Ce ar putea fi

enya

Member
am primit si eu doua plante pe care nu le cunosc...acestea sint si ...prima are radacina iar cea de a doua nu are radacina si am pus-o in apa...sau trebuia in pamint? cea fara radacina are frunzele pufoase si are un miros de lamaie si are niste floricele mici,roz...stie cineva ce plante sint?
 

sarselia

Active Member
Moderator
A doua e ceva muscata numai ca nu ii mai stiu acum denumirea.Cred ca o poti pune si in pamant ca fiind muscata face radacini relativ repede.
In schimb din poza ta numai nu mi-am putut da bine seama ce ar fi prima.E cu bulbi? Ca mie asa mi se pare din poza.
 

enya

Member
nu,nu e cu bulb...era scoasa din ghiveci cu tot cu radacina...avea radacina foarte mare si am taiat mult din ea...frunzele au fost taiate(nu de mine) si sint citeva frunze noi...sint de culoare verde deschis cu nuantza de alb...nu e clorophytum...
 

sarselia

Active Member
Moderator
:? :? :? :? :?
Numai nu imi dau seama ce ar putea fi.Dar asteptam si ajutorul celor cu mai multa experienta.
 

enya

Member
cind v-a mai creste voi mai pune o poza...cea de a doua planta miroase de la distantza,nu e nevoie sa rup o frunza...e destul de puternic mirosul...mama mea are ceva muscata care la fel are un miros dar urit,neplacut...parca miroase a spray de muste,dar a mea miroase destul de bine...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da acestea au un miros tare frumos.Unele miros a lamaita iar altele altfel.
Bunica mea are una imensa si miroase asa de frumos in locul unde sta.
 

nick1971

Active Member
Citronella muşcată parfumată (Pelargonium Citronella (Geranien)) asa se cheama muscata ta. Frunzele decorative au parfum de lămâi, alungând insectele. Este o plantă care decorează atât cu florile, cât şi cu frunzele.
 

enya

Member
Iudit,nu stiu ce fel de planta este dar cind vor mai creste frunzele voi mai pune o poza...nick1971,multzumesc mult pt ajutor...acum,ca-i stiu denumirea, voi cauta informatzii despre aceasta plantutza cu miros de lamai...
 
Sus