Ce este aceasta chestie??

cornelia

Fondator
Membru staff


Am gasit-o cocotata pe o creanga de mirt. Cat pe ce sa nici n-o vad.
Arata ca o rama dar se comporta ca o omida. Voi stiti ce este?
 

vali

Active Member
Moderator
Din cate reusesc sa-mi dau seama din imagini, pare ca nu are picioare decat pe segmentele terminale. In acest caz, cred ca este un "vierme saltaret", din cei care se deplaseaza ca si cum ar masura terenul :) . Uite aici: http://images.google.ro/images?q=spanwo ... art=0&sa=N
Cand "se simte dibuit" intepeneste intr-o pozitie cat mai rigida, incercand sa se confunde cu suportul pe care sta. Ceva de genul: http://www.pbase.com/10kzoomfz/image/30412038

De obicei, sunt larvele unor molii... si sunt destul de enervante, pentru ca 2-3 exemplare pot goli de frunze o planta intreaga.

Tin minte ca am luat odata din Obor un ghiveci cu busuioc grecesc. Avea asa ceva pe el si - bine-nteles - nu l-am vazut. A doua zi, planta mai avea doar jumate din frunze.
Dac-as fi putut, l-as fi strans de gat! Dar cum nu era posibil, m-am multumit sa-l strivesc :twisted: .

Examineaza bine planta sa nu mai fie si altii; un insecticid nu stiu cat de eficient este si mi-e teama ca nu cumva doar sa-i imprastie si pe alte plante.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
O fi el saltaret dar cand l-am zarit eu .. probabil ca dormea dus. :x Ca parea creanga lemnificata. Merci de identificare.
 

vali

Active Member
Moderator
cornelia a spus:
... cand l-am zarit eu .. probabil ca dormea dus. :x Ca parea creanga lemnificata.
Asta inseamna ca te-a vazut el primul :) . Asa cum spuneam, cand se simt amenintati, pur si simplu intepenesc! Din acest moment, e foarte greu sa-ti mai dai seama unde se termina ramura si unde incepe viermele :) .

Cu placere si spor la "puricat".
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ma faci sa ma duc sa pigul mirtul sa vad daca nu cumva mai are ceva... :?

Merci.
 

bibacj

Member
Am observat la o planta neidentificata un lichid lipicios. Ce e si cu ce sa stropesc?
In apropierea plantelor mele s-au aflat 2 cactusi cu paduchi lanosi. Pot stropi cu ceva preventiv?
 
Sus