Caut rasad ( radacini) de leustean.

Delia Calinescu

New Member
Buna ziua,
Am o gradina mica insa foarte verde! Imi
Doresc sa achizitionez radacini / rasad de leustean pentru a-l cultiva in mica mea gradina in folosul familiei mele.
In aceasta perioada de repauz eu si familia mea ne focusam pe gradinarit! Va multumesc!
 

crysty

Active Member
Ati incercat in piata ? Nu stiu cum e cu criza pe acolo dar stiu ca in piete mai apar agricultorii producatori de rasaduri cu rasaduri de rosii, ardei, vinete, etc . Probabil inca nu e timpul si probabil ca lor nu le da voie daca nu au certificat de producator pe perioada crizei. Dar daca puteti iesi si aveti drum in piata verificati daca au aparut cei cu rasaduri .
 

AlexandraRoscu

New Member
Buna ziua,
Eu sunt din Bucuresti si am cumparat de la Mega Image Concept Store Pta Sudului, au plante aromatice la punguta cu radacina, de la firma Aromatic.
costa pana in 3 lei, plantele sunt in ghivece de rasad din carton.
Am cumparat patrunjel, marar, busuioc verde si rosu. coriandru si leustean.
Am pus deja in gradina 2 rasaduri de leustean, ce circa 2 saptamani, par sa o duca foarte bine :)
La fel am mai plantat 2 plante de patrunjel, arat bine pana acum.
Alexandra
 

crysty

Active Member
Si kauflandul mai aduce ghivece cu plante aromatice la vreo 5 lei, dar calitatea in general lasa de dorit rau si este doar de la o firma . Probabil depinde si daca marfa este luata de la vreun producator local ca sa nu fie scump transportul. Dar de obicei nu am vazut leustean prea des. Mai mult busuioc si ardei iuti la ghiveci aduce la sectorul de legume-fructe. Dar repet, ar putea sa depinda mult de oras, ce aduce si la ce calitate. Plus ca depinde si daca a adus mai demult si au cumparat altii ce a fost mai bun la inceput.
 
Ultima editare:
Sus