Ce facem cu narcisele,zambilele,din ghiveci?

thea

Member
Am cumparat cucerita de aspectul lor, narcise cu 1,2,3 flori pe tije;erau puse in ghiveci cu numai 1/3 din bulb in pamant;dupa ce se vor trece florile ce trebuie sa fac ca sa salvez bulbii?
sa-i las pe loc sau sa-i transplantez in gradina ca sa se dezvolte in voie?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si eu am cumparat narcise la ghiveci. Curand voi transplanta bulbii in gradina socrilor.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Locul lor este in gradina.Asa ca........transplantare dupa trecerea florilor :)
 

acacia

Member
Am avut si eu zambile si lalele la ghiveci, le-am transplantat in gradina, dar mi-am tinut o lalea in ghiveci sa vad daca rezista, o mai udam din cand in cand, de fapt cand imi aduceam aminte si nu mare mi-a fost surpriza sa o vad ca apare, a inflorit prin ianuarie.
Nu m-am chinuit deloc cu ea:D, poate am avut noroc, am sa incerc si anul asta sa o tin sa vad daca mai reusesc:)
 

zi_inflorata

Member
Moderator
zambilele mele pe care le-am plantat in ghivechi in 24 noiembrie au acum vreo 3-4 cm. Sunt inca la racoare in balcon. Credeti cat rebuie sa le bag in casa la caldura?
 

zi_inflorata

Member
Moderator
mai intrebi, mymo. Sigur ca vreau! OOO, ce veste minunata!!!, ca tot e la moda zilele astea, expresia asta!
 

zi_inflorata

Member
Moderator
pai cred ca pana la craciun am sa las tot timpul usa deschisa de la balconul unde le tin, ca sa intre caldura din casa si apoi am sa le duc in cea mai luminoasa camera. La noi este sufocant de cald in apartamente: un bol cu 250 de ml de apa, pus pe calorifer se evapora in decurs de 24 de ore. :eek:
 

mymo

Active Member
Asa e si la mine,eu sunt taaare friguroasa,noroc ca am dus aproape toate floriciunile la mama,ca altfel decedau pe rand :(
 

zi_inflorata

Member
Moderator
da, mymo ai dreptate avem avantaje si dezavantaje. Eu tin majoritatea plantelor inghesuite in balcon, mai putin hibi-ul si muscatele puiuti. Avantajul este ca la caldura asta germineaza semintele. Nu am mai apucat sa ma inscriu la concurs cu campanulele mele, dar fiind caldurica se ridica cate putin in fiecare zi :marfa: . si-au format multe dintre ele cate doua frunzulite mici-mici.
 

mymo

Active Member
Dupa cate stiu,concursul dureaza pana in februarie,numai bine...faci si niste poze :wink: ,cine stie..poate :D
 

mimish

Active Member
Eu zambila roz am trimis-o la somn deja. Mai am la munca doua jardinire, una cu 3 zambile si una cu narcise, dar acelea inca nu su inflorit.
 

lizyly_30

Member
Eu am cumparat in toamna 3 bulbi de zambile roz de la brico si 12 bulbi de lalele rosii si negre si pentru ca stau la bloc le-am pus in ghivece in balcon......balconul este inchis cu pvc,orientat spre nord,nu avem caldura acolo si ziua tinem geamul deschis (alaturi de ele mai sunt muscate,kalanchoe,verbine,leandru,etc.).....rezultatul sunt 3 zambile roz super inflorite si 12 lalele care cresc frumos si se inmultesc la fel de frumos....acuma astept sa infloreasca si lalele :D :rose: :hug:
 

lizyly_30

Member
Mama a zis ca in toamna trebuie sa ne marim colectia de zambile,lalele si o sa cautam si narcise,ghiocei in ghiveci la domnul leandru avem :D ,-de-abia astept :D :rose: :hug:
 

karmenutza

Member
E bine ca bulbii zambilelor sunt la suprafata? Se vede foarte mult din ei, aproape complet. Ghiveciul dedesubt e cu radacinile lor pe afara. Daca ii mut in alt ghiveci si ii ingrop are ceva? Tot imi e teama sa stea asa afara bulbii - sa nu se stafideasca. As vrea sa-i pastrez si pentru anul viitor si pe unde am citit scrie ca se ingrop cam la 10 cm adancime. Sunt foarte nedumerita: daca ei se ingrop la 10 cm, astia de ce sunt afara?
 
A

Anonymous

Guest
Mama mea i-a pus in pamant,anul trecut dupa ce s-au dus florile,iar anul asta au aparut florile din nou,insa mai rahitice si culoarea mai pala.
 
Sus