Ce e bonsaii si ce vrea ei

vali

Active Member
Moderator
Haideti sa va arat ceva ce mi-a placut...
MULT!
Si, de obicei, sunt greu de impresionat.
E vorba de asta:

M-a izbit, in primul rand, armonia, echilibrul si linistea aproape naturale ale compozitiilor.

Nu-mi permit sa va spun ale cui sunt creatiile. Deja mi-am permis sa le postez aici fara acceptul autorului, lucru care e mai mult decat suficient. Pot spune doar ca sunt luate de pe net si ca pe artist il cunosc (oarecum!). Si el pe mine, la fel de oarecum.
In fine, care era idea?... Personal, nu sunt adeptul "suculentelor" pe raftul cu bonsai. Am recunoscut-o intotdeauna!
Insa, cele de mai sus sunt dovada faptului ca poti descoperi frumosul in cele mai nebanuite/neasteptate locuri.
Dar, ca sa ajungem si la titlul topicului (care v-a pus, probabil, semne de intrebare), de fapt, Ce e bonsaii?
Cred ca e orice planta care va excita "papilele" neuronilor, in asemenea hal incat va simtiti deja la umbra nucului, simtiti deja mirosul ierbii, va canta vrabiutzele in cap, iar multi dintre voi, va aduceti aminte de copilarie (eu unul, o fac: am copilarit pe coclauri si inca mai copilaresc).
Ce vrea bonsaii? Pai, cred ca exact ce mi-au facut mie imaginile de mai sus - Sa ne impresioneze!!! Ca oricum, ne nastem, traim si murim neimpresionati (sau prea putin!).
 

cory_helen

Active Member
vali, sunt crassule? ca am crezut ca nu vad bine la inceput... efectul e spectaculos...

si imi da si mie oarece idei... :D :D :D :oops: :wink:
 

vali

Active Member
Moderator
E "Portulacaria afra", un fel de sora plecata la capsuni, in Spania, a crassulei :)
 

vali

Active Member
Moderator
Bine-nteles ca se poate, hoinar!
Intr-un bonsai, este jumate planta, jumate sufletul pe care-l pui la bataie.
De-aia suntem in stare sa recunoastem copaceii lu' cutare, sau ai lu' cutare... Datorita faptului ca respectivul a depus ceva din el in acei bonsai.
Este imposibil sa nu-i recunosti... :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
vali a spus:
Bine-nteles ca se poate, hoinar!
Intr-un bonsai, este jumate planta, jumate sufletul pe care-l pui la bataie.
De-aia suntem in stare sa recunoastem copaceii lu' cutare, sau ai lu' cutare... Datorita faptului ca respectivul a depus ceva din el in acei bonsai.
Este imposibil sa nu-i recunosti... :D
Ca la pisica 9 suflete :rofl:

F frumosi si felicitari , desi sunt inceparet , imi place ce e frumos.
 

pork

Member
Desi personal nu prea agreez crasulele (sau portulicaria in cazul asta), aici intr-adevar arata grozav, mai ales peisajele (prima si a treia), defapt cred ca peisajul ma face sa imi placa ansamblul desi e vorba de genul asta de planta.
Felicitari autorului!

P.S.: Bine te mai regasim vali :D
 

vali

Active Member
Moderator
Cred ca se impune o precizare.
Am primit un mail in care cineva-mi spunea ca amicul meu de pe net are lucrari frumoase ca, deh, afara lucrurile merg mai usor.
S'am pardon! "Amicul meu de pe net" si autorul compozitiilor de mai sus, respira aer de Bucuresti.
Eu am spus ca pozele sunt luate de pe net, dar creatiile sunt romanesti 100%.
De fapt asta am si vrut sa arat. Ca exista si oameni cu simt artistic dezvoltat si care lucreaza bine in bonsai, dar pe care nu-i vezi pe forumuri.
 
Sus