Necunoscuta e din gradina mea - cred ca trebuia sa fie lonicera, numai ea stie ce e de fapt :) :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De ce zici lonicera?E urcatoare?
Floarea pare asemanatoare cu cea de la hypericum.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Gabiuto, am si hypericum in gradina, are floarea mult mai mica. Asta e ceva mai mare ca o moneda de 50 bani.
Cu toate astea, studiind mai bine floarea, e posibil sa fie o varietate de hypericum desi, ti-am zis, e mult mai mare floarea. Ma gandeam ca poate are cineva planta asta in gradina....
 

MASCHA

Active Member
Asta vara am luat un butas din aceasta planta,pe care am crezut-o o suculenta, pana acum cand m-a surprins cu aceasta minunata floare
Stiti ce este?
 

LadyBug

Well-Known Member
E foarte frumoasa floricica ta, Mascha, inca nu ai aflat cum se numeste?
Am si eu o necunoscuta in gradina, un fel de buruiana insa-mi place mult culoarea floricelelor ei
 

cristinaf

Well-Known Member
Ventrilica. Nu e doar buruiana, vad ca e folosita ca planta medicinala; mai poarta numele de "leacul tuturor relelor".
 
Sus