Ce orhidee ne dorim?

sarselia

Active Member
Moderator
M-am gandit sa deschid acest topic pentru a ne ajuta unii pe altii in achizitionarea anumitor specii de orhidee pe care nu le gasim in zonele in care locuim dar care se gasesc in alte parti.
Asa ca sunteti bineveniti sa scrieti aici cam ce orhidee va doriti iar daca vor fi dintre voi unii care le vor vedea va rog sa va anuntati unii pe altii tot aici.

Incep eu prima.Eu mi-as dori Cattleya, cambrii de tot felul, Encyclia si ar mai fi multe dar deocamdata macar o parte din acestea sa le gasesc si as fi tare multumita.
:)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sarselia, asta e un topic unde nu pot sa nu postez!
Zilele trecuta am numarat cate ghivece cu orhidee am - 26! Din care vreo 6 acum neinflorite...
Si-mi mai doresc Vande (macar vreo doua-trei), un paphiopedilum ca n-am deloc, o Laelia, cateva Catleya si un Cimbi rosu daca se poate....si un Odontoglossum mirositor a ciococata :rofl: :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
E super frumos iar tu esti tare draguta si-ti multumesc de oferta!
Cand se mai incalzeste vremea, daca mai ai timp si treci pe-acolo, o sa te rog sa-mi iei si mie, daca nu e f greu - oricum, ma duc duminica prin Obi/Hornbach la intalnire si mare minune sa plec cu mana goala...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bun pastram legatura.Daca mai au le zic sa imi retina unul si daca il vrei ti-l iau.
De aceea am deschis acest topic ca sa ne bucuram unii pe altii ca stiu ca ce se gaseste la mine poate nu se gaseste la voi si invers.
Asa ca haideti sa ne facem fericiti unii pe altii!
:) :) :) :) :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumim, esti o draguta! :*
Promit sa ma uit dupa Cattleya in week-end, poate gasesc ceva la un pret rezonabil si iti pot trimite.
 

Simonilela

Member
Cate mi-as dori eu :roll: ...Avand in vedere ca sunt la inceput de drum am doar dendrobium, dendro nobile, miltonia, burrageara nelly isler, oncidium si cambria (ultimele 2 cumparate neinflorite) si mi-as dori toate speciile de orhidici disponibile la noi in tara. Incerc sa ma consolez cu mai multe phale :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Uraaa!Ce fericita as fi!
Lasa ca ma mai binoclez si eu in stanga si in dreapta si o sa va spun aici ce am mai gasit.
Papucei aveau la floraria asta mai demult dar erau bogati tare si cu 2 flori si costau intre 50-70 ron.
Acum parca nu am mai vazut de la un timp.
 

cory_helen

Active Member
eu mi-as dori un oncidium... am primit un dendrobium... si am 3 phale...
asta deocamdata... daca desparte cineva oncidium, as dori si eu...
 

Leanna

Member
Eu deocamdata imi doresc...miltonii.. :visator: , inca niste phale...dendrobium phale combinatii verde cu grena sau roz :visator: , cattleye...cymbi... :visator: as putea continua lista la nesfirsit tinind cont de cit de variate si frumoase pot fi;-))
 
Sus