Cattleya

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Kati

Active Member
gradinar1 a spus:
Mi-a reinflorit si mie - pacat ca asta se intampla doar o data pe an :(
Cattleya ta este minunata, merita sa o ai, chiar si daca iti infloreste doar o singura data pe an!
 

IoanaTweety

Active Member
Uau e spectaculoasa :eek: Si ce nuante frumoase are..superba, sa-ti traiasca sis a te bucure multi ani cu florile astea grozave.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Madalina, este o frumusete cattleya ta reinflorita :D.

Azi mi s-a lipit de maini o noua cattleya :oops::
.
Este extrem de parfumata, am asezat-o pe un pervaz pe hol si mi-a parfumat intr-o ora toata zona. Imi place foarte mult, chiar daca forma si culoarea florilor nu e cea clasica.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
E SUPER-FRUMOASA!!!!!
Nu ai fi putut rata o asa floare deosebita :), sa te bucuri de ea din plin!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Caramell a spus:
Madalina, este o frumusete cattleya ta reinflorita :D.

Azi mi s-a lipit de maini o noua cattleya :oops::
.
Este extrem de parfumata, am asezat-o pe un pervaz pe hol si mi-a parfumat intr-o ora toata zona. Imi place foarte mult, chiar daca forma si culoarea florilor nu e cea clasica.
Ce minunatie!

Sa iti traiasca si sa iti nfloreasca cat mai des!
Superba!

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc frumos! :oops:

Nu as fi crezut inainte ca imi va placea acest gen de cattleya, insa cand am vazut-o a fost dragoste la prima vedere. Sau m-a vrajit cu parfumul ei... :rofl:, pentru ca se simtea in jurul mesei din magazin si le acoperea pe toate celelalte. Mai erau acolo cattleya mov cu flori mari si cattleya cu flori mari alb-crem. Le-am mirosit pe toate, insa niciuna nu avea un parfum la fel de puternic.

Tot incerc sa o identific, dar nu reusesc. Pare a fi un hibrid de cattleya guttata. Arselia, tu ce crezi?
 

mikiduzza

Member
Caramell, nici nu ma mir ca te-ai lipit de o asa frumusete... :eek: :indragostit: :visator:
Sa-ti traiasca si sa te bucure cu caaaat mai multe flori! :giggle:
 

CristianG

Well-Known Member
Caramell a spus:
Madalina, este o frumusete cattleya ta reinflorita :D.

Azi mi s-a lipit de maini o noua cattleya :oops::
.
Este extrem de parfumata, am asezat-o pe un pervaz pe hol si mi-a parfumat intr-o ora toata zona. Imi place foarte mult, chiar daca forma si culoarea florilor nu e cea clasica.
Ce pot sa spun? Jos palaria! In Brasov nu prea vezi Cattleya. Insa tu stai in Bucuresti si este posibil ca toate sa se duca acolo.Felicitari si sa ai parte de ea mult timp de acum inainte. :wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc. :D
Intr-adevar, in Bucuresti au inceput sa aduca din ce in ce mai multe cattleya. Eu am luat-o din Brico Store. Tot acolo am vazut ieri 2 phale rosii. Dar rosii-rosii, cu flori micute, delicate, cu labelum siclam formate cascada. Erau superbissime. Dar pretul era exagerat de mari si cu parere de rau, am lasat-o in magazin.

Am reusit sa o identific, este o Cattleya Green Emerald. De dimineata am analizat-o ceva mai bine la lumina zilei.

Multumesc Arselia pentru poza cu planta intreaga de Guttata. Vazuta pe de-a intregul nu seamana, si nici nu are atat de multe floricele pe tija.
 

CristianG

Well-Known Member
Caramell a spus:
Multumesc. :D
Intr-adevar, in Bucuresti au inceput sa aduca din ce in ce mai multe cattleya. Eu am luat-o din Brico Store. Tot acolo am vazut ieri 2 phale rosii. Dar rosii-rosii, cu flori micute, delicate, cu labelum siclam formate cascada. Erau superbissime. Dar pretul era exagerat de mari si cu parere de rau, am lasat-o in magazin.

Am reusit sa o identific, este o Cattleya Green Emerald. De dimineata am analizat-o ceva mai bine la lumina zilei.

Multumesc Arselia pentru poza cu planta intreaga de Guttata. Vazuta pe de-a intregul nu seamana, si nici nu are atat de multe floricele pe tija.
Cu parere de rau insa nu ai nimerit specia.Seamana dar nu este ea...Priveste poza si ai sa iti dai singura seama.... :wink: :)
 

Kati

Active Member
O sa ma uit in niste carti de-ale mele, poate ii gasesc denumirea - daca nu este cumva un hibrid.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
CristianG a spus:
Cu parere de rau insa nu ai nimerit specia.Seamana dar nu este ea...Priveste poza si ai sa iti dai singura seama.... :wink: :)
Poza e facuta noaptea, culorile sunt modificate de lumina blitului. De aceea am spus ca am analizat-o mai bine la lumina zilei, cand am descoperit ca petalele sunt verzi si nu portocalii. Este cea mai buna apropiere cu vreo orhidee pe care am gasit-o. Daca ai vreo alta sugestie mai buna, te astept cu propuneri. :D

Kati a spus:
O sa ma uit in niste carti de-ale mele, poate ii gasesc denumirea - daca nu este cumva un hibrid.
Multumesc, Kati. Este posibil sa fie vreun hibrid. Oricum nu are prea mare importanta ce e, e interesanta oricum. :D
Dar stii cum suntem noi cand ne luam ceva nou, tot cautam sa aflam daca are veun nume. :rofl:. Dupa care ne trece elanul. :)
 

CristianG

Well-Known Member
Caramell, priveste si tu ce nas proieminent are cea din sera. A ta are nasul mic. Nici in centru nu prea arata la fel. Petalele sunt altfel la orhideea ta. Eu zic sa mai cercetezi. Eu nu am rabadare sa caut. Astept alte pareri.... :)
 

Kati

Active Member
Caramell, poza seamana putin cu Cattleya guttata. Este ceea ce am gasit intr-o carte, si pe net.
 

nely

Member
Absolut superba Caramell :visator: , sa te bucure cu multe flori...dar de la care Brico ai luat-o?, superba :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus