Ce legume aveti in gradina ?

Floria

Active Member
Eu vreau sa plantez Pak Choi. Am cateva seminte si vreau sa incerc. A mancat cineva Pak Choi ? eu nu stiu ce gust are.
Si mai vreau sa seman ridiche chinezeasca cu coaja alba si miezul rosu, zic ei ca merg bine prajite sau murate.
 

Elektra

Member
Floria a spus:
Eu vreau sa plantez Pak Choi. Am cateva seminte si vreau sa incerc. A mancat cineva Pak Choi ? eu nu stiu ce gust are.
Si mai vreau sa seman ridiche chinezeasca cu coaja alba si miezul rosu, zic ei ca merg bine prajite sau murate.
Eu am mancat doar gatit de altii, la restaurante cu specific asiatic, mie mi-a placut, nu stiu cum sa descriu gustul, intre salata si varza, oricum combinat cu sosurile lor clar era foarte bun :D Sa ne zici cum merge treaba, ma bucur ca incep sa se cultive si in ro vegetalele de iarna, stam prost la capitolul asta desi iarna tare bine ne prinde niste clorofila, din pacate magazinele de seminte autohtone ignora cu brio tot ce-i nou pentru ei.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este foarte gustoasa aceasta varza.Merita cultivata.
In comuna Stefanesti de linga Bucuresti exista legumicultori chinezi care au culturi cu fel de fel de legume specifice pe care le livreaza catre restaurantele cu specific.Semintele sunt aduse de la ei din tara.

Salatele lor sunt minunate si combinatia cu cozi de legume ....yamiiiiiiiii :salivat:
 
Sus