ce ingrasamant le place violetelor?

emeclau

Active Member
am hotarat ca un topic unde sa discutam despre ingrasamantul pe care il folosim la " ingrasarea" florilor noastre dragi, e mai mult decat bine venit
va rog sa trageti aici concluzii pertinente din experienta voastra :D
 

emeclau

Active Member
emeclau a spus:
mymo, probabil e foarte bun pentru muscate si petunii si alte asemenea, dar pentru violete eu nu am auzit pe nimeni sa foloseasca..
sa nu ma intelegeti gresit, eu nu caut asa ceva...mi-am cumparat , desi il folosesc mai rar
prefer 20-20-20 si Jack's African Violet food :) ...nu am vrut sa fiu snoaba :p
 

emeclau

Active Member
emeclau a spus:
Vilmorin am vazut in Real...am folosit spray insecticid de la Vilmorin si e destul de bun, mie nu mi-a ars frunzele
ingrasamantul cum e?
daca vrei sa iti cumperi si tu, eu mi-am luat din State,de pe www.avplanters.com ..le-am scris mail, mi-au raspuns, foarte comunicativi si amabili
daca ai nevoie de alte informatii, scrie-mi mp..raspund cu mare placere :D
 

emeclau

Active Member
nop, Cornelia...e perfect pentru ele..bineinteles diluat la 1/4 din cantitatea recomandata si folosit astfel la fiecare udare
daca esti atenta, vei vedea ca aprox. toate cele recomandate violetelor africane se invart la un total de 60 % :
20-20-20, 14-36-16, 15-30-15
 

emeclau

Active Member
Mymo, eu am vazut niste violete superbe la cumnata mea si vreau sa zic ca foloseste foarte rar cate un pic de Floravita pentru stimularea infloririi
eu cred ca mai presus de ce papica le dam, e locul in care sunt tinute ..daca le place mult, se vede imediat ca infloresc incontinuu si au si niste frunze verzi si sanatoase :wink: :visator:
 

emeclau

Active Member
eu am luat de la blondyromania ...doar ca e la 1 kg sau 2 ..nici nu mai stiu...ca am luat mai multe ..si 10-52-10 ( pentru stimularea infloririi)
nu sunt prea ieftine, dar merita, eu sunt multumita de ele
am luat din gama Peters Profesional
 

emeclau

Active Member
da,Ena, e pulbere :)
dar e 100% solubil in apa...asta e foarte important cand ne alegem un fertilizant pt. violete :wink:
daca vrei sa cumperi, scri-mi un mp , ca si asa am mai mult...ma duc sa caut facturile :giggle:
 

emeclau

Active Member
gradinar1 a spus:
Simina, foarte frumoasa, felicitari!
Eu am o explozie de flori la Pow Wow si Ma's White Elephant - am tot folosit in ultima perioada ingrasamant Peterson cumparat de la Emeclau si le-a mers foarte bine - o sa incerc sa postez si imagini in week-end.

Am incercat sa scriu la topicul de ingrasamant specific dar e inchis - vreau un sfat: ce ingrasamant sa continui sa folosesc acum? nu as vrea sa supradozez ...
si mai vreau sa stiu daca nu ar putea fi folosit Peterson si la streptocarpusi...Emeclau, te astept cu lamuriri!
 

emeclau

Active Member
Mada, am mutat aici :D
banuiesc ca ai vorbit de Peters 10-52-10 pana acum :idea:
mergi pe unul de uz general, de ex. 20-20-20 sau 15-30-15 , in continuare
la streptocarpusi e recomandat unul cu cifra din mijloc mai mare, pentru a sustine inflorirea si dezvoltarea radacinilor... eu de ex. folosesc 15-30-15 sau unul asemenator ( 12-30-12)
sigur ca se poate folosi si la streptocarpusi, cel 10-52-10, dar tot asa: nu mai mult de 2 sapt. si in concentratie mica - un vf. de lingurita la 2 litri de apa :wink:
vreau sa subliniez si pe forum, importanta folosirii unui ingrasamant bun si intr-un mod corespunzator! Multumesc Mada, ca vii sa confirmi ! :)
florile au nevoie de ingrasamant pentru o dezvoltare sanatoasa si o inflorire abundenta :barfa: :rofl:
 

