caut seminte diverse

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Mona

New Member
Cine ma poate ajuta cu urmatoarelor seminte:
- banana nordului pawpaw
- caprifoi honeyberry
- cherymoia
- fructul cu 5 arome - schisandra chinensis
- guava
- kaki
- kiwano
- longan
- lychee
- mangostan
- migdale
- nuci pecan
- rambutan
- tamarind
- vita de ciocolata - akebia quinata

Va multumesc!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rasfoiti pe sunphoto si albumele mele : http://RamonaSB.sunphoto.ro
 
Ultima editare:

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Toate aceste seminte le puteai gasi in primavara .Februarie-martie.
In Mega Images sau Kaufland gaseai fructele respective(toate cu una sau 2 exceptii) iar semintele cu care am experimentat si eu au germinat foarte repede.
Acum nu mai stiu daca se gaseste ceva...dar merita sa incerci.
 

Mona

New Member
Unele dintre fructe nu le-am vazut niciodata in supermaketuri ,tinand cont ca nu sunt din Bucuresti. Asa ca incerc sa fac rost de ele de la persoanele care poate nu-s asa interesate sa obtina si plante din semintele fructelor pe care le consuma. Ar fi pacat de seminte sa fie aruncate!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Corect,asa este.Ma uit eu in cutia cu seminte si orice am din ce iti doresti iti trimit acum .Dar tine minte perioada de care vorbeam fiindca an de an apar tot mai multe soiuri si oricine dintre noi te poate ajuta.
 

Mona

New Member
Multumesc mult! Va trebui sa discutam cum trebuie sa procedez sa intru in posesia lor. Ma duc saptamanal prin supermarketuri sa vad ce apare nou in materie de fructe dar foarte slab. Cei drept m-am apucat doar inainte de Pasti.
 

Cris

New Member
Buna ziua! Urmaresc cu mult interes site-ul. Mona, daca nu te superi cand faci rost de semintele respective, m-ar interesa si pe mine. Apropo de vita de ciocolata, trebuie mare atentie cu ea, caci are tendinta de a ”parazita ” tot locul, radacinile se intind si pana la 10 metri, daca este lasata sa creasca.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mona mai ai vreo 2 zile rabdare.Am vazut ca mai am rocambole dar stiam ca mi-au ramas si de tamarillo dar nu stiu unde le-am pus. Longan am vazut acum ceva timp intr-un Mega mai deosebit dar acolo ajung mai rar.Insa promit sa ma uit. Vorbim pe privat.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus