Ce mai gradinariti? (partea a II-a)

aleynad

Active Member
Moderator
bravo, Sigrid! :D
pe mine ma bate gandul sa iau un brad argintiu, am vazut la noi in oras, la Ambient, la oferta - 80 lei/bucata, la container, peste 1 m inaltime
 

elianna

Well-Known Member
"Eu azi am dat cu piatra vanata trandafirii si tufele de zmeura, cu ocazia asta am terminat cu dezinfectatul de toamna."

Despre ce dezinfectie e vorba? Sunt noua aici. La ce plante se mai aplica? Este prea tarziu acum?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu o aplic la pomi, arbusti, trandafiri si cam orice-mi cade sub vermorel prin gradina :) Se face cand au cazut aproape toate frunzele, sau chiar toate, in zile cu temperaturi pozitive pentru cateva ore macar, astfel ca solutia sa apuce sa se usuce pe plante. Stropirea o fac cu solutie in concentratie de 2%
Nu este tarziu daca vremea iti permite.
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc de atentionare. Sper sa fie. Azi sunt mai mult de 5 si se anunta asa si pe urmatoarele zile. Depinde cine face prognoza. :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Elianna,cam frig pe la voi,sunteti mai aproape de Siberia :rofl:
Eu ieri am pus apa la arpagic,la trandafiri si wegelii cu pet in cap.Nu se mai putea cu asa seceta.Am scos furtunele de la pastrare.Maine ma duc iarasi,mai am de pus fibra de sticla pe solar(l-am marit) si o sa pun aspersorul in interiorul solarului macar 1/2 ore! :cry:
Intre timp mai curat si la pomi,la primavara este mai usor cu ei aranjati :wink:
 

elianna

Well-Known Member
E cam departe Siberia. Chiar daca suntem in nord inca nu sufla crivatul. Chiar a fost foarte cald si ieri si azi dar cum se intuneca, gata, e frig. Chiar am sa scot termometrul afara sa vad cat e. Il tin pe o veranda cu fereastra intredeschisa unde mai am floricele (deh! eu n-am sera, nici macar solar ca la 350 mp cat are gradina mea, n-am unde sa le pun) si n-a scazut sub 10 gr. C nici noaptea.
Spor la treaba. Eu nu mai pot face mare lucru in gradina. Arunc doar cate o privire, asa din obisnuinta.
 

elianna

Well-Known Member
Si inca ceva, o intrebare: Weigela trebuie protejata? Am cumparat si eu una in toamna asta dar inca n-am imbracat-o. Trebuie neaparat pet sau merge si numai cu frunze?
 

happy

Well-Known Member
Wegellia rezista,nu are nevoie de protectie.Eu am pus butasi in august si le-am pus pet in cap ca la trandafiri.O sa vad la primavara ce am realizat! :D
 

miki70

Active Member
Azi imprastiai var nestins prin gradina , am citit ca e bun pentru melci. Imi mai trebuie o punga de 1kg ca nu-mi ajunsa.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Iubita, din cate stiu eu varul actioneaza destul de brutal asupra pH-ului, solului, eu zic ca era bine sa ceri opinia unei persoane care se pricepe, ca sa-ti spuna ce cantitate poti sa folosesti
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Acum am citit pe horticultorul.ro ca se administreaza 20 gr pe metru patrat...asa ca gandeste-te bine daca mai dai sau nu. In plus, nu stiu daca are efect pus de-acum, tu mai ai melci care bantuie in perioada asta? :?
 

miki70

Active Member
Aici : http://www.scritube.com/economie/agricu ... r95411.php
(daca puteti scapa de gras :) )

Combatere: terenul infestat se prafuieste cu superfosfat praf, piatra vanata pisata fin, praf de var nestins, 15 gr la mp. ,OPTIMOL 4 G(4 % Metaldehida) 15 kg/ha

Am cateva zone unde nu am dat deloc de aceea vreau sa mai iau , nu repet tratamentul pe unde am dat. Gradina are aprox 160mp si am avut o punga de 1kg . Sau poate imprastii piatra vanata.
Tratamentul se face acum la intrarea in iarna cu var nestins ( am citit in alt articol care nu-l mai gasesc).
 
Sus