Ce mai gradinariti? (partea a II-a)

mirela06

Active Member
Noi ”gradinarim” mereu. Am impresia ca-mi fac plantele in necaz sa fiu mereu in preajma lor.
Dupa ploi au crescut mari toate. Am trebuit sa legam: rosiile, ardeii, vinetele, chiar si bobul, dovleceii :-)lufa,la metru,tilv,zuchini, kiwano,) sunt tot mai mari si au flori,andivele cresc in disperare, castravetii fac de zor rfucte,capsunile se cer mereu culese, vita de vie ba sapata,ba legata, iar in flori sunt zilnic pt. ca am facut noi butasi de trandafiri pitici, unele plante le-am scos, murul, zmeurii, agrisul , visinul si alunul, i-am toaletat, iar buruienile cresc si cresc si cresc, asa ca.... avem treaba.
Cele citeva minute bune cind le prind...sunt cu voi :)
 

gty

Member
:visator:
azi am luat din padure buturugi cu ideea de a face niste scaunel si o masa
de langa rau am luat pietre ptr o stancarie si sa fac un ghiveci
voi ce pamant folositi ptr stancarie ? bineinteles flori perene sau suculente
idei ce mai aveti ?
 

victoria

Active Member
Eu ieri am muncit de ziceai ca ma alearga cineva :) Am legat din nou toate rosiile si le-am plivit,am mai taiat araci pentru rosii,ca mai am 3 randuri la care am nevoie,si i-am ascutit, apoi am curatat aleea principala de buruieni si florile de pe margine. Nu mai zic de treaba in casa:curatenie,mancare spalat rufe.(la masina :) )
Pe seara,vreo 2 ore, am udat jumatate de gradina.
Cand am intrat in casa eram teleghidata.

Am uitat sa aspun ca am plantat si bulbii de gladiole pitice.Abia astept sa vad cum vor fi.
 

aleynad

Active Member
Moderator
doamne, Victoria, ce harnica esti!
eu din cauza sarcinii am zile in care nici nu suport sa mai stau printre flori :cry: :cry: din cauza diverselor parfumuri mi se face rau :(
 

victoria

Active Member
Va multumesc. :D
Eu am scapat ieftin Danyela,ca am avut greturi in perioada cand nu mirosea nimic prin gradina :) Poate doar a gunoi de grajd :rofl:
Apropo,multumesc din suflet pentru cale.S-au prins tare frumos toate :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Continui munca in gradina din fata blocului, cu plantarea noilor achizitii de la expoflora: bulbi de gladiole si o dalie pitica roz. Ii sta bine langa osteospermum alb si alta floare galbena, nu-i stiu umele. Bulbul de cala nu vrea insa sa iasa iar bulbii de irisi nu mai stiu exact unde i-am pus, vroiam sa-i verific putin, mi se pare ca i-am plantat cam adanc :( Am pus si cativa trandafiri la prins.
 

victoria

Active Member
Cum ai pus trandafirii.Am pus si eu un butas,dar fara sticla ca mi se pare ca e cam cald ca sa ii mai pus si pet in cap.
 

kerkyra

Well-Known Member
Le-am pus pet, dar fara dop. Am lasat si doi fara nimic, dar cum la mine e gradina blocului, mai intra caini, asa ca pet-ul l-am pus pt protectie.
 

kerkyra

Well-Known Member
O sa incerc sa fac, dar deocamdata putine flori, mai mult bulbi, plantute care vor creste iar gradina e sapata cam jumatate, poate si mai putin. Oricum, cred ca urmatorul pas ar trebui sa fie inchiderea completa pt a nu mai intra animale (gradina e inchisa cu gard viu, dar nu este si plasa peste tot).
 

mymo

Active Member
Eu ma pregatesc barbateste sa atac buruienile :evil: cu erbicid total,o sa stropesc rosioarele cu zeama bordeleza si saracul nectarin bubos.Daca dupa toate astea mai sunt in viata,ne vedem deseara :)
 

Blitz

Active Member
In sfarsit am mai reusit si eu sa gradinaresc un pic alataieri si ieri, ca umarul m-a mai lasat :D Am trecut cu "sportivul" la "frizer", adica am tuns gazonul ca prea era mustacios. Si asta din pacate in doua reprize, ca mi-a fost frica sa nu inceapa umarul din nou.

Azi mai am de aranjat cate ceva, sper sa ajunga cactusii, dupa scarbici ma duc la posta sa vad :D
 
Sus