Ce am eu aici?

Cristian R

New Member
Asadar, ce am eu aici?

!n gradina este un "tufis" ca sa zic asa inalt de aproximativ 1,8 metri care a inmugurit. Am atasat o fotografie cu mugurii acestuia pentru a ma ajuta sa stiu ce specie este. Daca mugurii sunt prea mici pentru a identifica specia revin mai tarziu cu alta fotografie.

Multumesc anticipat!

IMG_20220501_113736.jpg
 

crysty

Active Member
Nu cunosc ce este. Am deschis tab nou in Chrome cu poza, am dat zoom la 250x dar tot nu am habar ce poate fi. Mugurii aia imi par mai degraba boboci de inflorescenta sau poate ei insisi sunt o inflorescenta falsa pentru ca se vad pe sub ei frunzulitele tipice care apar de obicei sub flori.
Daca nu stie aici pe forumul asta nimeni ce este, si aveti cont creat pe siteul Quora, postati intrebarea acolo (e in engleza siteul) in sectiunea de gradina sau plante si sunt sigur ca cineva din lume are un raspuns. Eu am incetat activitatea pe Quora (De citit pot citi dar nu pot raspunde la comentarii) pentru ca incepuse siteul sa ceara numele real al userilor probabil ca sa aiba o garantie ca informatiile de acolo sunt bune, si nu sunt de acord cu asta , asadar mi s-a restrictionat accesul la postat comentarii.
 

Cristian R

New Member
Sper sa fie o planta utila gradinii, decorativa ori comestibila. Chiar nu as vrrea sa a fie un tufis/boschet inutil. Voi reveni cu noi fotografii mai tarziu, cand mai cresc frunzele si mugurii.
Multumesc inca odata tuturor pentru ajutorul acordat.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Vino cu poze ulterioare..... poate fi un viburnum. Dupa frunze ar putea fi si o varietat de soc... dar ramine de vazut tipul de frunza si floare.
Si da... aia sant muguri florali.....
 

Cristian R

New Member
Am revenit cu noi fotografii. După infimele mele cunoștințe despre flori seamănă cu florile de soc. Tot ce sper este să-mi spuneți ca ma înșel pentru ca socul este o planta care nu îmi place deloc. :ros_unghii:
IMG_20220529_112334.jpgIMG_20220529_112316.jpg
 

Ciubotariu Alina

Active Member
Mie aplicatia imi spune ca e soc. Nu pot atasa printscreen.ul. Instaleaza din Playstore Plant Identifier sau alteaplicatii. Numai sa aiba rating mare. Ca sunt mai multe optiuni de planta acolo si nu pot atasa.
 

Cristian R

New Member
Știu că socul are proprietăți benefice organismului dar nu îmi place gustul de socata și nici mirosul florilor de soc.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Dupa flori nu prea arata a soc... sau e un soc mai aparte. Ar trebui sa ne spui ce parfum au si mai ales cum arata o creanga sectionata. Frunzele seamana cu socul.
 

lelia

Well-Known Member
Este vorba de socul roșu (Sambucus racemosa), nu stiu cum miros florile, dar mie personal imi place foarte mult ca arbust/ arbore decorativ.
Poti sa bagi nasucul in inflorescente și să vezi dacă iti place parfumul, apoi decizi dacă il pastrezi sau nu.
Chiar sunt curioasa....
 

Cristian R

New Member
@leila ai dreptate este soc rosu iar conform unei aplicatii de identificare (PlantNet) se pare ca face niste fructe mici si rosii. Sunt cumva comestibile? M-am oprit din redactearea acestui mesaj special sa vad daca socul rosu are miros insa eu nu am simtit nimic insa il voi pastra, nu vreau sa-l tai.
Pe langa aceasta m-am folosind aceasta aplicatie si-am descoperit o multitudine de plante, cum ar fi:
- Soc rosu desigur,
- Fragaria vesca, adica fragi iar aproape toata gradina este plina de fragi,
- Ribes rubrum, coacaz rosu,
- Salix alba, salcie,
- Iasomie (posibil deoarece probabilitatea aplicatiei este de doar 19%),
- Un visin,
- un mic tufis de Agris,
- doua tufe uriase (dupa parerea mea) de Rubarba.
Plus cateva flori aflate pe ici pe colo pe care nu le-am enumerat dar le-am fotografiat si atasat in acest mesaj.

2022-06-09T17_58_17+03_00.JPEG2022-06-09T18_03_01+03_00.JPEG2022-06-12T11_09_31+03_00.JPEG2022-06-12T11_10_10+03_00.JPEG2022-06-12T11_10_59+03_00.JPEG2022-06-12T11_12_53+03_00.JPEG2022-06-12T11_15_30+03_00.JPEG2022-06-12T11_17_31+03_00.JPEG2022-06-12T11_17_53+03_00.JPEG2022-06-12T11_18_45+03_00.JPEG2022-06-12T11_19_13+03_00.JPEG2022-06-12T11_19_52+03_00.JPEG2022-06-12T11_21_09+03_00.JPEG2022-06-12T11_21_43+03_00.JPEG
IMG_20220612_111328.jpg
 
Ultima editare:

lelia

Well-Known Member
Cristian, imi place mult gradina ta! Ai o multime de plante ,, bătrâne" dacă mă pot exprima așa, plante care se descurcă cu minim de îngrijire.
Socul roșu din cate stiu eu nu e comestibil, poate ma înșel, insa ca plantă decorativă e foarte frumos! Oricum spuneai ca nu îți place socul...
Planta despre care spui ca ar fi iasomie, după lujeri pare a fi o forsythia care va trebui urgent ,, coafata", poate fi si o deutzia... Indiferent ce e trebuie să-i dai o forma, arată destul de sălbatic.
 

Cristian R

New Member
Multumesc @lelia. Gradina are o suprafata medie (aproximativ 1100 mp) ce nu a fost ingrijita in ultimii patru/cinci ani (daca nu mai mult). Incerc sa o aduc pe linia de plutire ca sa zic asa dar asta nu se poate face peste noapte. Mai ales cu un analfabet ca mine in ale gradinaritului, aceasta fiind prima mea gradina, curte, teren, etc... Fac ce pot si ce stiu, scomonesc pe net, pe acest forum, citesc in stanga si'n dreapta pentru a face gradina sa arate asa cum trebuie si cum doresc. Sigur am gresit cu ceva pana acum si o voi mai face si pe viitor datorita "stagaciei mele" insa sper sa invat din greseli. Pe parcusul ultimului an am cumparat diverse scule si utilaje pentru ingrijirea gradinii in functie de lucrarile efectuate. Pana acum am adunat peste 26 de saci de 250 litri fiecare cu deseuri din gradina si inca nu am terminat. In plus ca imi va lua ceva timp pana sa zic ca am pus-o la punct insa nu mai dau batut oricat de greu imi este. Cu exceptia unui mic ajutor acum trebuie sa fac totul singur dar ce era mai greu aproape ca a trecut, intretinerea gradinii fiind mai usoara decat refacerea acesteia.
Cat despre Iasomie, aplicatia imi confirma 85% ca este Philadelphus Coronarius L. Am curatat-o de crengile uscate cat de mult am putut chiar daca este foarte mare avand aproximativ trei metri inaltime. Vezi mai jos doua fotografii facute acum zece minute.
2022-06-18T20_14_40+03_00.JPEG
IMG_20220618_201419.jpg
 

gomez99

Well-Known Member
"asa cum trebuie" si "asa cum doresc" pot fi notiuni oarecum diferite :)
ca o idee poti incerca sa arunci o privire pe siturile englezesti dupa "cottage garden". au uneori realizari spectaculoase numai cu ce creste in mod spontan pe teren.
 

Cristian R

New Member
La sugestia ta m-am interesat de cottage garden si arata foarte interesant, o cultura foarte diversa de flori, bogata in culori intr-un spatiu foarte restrans. Eu sunt adeptul minimalismului, chiar si in acest domeniu cel al gradinaritului iar din ce am observat la cottage garden este un tipar floral in care intr-o suprafata mica de teren sunt plantate foarte multe si diverse plante. Din punctul meu de vedere sunt prea inghesuite si prea multa diversitate florala la un loc. Poate gresesc dar eu vad o gradina in care pe parte dreapta a aleii sunt numai flori albe iar pe stanga numai flori albastre si atat. Sper sa nu fiu inteles gresit, arata frumos diversitatea de culori, imi place sa le privesc si ii respect pe cei pasionati dar acest stil nu este pe gustul meu. Asa vad eu lucrurile fiind o persoana care simpatizeaza simetria, o fi bine, o fi rau nu stiu dar asta sunt eu.

Multumesc mult pentru sugestie si sper ca in scurt timp sa revin si cu noi fotografii din gradina.
 

lelia

Well-Known Member
Cristian ai o suprafață de teren destul de mare dar cu puțină imaginație, informații de pe net și din cărți, cu un budet grăsuț și cu muuulta muncă si răbdare vei proiecta gradina visurilor tale. Gradinile cottage sunt in general grădini mici, imagineaza ți gradina ta amenajată in acest stil, câte plante, cata munca, câți bani....
Gomez le-a dat ca exemplu mai mut pentru plantele folosite in acest tip de gradini, plante ce se ingrijesc cu minim de efort si arata spectaculos. Nu e rau ca iti place simetria si armonia culorilor, e foarte bine, iar gradina o amenajezi asa cum iti place ție, noi vrem doar sa te ajutăm și sa ne bucuram împreună cu tine de rezultate.
Te asteptam cu noi fotografii! Spor!
 
Sus