Ce facem cu narcisele,zambilele,din ghiveci?

sonia_i

Active Member
:D aaa, super!
multumesc adana.
sa ma anunti si pe mine cand e timpul lor, sa nu fiu dusa cu pluta.
 

adana

Member
ei ,se va anunta pe aici.ne vom lauda cu totii stai linistita.asa suntem noi,niste laudarosi :)
 

diana999

Active Member
pt ca stau la apartament am pus catziva bulbi de lalele in ghivece.cat de des trebuie sa le ud?le tzin pe balconul inchis dar nu e prea cald.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Au nevoie sa treaca prin frig ca sa infloreasca apoi frumos.Tine-le la cat mai rece si le uzi foarte rar.
 

baby_blues

Member
ACum vin si eu c-o intrebare despre narcise: Daca le am la ghiveci, 1/3 scoase afara, pot sa le plantez direct in gradina asa cum sunt, sau la toamna? Daca le plantez la toamna, bulbii ii las in pamantul din ghiveci, sau ii pastrez in alt mod?
 

helisananca

Member
Am vazut si eu pe la florarii asa zisele zambile in ghiveci ,cu bulbul acela pe afara,tare as vrea sa imi iau multeeeeee,,insa eu cum nu ma pricep la capitolul bulboase deloc,as vrea sa stiu dupa ce se trece floricica mai pot face ceva cu bulbul???? :eek: serios??il pastrez vine acum salariul poi il dau pe tot :rofl:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu ,in fiecare an,dupa ce se trece floarea,plantez bulbii in gradina.In primavara urmatoare florile ies mai anemice.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am plantat primavara trecuta in gradina un astfel de bulb, cand avea inca frunzele verzi, l-am plantat la adancimea normala la care se planteaza zambilele, i-a ramas afar motul de frunze, am continuat sa le ud pana s-au uscat. Acum sunt curioasa ce va fi de ei. S-ar putea sa fie traumatizati de cresterea fortata bulbii astia. Eu o sa astept si pana anul viitor in primavara, ca sa vad daca-si revin dupa un sezon normal de inflorire-uscare
 

gabiee

Active Member
eu am 3 bulbi de zambile in pamant deja , primul e de acum 3 ani , si tot asa in fiecare an am pus cate unul .....
intradevar nu mai sunt asa de ' grase ' ca in ghiveci , dar tot dublii sunt fata de ce-i de gradina
si acum sunt deja rasariti , dar de -abia se vede bobocul de floare
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiee, sunt dubli fata de zambilele alea de gradina care le aveau si bunicile, sau fata de bulbii astia cumparati in punga. Ca si eu am zambile de pe vremea bunicii si alea sunt altfel, au mai putine floricele pe tija decat tipul asta de zambile care au aparut in ultimii ani
 

nick1971

Active Member
si eu am de acum 2 ani zambile, acum ar fi la a 3-a inflorire, au fost la fel de bogate, doar ca putin mai pitice, acum am vazut ca au iesit multi puiuti pe langa ele, abia astept sa infloreasca sa exemplific :wink:
 

popescu gp

Well-Known Member
plante din ghiveci

Zambilele din ghiveci si eu le-am pus in gradina dar este o diferenta de marime la cele puse direct in pamant si cele puse dupa fortare in casa;nu toate tipurile de zambile se preteza pentru ghiveci
 

Dyutza87

Member
Eu sunt tot nedumerita. Zambilele din ghiveci, daca nu le pun in gradina, nu mai infloresc niciodata?
 

aleynad

Active Member
Moderator
depinde, eu acum 2 ani nu le-am pus in gradina...si desi le-am udat in continuare in ghiveci...bulbii s-au uscat :( nu i-am putut salva :cry:
 
Sus