emeclau

Active Member
intrucat am fost deseori intrebata , as vrea sa va prezint modul in care folosesc eu ingrasamant incepand de la stadiul de frunza pusa la prins pana la stadiul de violeta matura inflorita. 8)
sa incep cu inceputul :
1. frunza pusa la prins
in acest stadiu nu folosesc deloc ingrasamant
2. puii au inceput sa iasa
folosesc ingrasamant de tipul 15-30-15 ( cifra din mijloc mare contribuie foarte mult la formarea e radacini) foarte diluat, cam 1/8 din cantitatea recomandata, pe romaneste cam un varf de cutit :wink:
3. puii sunt despartiti de frunza mama
cateva sapt. mai folosesc 15-30-15 , pe urma trec la 20-20-20 ...acesta folosit la 1/4 din cantitatea recomandata ( eu pun un varf de lingurita la o sticla de 2 litri de apa)
daca treceti puii pe sistemul wick-watering ( pe ata) puneti ingrasamant mai putin, cam 1/8 din cantitatea recomandata :incapatanat:
4. violeta ajunge la faza de starter - violeta tanara care se pregateste de inflorire
aici puteti aplica deja un stimulator de inflorire , cu nr. foarte mare de P( fosfor) .Acesta nu se va aplica la nesfarsit, eu recomand 2-3 sapt. , dupa care se va face pauza si se va trece la modul obisnuit de udare
Am sa va prezint o schema de fertilizare folosita de o doamna care este nelipsita de la marile expozitii de violete :)
1. rupeti toti bobocii, pentru a determina producerea de boboci abundenti, cam cu 2 luni inainte de momentul dat
2. schimbati fertilizantul pe care il folositi de obicei (20-20-20) cu unul 15-30-15, cu care veti uda violetele timp de 2 luni
3. pe urma treceti la un fertilizator de tip 10-52-10, 10-60-10, care va produce multi, multi boboci. Nu recomand folosirea acestui tip mai mult de 2 saptamani, deoarece planta nu primeste suficient nitrogen;52 va transforma violeta intr-un buchet de flori.
4. intre timp, puteti folosi emulsie de peste, de alge, regulatori de crestere etc
Si inca ceva, variegatele prefera un numar mijlociu mai mare, asta le ajuta sa nu fie prea verzi sau sa isi piarda variegatia.
Sper sa va fie de folos! :D
 

mena

Member
Eme, multumim mult pt informatiile despre folosirea ingrasamintelor. :hug:
Cand voi trece de la stadiu de funze, pt ca la mine majoritatea sunt asa, voi incerca sa merg pe indicatiile date de tine. Acum se pune intrebarea - de unde gasim ingrasamintele mentionate de tine? Stiu ca tu ai avut de vanzare, mai ai? :D

Off topic: Am avut si eu un pui de violeta pe sistemul wick-watering si ieri am vazut ca a inceput sa se maroneasca din mijloc. Nu voi mai folosi sistemul acesta pt ca din pacate nu am experienta cu el :(
 

emeclau

Active Member
Mena, da-mi un mp cu ce te-ar interesa ( ingrasamant ) si daca mai am, iti dau cu cea mai mare placere :D
pt. sistemul WW este necesar un substrat cu mult perlit, sa fie aerat
unora dintre violete nu le place ca au fost deranjate, ca au fost mutate si pur si simplu mor
altele se revigoreaza si cresc intr-un ritm ametitor , puse pe sfoara :)
depinde de tine, esti dispus sa risti? :? :wink:
Mena, nu te descuraja asa de usor!
mai incearca! unele varietati adora sa stea pe ata si le place si multa apa!
da-mi un pm cu ce varietati ai si iti spun eu pe care sa le pui pe ww :suna-ma:
 
Sus