Cattleya

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :rofl:
Cine stie, schimbarea i-ar face bine :)
Kati, de obicei o planta nu se obisnuieste repede in alta locuinta. Cercetarile au demonstrat faptul ca plantele pot sa si moara atunci cand sunt duse in alta parte. Te risti? :wink: :D
 

Kati

Active Member
Si a treia oara spun da :D
Ai cumparat-o inflorita, nu? Are flori mici sau mari, si ce culoare? Sunt doar curioasa, nu am de gand sa ti-o fur :rofl:

Am primit si eu de la Sarselia Cattleya - multumesc mult de tot! :hug: , si cand credeam ca isi da duhul, atat de urate i s-au facut radacinile, langa un pseudobulb a aparut un puisor :marfa:
 

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
Si a treia oara spun da :D
Ai cumparat-o inflorita, nu? Are flori mici sau mari, si ce culoare? Sunt doar curioasa, nu am de gand sa ti-o fur :rofl:

Am primit si eu de la Sarselia Cattleya - multumesc mult de tot! :hug: , si cand credeam ca isi da duhul, atat de urate i s-au facut radacinile, langa un psbulb a aparut un puisor :marfa:
Face flori mari rosii. Doar una singura pe un pseudobulb. Cand am cumparat-o, avea o floare care incepea sa se ofileasca usor. Era parfumata. Acum doar cu amintirea asta am ramas: :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek:
Are o floare superba.
Cele rosii sunt mai rar de gasit pe la noi sau cel putin eu una nu am prea vazut.
:D
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
:eek:
Are o floare superba.
Cele rosii sunt mai rar de gasit pe la noi sau cel putin eu una nu am prea vazut.
:D
Nici eu nu prea am vazut cattleya cu flori rosii.Multumesc de apreciere. Ei bine, daca tot i-ai facut un compliment, sunt convins ca o sa si infloreasca.... :D :wink:
 

nely

Member
Foarte frumoasa cattleya Cristian, poate e doar putin suparata...inteleg ca nu a inflorit la tine deloc pina acum...
Eu am cattleya in fereastra la sud si se simte f. bine, dupa 4 luni a inflorit si acum creste alt puiut, poate nu este locul preferat de ea; mult noroc in continuare :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
CristianG a spus:
sarselia a spus:
:eek:
Are o floare superba.
Cele rosii sunt mai rar de gasit pe la noi sau cel putin eu una nu am prea vazut.
:D
Nici eu nu prea am vazut cattleya cu flori rosii.Multumesc de apreciere. Ei bine, daca tot i-ai facut un compliment, sunt convins ca o sa si infloreasca.... :D :wink:

Si eu sunt convinsa ca isi va da drumul.Atat doar ca poate inca nu e timpul ei.
Stii tu cum e cu orhidicile ca altele infloresc mai in toamna-iarna si poate ca ea isi aduna energiile pentru atunci.
:wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sa stii ca nu ma gandeam ca ar fi parfumata pentru ca am mirosit-o pe cand incepea sa se deschida si nu am simtit nimic.
Azi in schimb, la amiaza, s-au schimbat treburile ca fiind deja deschisa vad ca e si parfumata.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sa stii ca nici eu nu prea am parfumate.Sau unele care trebuiau sa fie, nu sunt la mine.
Ciudat....
 

CristianG

Well-Known Member
nely a spus:
Foarte frumoasa cattleya Cristian, poate e doar putin suparata...inteleg ca nu a inflorit la tine deloc pina acum...
Eu am cattleya in fereastra la sud si se simte f. bine, dupa 4 luni a inflorit si acum creste alt puiut, poate nu este locul preferat de ea; mult noroc in continuare :wink:
Cine stie....Ca rau nu o duce.Inca nu mi-am pierdut speranta.... :)
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Se numeste Potinara "Burrana Beauty" o am de la Cornelia careia ii multumesc mult mult si m-am indragostit de ea.
A inflorit si desi are numai 2 flori dintre care una nu are toate petalele dezvoltate, e superba.Iar mirosul e undeva intre zambila,lacramaioara si liliac.

http://picasaweb.google.com/sarselia/Ca ... 4298780418
Mica si draguta foc. Superba! Sa te bucuri de ea multi ani de acum incolo. Este o draguta ca si tine. :wink: :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
:oops:
Multumesc mult Cristian pentru compliment.
Intr-adevar florile nu sunt mari pentru ca a inflorit pe un psudobulb ce nu are mai mult de vreo 7 cm.Din cate am observat in pozele Corneliei florile erau mai mari dar probabil pe un psudobulb mai mare.
Nu stiu de ce s-a grabit sa infloreasca fiind asa de mic dar nu m-am suparat defel.
:D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus