Ce fac cu Cosmosul de ciocolata?

thea

Member
Am primit la comanda un Cosmos "de ciocolata",am primit o planta cu tulpina f.lunga si f. contorsionata.
Am lasat-o ca poate isi revine, dar tot asa "nefireasca" si fara putere ca sa stea macar ridicata a ramas.
Nu am experienta cu Cosmosul,dar am impresia ca daca o tai la varf are sa se ramifice in lateral dar nu as vrea sa o stric.
 

popescu gp

Well-Known Member
cosmos

Daca este vorba de cosmosul de gradina, eu stiu ca nu se taie,caci de obicei infloreste in varf si apoi lastareste
 

nick1971

Active Member
cred ca e vorba de asta:
Floare de ciocolată. (Cosmos atrosanquineus)

Denumirea ei derivă din faptul, că florile au o culoare unică: roşu-maroniu catifelat şi un parfum aparte, care ne aminteşte de ciocolata amară. Este o plantă sensibilă la ger. Toamna este indicat scoaterea tuberculilor din pământ şi ţinerea lor într-un loc ferit de ger. Înfloreşte:iun.-sept. Înălţime: 40 cm
 

thea

Member
Da nick despre floarea asta vorbesc.
In pozele de pe net am vazut ca florile se dezvolta parese de la baza frunzelor si de aceea ma intreb daca nuo sa-i faca bine taierea varfului.
 

nick1971

Active Member
si eu am comandat-o, inca nu am primit-o si nu stiu nimic despre ea :? probabil dupa ce vine incep sa ma interesez, asa fac mereu :)
 
Sus