Ce pamant... pentru care flori?

cornelia

Fondator
Membru staff
Pentru ca exista o adevarata problema legata de solurile potrivite haideti sa dezbatem un pic: ce sol merge la care planta? Si sa spunem de unde se poate achizitiona, la ce pret si care sunt "specificatiile tehnice"...
 

Roxana

Active Member
Pamant de flori

Eu, pentru ca am toate tipurile de plante (decorative prin flori, frunze, cactusi si sucelente) am cumparat pamant universal pe care il amestec cu cel normal si cu putin nisip si vad ca nici o planta ''nu s-a plans''
 

dana_m

Member
trebuie un pamant anume pentr impatiens... nu de alta, dar la mine nu tine nici una. toate mor... din pacate. Mama are una si m-a intrebat daca este un pamnant special pentru ea. multumesc pentru orice informatie .
 

Roxana

Active Member
Pamant de flori

Impatiensul il am de la cineva, deci nu stiu ce pamant are (nu i-am schimbat nici pamantul, nici ghiveciul cand l-am luat).
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Radacinile la Impatiens sunt relativ bine dezvoltate deci nu cred ca va avea probleme cu un sol bine drenat, pH aprox. 6. Insa este sensibil la administrarea ingrasamintelor. Intoxicarea plantei duce la moarte.
 

Simona D.

Member
Daca nu intervine nimic, sambata merg in Ungaria si vreau sa-mi iau pamant pentru transplantarile ( o gramada ) pe care trebuie sa le fac in primavara. De anul trecut folosesc pamant din asta si as vrea sa-mi spuneti daca este ok.
Pe el scrie ca e recomandat pentru : Abutilon, Aglaonema, Asparagus, Cacteceae, Codiaeum, Cordyline, Cyclamen, Diffenbachia, Dracaena, Euphorbia, Ficus, Fuchsia, Hibischus, Kalanchole, Philodendron, sanseveria, Scheflera, Syngonium, Tradescantia, etc.
Mai scrie:
PH (vizes) 6,9-7,2 ; Osszes So : 0,8% ; Szerves A. 62-64% ; N: 1,3% ; P:0,14% ; K:0.35%.

Eu ungureste stiu NU :) iar la substraturi ma pricep NU :) .
Ce spuneti, e ok asta sau sa ma orientez spre altceva? :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Simona,pamint "unguresc" se gaseste si la noi la Brico :) .Mai bine cu banii aia iti iei plante :D
 

simona2

Member
Cred ca pamantul de gradina in amestec cu cel de padure , inlocuieste cu succes pamantul unguresc .Parerea mea .
 

Simona D.

Member
Despre substante nu stiu ce sa spun :) ... daca ai vedea cate masini parcate , care pe unde, sunt seara tarziu ... :rofl:
Acum serios, sa stii ca sunt curioasa si am sa merg sa vad cam cum arata pamantul asta din padure.
 

dana_m

Member
Cauta mai "in adancul" padurii. O data am luat pamant din padure de la Cernica. A fost foarte bun. Asta s-a intamlat cu vreo 3,4 ani in urma.
 

Simona D.

Member
Asa o sa fac.
Dar daca nu gasesc si pamant de gradina sa-l combin, sa iau totusi din asta din Ungaria sa-l combin?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca iti iei din Ungaria il folosesti ca atare fiindca este minunat!
Nu face amestecuri decit daca este neaparat necesar sa pui in el nisip pentru anumite plante.Sau perlit :D .
Pamintul de gradina nu este recomandat pentru ghivece.Cred s-a mai scris pe undeva despre acest lucru cu explicatii generoase la un astfel de subiect.
Nu-l gasesc acum dar
uitati si aici:
http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2765

http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2753

si mai ales aici: http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2755 Asa ca SimonaD draga ai de unde alege :)
 

Simona D.

Member
Gabiuta, mi-ai facut ceva Voodoo ??? Nu am gasit pamant :x
asa ca m-am razbunat si mi-am cumparat ceva floricele :dans: :dans: :dans:
Tot la vorbele tale am ajuns :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Draga mea,sa stii ca esti mult mai cistigata .Sa te bucuri de plantute si sa ai grija de ele.Eu una ma bucur sincer pentru tine :clap:
Cei din jurul tau(zona ta :oops: ) cred ca te pot indruma spre marketuri unde gasesti pamint asa cum iti doresti.Pina sa vina vremea sa-l schimbi la floricelele tale o sa ai si de unde cumpara.
 

ario

Member
in market-uri este numai un amestec de turba. pot folosi asa ceva? ideea de a pune ingrasaminte nu-mi surade.

si daca nu am gradina, unde pot gasi pamant de gradina? :rofl:

multumesc
 
Sus