Ce am mai lucrat astazi la flori

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Plantele noastre au nevoie de ingrijire si observatie aproape in fiecare zi. Mereu este cate ceva de facut pe langa ele, ba un curatat de frunze, ba un ghiveci schimbat, etc. Haideti sa vedem impreuna ce lucrari mai mari sau mai mici efectuam zi de zi la plantele noastre si asa putem invata unii de la ceilalti cum sa avem mai bine grija de ele.

Eu am cumparat deja niste ghivece pentru mai la toamna cand va trebui sa inlocuiesc substratul pentru cateva plante. Pulverizez plantele zilnic si trebuie sa mare grija cum ud Aphelandra, de vreo doua ori am venit acasa si am gasit-o lesinata. Hibiscusii inca mai au paianjeni rosii si cred ca va trebui sa intervin mai agresiv. Din motive eco am incercat sa-i scap de daunatori prin metode mai traditionale, dar vad ca nu prea am avut succes :(
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Stiu ca multi dintre noi se bucura acum de splendorile de afara, insa si plantele noastre de interios au nevoie de atentia noastra. Daca stau bine si ma gandesc am cam jumatate din ghivece in interior tot timpul anului, asa ca imi solicita des atentia. Intai de toate incep cu plimbarea de "buna dimineata", ocazie cu care stam "de vorba" si observ ce mai e nou. Arunc un ochi pe la "betivele" mele si ud ce e necesar, Pulverizatul e la ordinea zilei cand atmosfera devine inabusitoare. Cum da soarele pe hol (asta inseamna la mine de la ora 13 pana seara) tot mereu ajustez jaluzelele in asa fel incat sa intre cat mai multa lumina si cat mai putin soare direct pe plantele sensibile.
 

geodezia

Well-Known Member
la mine un talmes balmes in iarna asta am cumparat vreo 5 feluri de colocasii asta deaorece cea neagra daduse coltu am dat la cineva si planta mama a dat coltu noroc cu un pui mic mic care acum se va face mare ca a supravietuit am incercat sa resuscitez bulbul mama vad ca iese usor un pui mic din el
si cum va spuneam am cumparat vreo 5 feluri de colocasii de diverse culori sa stii ca le place la soare sunt frumoase au facut si citiva puisori asa ca sunt tare bucuroasa de reusita
dar le place mult apa asa ca seara la 2 zile pun furtunul pe toate plantele tot in perioada asta am pus la inmulti semintele de caldaruse ca am observat eu de anul trecut ca in iunie iulie se inmultesc cel mai bine asa ca saptamina trecut am purces la rarirea rasadului am mai pus si seminte de degetel la insamintat acum astept sa iese imi plac tare mult astea 2 plantute cu florile lor frumoase
de asemenea am indraznit sa rup niste lastari de hibi Fair ball si suntan si sa ii pun in pamint la inmultit unul de fire ball cred ca s-a prins ca i-a dat lastar nou cu frunzulite noi
am reusit sa tai cactusi aia columnari ca nici flori nu au facut anul asta si am pus in locul lor o brugmansie care imi otravise un palmier asa ca acum o astept sa creasca si sa isi revina palmierul
de asemenea am pus iar in ghivece mari fucsiile sa le vad iar copaceii .
am cam avut de munca saptamina trecuta ca de incepe sa se inchida buba si vorba lu d-l Pipi na acum te vazusi vindecata incepusi sa te misti sa nu ai
astimpar
ce sa spun e mult de robotit la floricele
acum am citit despre laur am unul si sa incer sa il inmultesc e destul de mare
am pus la inmultit si niste muscate de alea curgatoare ca deja la begoniile incep sa li se usuce frunzele semn ca intra in regresie si sa nu ramina ditamai vasele goale asa ca o sa pun prin ele muscate curgatoare
am taiat muscatele zonale ca se facusera niste cleoampe mari lungi si cu flori in virf m-a durut sufletul dar au timp pina in nov sa se faca frumoase iar taieturile bineinteles ca le-am pus prin toate vasele asa ca sa te ti nene cind or creste
mai citesc prin fisele florilor
am o fatsie adusa de fata cea mare sta saraca in soare na citi ca nu vre soare mult trebuie sa o mut mai la umbra
am scbimbat si vasul la un plumbago care crescuse cam lalaii vad ca are ceva inflorescente in virf o fi ceva sa ma bucure cu niste floricele
si cum va spuneam e mult de lucru la floricele
deci spor la lucru si voua
 
Azi si ieri am transplantat cateva flori,am adaugat pamant la unele flori,le-am curatat de frunzele uscate sau bolnavioare,le-am udat cu Bionat! :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Curatenie generala in camara cu lucruri de gradinarit si transplantari si la mine. Am dat si rateuri, asa ca am vreo doua plante la resuscitat. In sfarsit m-am ocupat de orhidee (2 phale si o colmanara). Le-am pus in scoarta noua, le-am si curatat radacinile. Colmanara am despartit-o, sper sa fie in regula.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Eu imi fac un plan de actiune referitor la violetele pe care vreu sa le trimit in Romania cu soacra mea. Am vreo 4-5 "adolescente" planificare sa plece, plus cativa bebelusi pe care ar trebui sa-i despart de frunza mama pana atunci, insa nu stiu daca vor fi suficient de maricei pentru asta. Asa ca deocamdata ma invart in jurul rafturilor cu flori, numar, analizez si calculez :nerd:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am reusit ieri seara cand m-am intors acasa sa ud si sa curat trandafirii numai ca stau tare prost cu timpul...era deja noapte cand am terminat. Astept week-endul :((
 
Azi am plantat 3 dieffenbachii care am reusit sa le inradacinez pentru prima data si le-am udat cu bionat toate floricele mele :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Azi m-a lovit harnicia. :) De fapt era absolut necesar sa plantez gramada de butasi de leandru care au facut multime de radacinute. Si cum cele vreo 60 de paharele abia mi-au deschis pofta de lucru, a venit la rand gramada pui de crassula ovata (numai vreo 25) care trebuia mutata din pahare in ghivecele, apoi cele 4 aloe ai caror varf il decapitasem mai demult si trebuia deja plantat. Cand am epuizat treaba asta a urmat aranjarea tuturor la locul potrivit si negocierile cu pramatia mica de pui de pisica ce tinea mortis sa-mi dea o mana de ajutor ... Cine stie de pana la urma nu "rearanjeaza" ea plantutele...:envy:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Pai, astia sunt cei pe care nimeni nu ii mai dorea (am pus anunt la oferte), dar mi-e mila sa-i arunc. Am doi Alsace, plante mari, florifere si pui de roz dublu, alb dublu si clasicul roseum plenum.
 
Sus