Cattleya

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Camik

Active Member
Multumesc!
Deci pot sa spun ca am si eu in sfarsit o cattleya?
Mai am o intrebare:
Are foarte multe radacini pe afara.Pot sa le bag in substrat?
 

sarselia

Active Member
Moderator
E minunata Camik!
Sa ai parte de ea si sa ii mearga bine!
Legat de radacini eu momentan le-as lasa asa pentru ca e si inflorita.
Si ale mele au unele radacini pe afara insa nu au nicio problema.
Multa bafta!
 

doina2009

Member
Camik a spus:
Multumesc!
Deci pot sa spun ca am si eu in sfarsit o cattleya?
Mai am o intrebare:
Are foarte multe radacini pe afara.Pot sa le bag in substrat?
De obicei se schimba substratul primavara (.....si vorba Arseliei, cat e inflorita) si pe caldurile astea las-o in pace, altfel risti sa o pierzi si e pacat.....
 

Camik

Active Member
Multumesc de raspuns fetelor.
Nu am de gand sa o deranjez acum cand are flori si este si ff. cald .Dar ma gandeam ca acele radacini din afara se vor usca rapid.Si sunt si foarte multe.Le pot pulveriza cu apa cand si cand?
 

lelia

Well-Known Member
Arata super radacinile !
Da vrei o poti pune intr-un ghiveci masca ,asa nu deranjezi radacinile si poti controla umiditatea .Ghiveciul sa aiba gauri pentru scurgerea apei .Radacinile astea sunt cam sensibile .
Sa-ti traiasca ! e frumoasa ! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce de radacini mai are!
Poti sa o lasi linistita si asa si sa i le pulverizezi ca pe cele ale unei Vanda.
In toamna daca crezi de cuviinta o poti muta in alt ghiveci insa radacinile acestea fiind obisnuite cu mediul extern se vor obisnui extrem de greu in substrat.
Multa bafta!
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Ce de radacini mai are!
Poti sa o lasi linistita si asa si sa i le pulverizezi ca pe cele ale unei Vanda.
In toamna daca crezi de cuviinta o poti muta in alt ghiveci insa radacinile acestea fiind obisnuite cu mediul extern se vor obisnui extrem de greu in substrat.
Multa bafta!
Sarselia are dreptate! Cand o sa vina vremea sa ii schimbi ghiveciul sa nu ii ingropi toate radacinile aeriene. Acestea nu se vor adapta la substrat si vor putrezi.
Apropo: Cine vrea cattleya mea? Astazi m-am hotarat sa o dau cuiva care o poate face sa infloreasca. Insa nu o sa o trimit prin posta pentru ca nu prea ma pricep la ambalat flori si este destul de mare. Cineva din Brasov vrea cattleya mea rosie cu floare mare? Eu o am de peste doi ani si am obosit sa o tin. Este superba si are multi pseudobulbi. Insa din pacate nu au inflorit. De domnisoara este vorba:
 

Camik

Active Member
Tot cautand despre ingrijirea cattleyei am gasit pe un forum strain ceva indicatii de ingrijire .
Traducerea este de pe google translater.Aici dau indicatii despre ce fel de cattleya putem avea ,de ce nu infloresc ...
aici
 

IULIA

Active Member
Kati, daca Cristian a dat-o asa cu drag, poate vreodata o desparti. eu sint extrem de amatoare pentru cat rosie cu floare mare.
multumesc anticipat. :D
 

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
Cristian, multumesc anticipat!
Iulia, o sa te tin minte :wink:
Cu placere! Vezi ca o sa iti mai fac cadou o phale alba de tale mare. Mai are doua floricele dar ceva mai mici pentru ca a tot inflorit si saraca cred ca are nevoie de odihna. Eu mai am una tot la fel....Asa ca vei intra in posesia a doua orhidee - phale si cattleya! :twisted: :)
 

refu

Member
Buna tuturor(scuze de inactivitate dar lucrez la un proiect destul de mare ), aveti careva vreo idee de ce Cattleya mea are frunzele putin dezhidratate si nu da semne de vegetatie? Oare ar trebui sa ii schimb ghiveciul?

 

Kati

Active Member
Daca este vorba despre frunze mai batrane, nu e nicio problema. Nu-i schimba ghiveciul numai daca e plin de radacini, si daca planta nu e inflorita.
Tare frumoasa e floarea!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Refu, e superba floarea!!!
Nu crezi ca ar putea sa fie inactiva din cauza caldurii? Mai ales ca sta in casa si nu are parte de variatii de temperatura mari intre zi-noapte, nu?
 

refu

Member
gradinar1 a spus:
Refu, e superba floarea!!!
Nu crezi ca ar putea sa fie inactiva din cauza caldurii? Mai ales ca sta in casa si nu are parte de variatii de temperatura mari intre zi-noapte, nu?
Ba da, dar floarea sa dus de ceva vreme si planta e inactiva, nici radacini noi nici frunze, ba mai mult frunzele dau impresia ca ar fi dezhidratate. Neavand experienta cu Cattleya incep sa imi pun intrebari.Substratul este un mic intre sphagnum si bucati de scoarta. Niu da semne nici de radacini noi nici de frunze :) .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus