Caut seminte sau rasad de Ecballium elaterium (plesnitoare)

raven

Member
Pentru realizarea unui studiu pentru lucrarea de licenta caut Ecballium elaterium (plesnitoare)

Seminte sau planta, nu conteaza. Contra cost sau la schimb cu alte plante

Va multumesc
 

raven

Member
Re: Caut seminte sau rasad de Ecballium elaterium (plesnitoa

Nimeni?
Din cate am inteles la noi creste in Dobrogea, pe litoralul Marii Negre
Se mai numeste si castravete salbatic
 

LadyBug

Well-Known Member
Re: Caut seminte sau rasad de Ecballium elaterium (plesnitoa

Am vazut cum arata pe Internet si mi-e cunoscuta din vedere, o sa fac rost de ea, dar acum depinde si cat de repede iti trebuie, adica cel mai usor ar fi la vara cand o sa inceapa sa se coaca semintele, adica in august-septembrie, e prea tarziu?
 

raven

Member
Re: Caut seminte sau rasad de Ecballium elaterium (plesnitoa

Pentru vara am nevoie de planta intreaga- radacina , tulpina, fructe- din acest motiv doresc seminte sau rasad, sa pot sa o cultiv.
Daca nu se poate asa, merge si sa primesc planta in vara si sa facem doar testele pe ea

Merci oricum pentru sprijin, mai tinem legatura
 

LadyBug

Well-Known Member
Re: Caut seminte sau rasad de Ecballium elaterium (plesnitoa

Cu siguranta ca fac rost de ea dupa ce rasare mai spre vara, dar o sa caut pana atunci sa vad de unde se gasesc si seminte.
 

gomez99

Well-Known Member
Re: Caut seminte sau rasad de Ecballium elaterium (plesnitoa

studiezi cucurbitacinul B?
e musai sa fie romanesti? poate gasesc ceva in bulgaria...
 

raven

Member
Re: Caut seminte sau rasad de Ecballium elaterium (plesnitoa

Nu eu...
Fiica-mea e studenta la farmacie si studiul face parte din lucrarea ei de diploma.
Ma intereseaza doar sa fie planta asta. De unde provine conteaza mai putin
 

gomez99

Well-Known Member
Re: Caut seminte sau rasad de Ecballium elaterium (plesnitoa

daca aflu ceva strig pina la sfirsitul saptaminii
daca nu aflu nu strig :mrgreen:
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Caut seminte sau rasad de Ecballium elaterium (plesnitoa

E $3 pe e-bay. Pana il gaseste cineva in camp eu l-as lua de pe e-bay ca transportul nu poate fi prea mult, e doar un pliculet :D
Si asa esti si cat de cat sigur ca e planta dorita si nu creste fiica ta vreo balarie asemanatoare adunata de pe camp :)
 

LadyBug

Well-Known Member
Re: Caut seminte sau rasad de Ecballium elaterium (plesnitoa

Sa stiti ca eu am fost pe coclauri de 1-4 mai, dar nu am gasit :( Am gasit in schimb in pitic inflorit, superb si am luat cateva fire, le-am transplantat in gradina si-mi plac la nebunie, la mine infloresc mai mult si florile sunt un pic mai inchise la culoare decat in camp... si un fel de vinca dar cu floare mult mai mare si petale mai ascutite, si niste floricele mici si rosii, toate sunt superbe (parerea mea). Am gasit si struti, si broaste testoase, lebede, cocori, cotofene... numai echiballium nu era, am fost inspre Mangalia, la Hagieni, dar ma mai duc zilele astea si la Gura Dobrogei, poate gasesc pe acolo.
 

raven

Member
Re: Caut seminte sau rasad de Ecballium elaterium (plesnitoa

Roxana Peled a spus:
E $3 pe e-bay. Pana il gaseste cineva in camp eu l-as lua de pe e-bay ca transportul nu poate fi prea mult, e doar un pliculet :D
Si asa esti si cat de cat sigur ca e planta dorita si nu creste fiica ta vreo balarie asemanatoare adunata de pe camp :)
Multumesc Rpxana! Si eu prefer sa il cumpar, ramane doar sa vad ce si cum, nu am cumparat niciodata de pe e-bay si nu stiu cum se procedeaza cu plata
Ma documentez si daca reusesc sa inteleg ce am de facu, cumpar. Sper sa nu ma manince mainile prea tare :)

LadyBug multumesc si tie si ma bucur ca nu ai facut plimbarea degeaba!
 
Sus