Cattleya

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Da din pacate nu le place soarele puternic de vara.Insa la umbra sa stii ca le merge foarte bine.Ma rog nu chiar umbra ci semi-umbra si mai ales protejate de soarele puternic de la amiaza.
Sa le mearga bine la toate si sa te bucure cu cat mai multe flori.
 
Imi doresc tare mult o Cattleya, dar n-o gasesc. Voi ati vazut pe undeva?
Sunt in stare sa ma duc dupa ea oriunde in Bucuresti.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am luat cam acum o luna jumatate de la Leroy Merlin, din Bucurestii Noi. Aveau putine, e adevarat... Poti incerca.
 

IoanaTweety

Active Member
Am primit acum prin posta aceasta catt...v-o arat si va rog mult sa-mi spuneti daca trebuie sa-i fac ceva, sau s-o pun direct in ghiveci si gata. Sa-i scot muschiul ala? sa-i pun scoarta imprejur in locul lui?



In ultima poza se vede ca pe dosul frunzei are niste puncte maro..ce inseamna ele si daca trebuie sa fac ceva in directia asta..?
Multumesc anticipat.. :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu arata rau...e de la Tria? Pentru ca am primit si eu o catt de la ei si intr-o luna 4 bulbi s-au innegrit si i-am taiat - fusese udata f mult.
A ta are sphagnum si scoarta eu n-as umba prea mult la ea acum dar sa ai in vedere faptul ca are mult sphagnum si acesta retine apa deci ud-o rarut si cu grija.
Sa-ti traiasca si sa-ti infloreasca!!
 

IoanaTweety

Active Member
Apai nu stiu exact de unde le-a cumparat. Ma gandesc totusi sa scot din muschiul ala, pt ca nu am experienta cu el si nu vreau s-o omor. As inlocui cu scoarta si cu putin cocos. E ok asa?
 
Legat de substratul Cattleyei am gasit urmatoarele informatii. Voi ce ziceti, sunt OK?
Rasadurile se planteaza in ghivece de 2.5 inch, numai in muschi sphagnum, care accelereaza cresterea in aceasta faza.
Raman in aceste ghivece timp de 1 an, apoi se muta in unele mai mari de 3 inch. In aceasta faza, substratul este un amestec de scoarta mai mica.
Cand trebuie din nou transplantata, se alege un ghiveci de 4 inch sau mai mare. In aceasta faza substratul este din scoarta mai mare la fundul ghiveciului pana la jumatatea acestuia, iar la suprafata scoarta mai mica, pentru a creste retentia de umezeala necesara radacinilor.
 

IULIA

Active Member
Dorina, asta se refera la pui. Ceea ce inseamna plante abia iesite de jumatate sau maxim 9 luni prin insamintare.
Plantele care se gasesc la noi au pseudo si lantz format, chiar si noii pui se adapteaza imediat la transferul in scoarta.
Eu folosesc doar scoarta la catt. Sint mai greu de inradacinat, dar odata prinse, nu se mai lasa. Cele prinse in cocos sau chiar mediu umed(unde radacinile se obtin mai repede) sint greu de aclimatizat apoi in scoarta.
Deci numai punctul 3, daca esti de acord. Cu scoarta mica.......am indoieli.....se umezeste repede, nu mentine, se degradeaza(mucegaieste) repede.
 

IoanaTweety

Active Member
E bun, pt ca eu tocmai am pus-o in scoarta nici prea mare nici prea mica... :rofl: sper sa se prinda rpd si sa-i fie bine. poze curand.. :)
 

Camik

Active Member
Ioana eu am udat-o prima data dupa transplant cu vitamina B1 si a dat radacini noi rapid .Si i-am pus scoarta din padure.
 
IULIA a spus:
Dorina, asta se refera la pui.
Sunt de acord cu tine, la fel as proceda si eu.
Cine spunea asta, era un cultivator de Cattleya. Altul zicea ca parerile sunt impartite, cati cultivatori, atatea metode.
Dupa ce am dat sfoara in tara am obtinut urmatoarele raspunsuri: furnizorul Brico nu poate oferi Cattleya acum, la Hornbach, la fel. Floraria Tria's aduce flori saptamana care urmeaza, inclusiv orhidee, dar nu stiu (ei) de care.
Se gasesc de cumparat BLC pe Ebay.fr, 13 euro cu transport inclus. O plantuta are 4 bulbi si inaltime de 20cm cu ghiveci cu tot (cel mai mic). Din pozele lor rezulta ca sunt unifoliate, probabil de inaltime mica, cu 1-2 flori mari la fiecare bulb. Culorile sunt diferite, mie mi-a trebuit o ora sa ma hotaresc pe care sa o cumpar. Pretul este OK? N-am vazut niciodata Cattleya la vanzare.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus