Caut Hibiscus galben "batut"

stefan1972

New Member
Din motive de "deces" al unui hibiscus galben, caut sa ii inlocuiesc persoanei respective planta.
Deci caut un Hibiscus galben, flori batute...de preferinta puiut (persoanei respective ii place sa il creasca si bibileasca personal).
Daca floare "locuieste" in Tg Jiu sau Bucuresti, probabil se va face personal tranzactia....pt alte localitati se poate rezolva cu posta probabil.
Nu stiu exact denumirea stiintifica, dar parca imi amintesc ca facea flori de genul din poza atasata (erau niste verze galbene si infoiate).


E posibil , daca se poate, ca "varza galbena" sa vrea si un fratior rosu, acelasi model.
Astea fiind spuse, astept oferte.
 

geodezia

Well-Known Member
varza ta se cheama koening
am sa ma uit pe sunphoto poate ityi gasesc acolo
cel rosu e din cel comun voi gasii mai usor
 

stefan1972

New Member
Multumesc tuturor pentru mesaje....am rezolvat "problema".
Doar ca am sarit din lac in put, si sa va spun de ce.
Vrand sa ajut persoana respectiva cu hibisi, am nimerit pe aici(parca) si pe topicul cu altoiri de hibisi, si i-am cam citit paginile.
Mi se pare foarte interesant sa ai pe aceeasi planta flori de 2 culori simultan (cum a am vazut ca a reusit cineva) sau de 3 culori (consecutive de data asta, am inteles ca nu ii fac simultan florile diferite)....asa ca incet incet ma cam prinde boala asta, si ma bate gandul sa incerc si eu intai sa imi cresc 2-3 hibisi de culori diferite.
Mai stau 1 saptamana sa vad daca imi trece gandul asta, sau daca se prinde mai tare de mine.....daca nu "scap" , v-ati luat belea pe cap cu mine :rofl:

Inca o data, multumesc pt mesaje.
 

Brindusa

New Member
Din motive de "deces" al unui hibiscus galben, caut sa ii inlocuiesc persoanei respective planta.
Deci caut un Hibiscus galben, flori batute...de preferinta puiut (persoanei respective ii place sa il creasca si bibileasca personal).
Daca floare "locuieste" in Tg Jiu sau Bucuresti, probabil se va face personal tranzactia....pt alte localitati se poate rezolva cu posta probabil.
Nu stiu exact denumirea stiintifica, dar parca imi amintesc ca facea flori de genul din poza atasata (erau niste verze galbene si infoiate).


E posibil , daca se poate, ca "varza galbena" sa vrea si un fratior rosu, acelasi model.
Astea fiind spuse, astept oferte.
Buna, am sa-ti dau din amandoi!:)
 
Sus