Cattleya

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
nely a spus:
Absolut superba Caramell :visator: , sa te bucure cu multe flori...dar de la care Brico ai luat-o?, superba :D
Multumesc. Brico Pantelimon, desigur ;-)
Si cum am mai trecut si azi pe acolo... am comis-o din nou. :oops: Nu am apucat sa fac si poze, dar revin eu cat de curand
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Iat-o :D:



Floarea inca nu e complet deschisa. Culoarea reala e alb verzui, floarea e foarte mare si are un parfum proaspat si nu foarte puternic de... castravete :tavalit:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ohooo ce frumusete!
Imi place tare mult!
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Chiar miroase a castravete??Interesant....
Ai reusit sa ii gasesti si un nume?

Bafta mare cu ea si sa ii mearga bine!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, chiar miroase a castravete :rofl:. Nu e un miros neplacut, insa mi se pare tare neobisnuit pentru o floare. Din fericire, fiind asezata langa cealalta frumusete, mirosul ii este acoperit de parfumul celeilate care e cu mult mai puternic.

Nu i-am cautat inca nume. De aceasta data, nu cred ca e foarte greu de identificat.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu conteaza nici numele si nici cum miroase pentru ca e tare frumoasa.
Diseara ma pun si eu sa ii caut o denumire sa vedem cum o cheama pe frumoasa ta.

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Of ce ti-e si cu orhideele astea parfumate! In dimineata asta miroase altfel. Sau poate sunt eu mai odihnita si percep altfel mirosul. E tot un parfum discret, proaspat si seamana cu cel simtit aseara, insa are si o nota florala dulce in el.

Se pare ca nu-i chiar atat de simplu de identificat. Numai in link-ul postat de tine la identificari sunt zeci de cattleya albe de diferite forme.
Din ce am gasit acolo, cele mai apopiate ca forma si marime par a fi Rhynchosophrocattleya (cum or ajuns oamenii astia la asemenea denumiri? :roll: :rofl:)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc :hug:.
Cand am cumparat-o nu-mi venea sa o las in cos de teama sa nu se rastoarne si sa nu se rupa. O tineam in mana. Doua persoane m-au oprit sa ma intrebe despre ea.
Prin poze nu am reusit sa redau cat de frumoasa este in realitate. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Arselia. Intr-adevar seamana foarte mult, e cea mai apropiata imagine de orhideea mea. Eu nu reusisem sa gasesc una cu care sa semene. :hug:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ma bucur mult ca ti-am putut fi de folos.
Sa o stapanesti sanatoasa si sa o vezi cat mai des inflorita!
:*
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, exista. Nu am mai apucat insa sa trec de vreo luna pe acolo si nu stiu ce nouati au.
 

nely

Member
Multumesc pt raspuns Caramell si felicitari pt ambele achizitii sunt superbe :visator: , dar parca tot prima e mai "speciala" :wink: , sa te bucure cat mai mult timp cu florile lor si sa fie harnicute :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus