Cattleya

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

IoanaTweety

Active Member
Radacinile nu cred ca sunt f viabile, insa dau radacini noi. Sa caut in substrat sa inlatur pe cele vechi?
Ma gandeam eventual s-o pun in apa la inradacinat.
 

Camik

Active Member
Daca dau radacini noi o sa dea si alti pui.
Sa nu o lasi in soare si cred ca ai putea sa pulverizezi frunzele cu putina apa dimineata.Sau chiar apa cu vit. B1.
Eu am mai pus deasupra substratului putin muschi de padure .
Dimineata am umezit mereu muschiul si acum vad ca au dat radacini groase pe sub el.Le place umezeala.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce frumoasa e, Arselia :visator: Eu tot visez cam ce parfum pot avea cattleyle, ca inca nu am dat peste nici una in magazin sa o pot mirosi :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sa stii ca sunt cu dichis madamele astea pentru ca nu miros tot timpul.Ba au parfum numai seara, ba dimineata,ba la amiaza, etc.
Eu nu am prins niciuna care sa fie parfumata de la inceputul unei zile si pana la final.... :cry:
 

doina2009

Member
IoanaTweety a spus:
Radacinile nu cred ca sunt f viabile, insa dau radacini noi. Sa caut in substrat sa inlatur pe cele vechi?
Ma gandeam eventual s-o pun in apa la inradacinat.
Pune-o mai la umbra si pastreaza substratul mai umed pana isi revine. Nu e rau daca ii pui si un ingrasamant lichid diluat, bogat in azot, o data la doua saptamani.
 

sarselia

Active Member
Moderator
MASCHA a spus:
Foarte frumoasa sa-ti traiasca si cat mai multe flori :)
Cum ai ingrijit-o ?
Multumesc frumos fetelor.
De ingrijit am ingrijit-o ca pe toate celelalte orhidee.A stat la lumina intensa toata iarna, de udat am udat-o o data la 10-14 zile si am incercat dupa aparitia bobocilor sa nu fie curenti de aer in preajma ei pentru a nu ii periclita pe acestia.
Cam atat...
 

IoanaTweety

Active Member
doina2009 a spus:
IoanaTweety a spus:
Radacinile nu cred ca sunt f viabile, insa dau radacini noi. Sa caut in substrat sa inlatur pe cele vechi?
Ma gandeam eventual s-o pun in apa la inradacinat.
Pune-o mai la umbra si pastreaza substratul mai umed pana isi revine. Nu e rau daca ii pui si un ingrasamant lichid diluat, bogat in azot, o data la doua saptamani.
Multumesc de sfat, Doina. :)
Arselia, frumusica ta cred ca e Iwanagara..are forma aia a florilor.. Cred..oricum e splendida, felicitari!
 
Mi-am mai cumparat doua Cattleya, ieri. Le-am gasit la Leroy Merlin, 50 de lei bucata. Aveau 6-7 ghivece, mie mi s-au parut diferite. Eu am ales una unifoliata (singura) si alta bifoliata, dar numai cu doua flori, sper eu mai mari.
Una este mai micuta ca planta, bifoliata, 15-20 cm, cu boboci mai rosii:
http://i1133.photobucket.com/albums/m59 ... G_0037.jpg
Unifoliata are cam 20-30 cm si boboci mai galbeni:
http://i1133.photobucket.com/albums/m59 ... G_0038.jpg
Astept cu nerabdare sa se deschida florile ca sa vad ce fel de orhidee am ales. Atunci o sa va cer ajutorul pentru identificare, ca voi sunteti mai pricepute.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce frumos!
Sa ai parte de ele si sa infloreasca frumos.Si te asteptam si cu pozele florilor care cred ca vor fi de vis.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus