Caut semințe de Regina nopții alba, parfumată

crysty

Active Member
Ai incercat si la Dedeman ? Acolo stiu sigur ca aduce si asa ceva dar problema e ca stocurile noi de seminte vin prin februarie impreuna cu bulbii de primavara si e foarte posibil ca acum sa se fi terminat mai ales ca aduc cam putin ca sa nu ramana cu ele. Pana sa inceapa pandemia ma duceam la Dedeman in fiecare iarna sa cumpar seminte si bulbi si de asta stiam cam cand vin stocurile de marfa noua.
Si la Kaufland aduc seminte de flori dar tot asa intr-o anumita perioada si tot impreuna cu bulbii se asigura stocurile noi.

La fitofarmaciile din oras ati incercat ? (Daca locuiti la oras) . Eu nu am mai fost pe la fitofarmacii in ultima vreme dar cum stau in centrul orasului sunt vreo 4 sau 5 fitofarmacii in zona mea.
Dar atentie sa va uitati pe plicuri sa fie in termen de garantie cat mai indepartat si de regula cele mai recent ambalate au ca perioada toamna anului precedent. Desi am patit-o chiar si la cele de Agrosel sa nu rasara toate indiferent de planta ceea ce nu inseamna decat un singur lucru, ca amesteca cu seminte vechi. Desi se mai scrie pe plicuri "Rata de germinare" procentuala mare de peste 80% asta e o abureala de zile mari ca real e mai mica.
Ca sa nu mai spun ca se baga termene de garantie mari de vreo 3 ani ceea ce e aberant. De exemplu multe fitofarmacii au stocuri cu seminte sau depozitele magazinelor care trimit seminte darusile sunt ca vai de mama lor si iarna nu cred ca asigura caldura peste noapte doar pentru seminte si atunci sa fie afectate de frig pe raft., deci vorbim si de conditii de depozitare precare fie ele semintele chiar si in plicuri.
Plus ca cu catt semintele de plante sunt mai mici cu atat e mai jale ca embrionii evapora apa mult mai repede deci aici vorbim de durata cat stau in aer liber pana la ambalare.
Dar cu toate astea, in general, am fost mai multumit cu plicurile de seminte luate din Dedeman pentru ca germinau mai multe seminte deci semintele erau mult mai proaspete iar data de ambalare era toamna..
Zilele astea trebuie sa ma duc la Dedeman si la Kaufland pentru alte cumparaturi dar ma intereseaza sa trec si pe fitofarmacii ca vreau sa imi cumpar niste seminte de busuioc ca sa pun la ghiveci. Si daca mai vad pe undeva regina noptii la plic va anunt marca si pretul si as putea sa va cumpar eu niste plicuri cu bon fiscal si transportul colet postal cu ramburs la posta romana sa vi-l platiti dar sper sa nu fie nevoie pentru ca nu mai incredere in rata de germinare si nu vreau sa fiu responsabil de asta.
La dedeman galati vad ca inca este pe stoc dar regina noptii melanj adica amestec de culori https://www.dedeman.ro/galati/catalogsearch/result/v2?q=regina noptii&per_page=36&page=1&order=score&category=3277&fromSuggestion=true
La fel si la Leroy Merlin, iar la Hornbach tot asa in melanj dar exista si doar pe rosu https://www.hornbach.ro/s/regina noptii

Vad ca ar mai fi online pe la magazine dar recomand sa luati legatura telefonic inainte sa comandati si sa intrebati daca sunt in termen de garantie macar cu asta sa stati linistit. Nu cunosc magazinele astea ca nu am cumparat de la ele ci doar le-am gasit la o cautare pe google. Din ce vad in paginile produselor, ar fi pe stoc de pus in cos:

 

veretregn

Active Member
Multumesc pentru sugestii. Nu am gasit in magazine si nici fitofarmacii. Cele colorate nu au mirosul varietății albe pe care o știu din pruncie, când cinam seara afară.
 

Ariana

Member
Buna ziua,

Daca nu ati gasit seminte in primavara, pot sa va ofer rasaduri de regina noptii albe. Mie mi-au rasarit in ghivecele de pe balcon. In fiecare seara de vara le viziteaza fluturii aceia frumosi care le sorb nectarul. Pentru noi si pentru copii sunt un spectacol. Am 6 plantute cam de 10 cm pe care le pot impacheta si vi le trimit. Daca le doriti astept confirmarea si detaliile in privat.
 

Atașamente

mircea g

Member
Interesant dar este greu cu trimisul,Sint sensibile rau . Depinde pe unde locuiesti , poate le ridica cineva personal
 

veretregn

Active Member
Buna ziua,

Daca nu ati gasit seminte in primavara, pot sa va ofer rasaduri de regina noptii albe. Mie mi-au rasarit in ghivecele de pe balcon. In fiecare seara de vara le viziteaza fluturii aceia frumosi care le sorb nectarul. Pentru noi si pentru copii sunt un spectacol. Am 6 plantute cam de 10 cm pe care le pot impacheta si vi le trimit. Daca le doriti astept confirmarea si detaliile in privat.
Mulțumesc. Am găsit răsaduri la piața.
 
Sus