Cattleya

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ena

Member
Unde sta ea, nu este frig. Frunzele sunt asa de cand am luat-o, acum 3 ani. Dar florile sunt putin arse desi nu stiu de la ce poate fi, ca umiditate are...
 

CristianG

Well-Known Member
Ciudat Ena....Ceva nu-i place! Florile sunt afectate...Ai senzatia ca a prins-o curentul, ca este deshitratata...Parca nu ar avea apa...Este posibil sa aiba probleme la radacini.Faptul ca a inflorit inseamna ceva. Eu am o cattleya fara probleme si nu face inca flori. :) :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ena poate ai stropit bobocii cu apa si pe urma au avut parte de curenti de aer rece.
In fine eventual dupa inflorire ai putea sa-i faci o verificare la radacini ca sa vezi ce si cum este cu ele.
 

ena

Member
Radacinile sunt ok ca am verificat-o deja.... Si a inflorit in fiecare an. E posibil sa fi avut cateva raze de soare in direct...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Se poate.In orice caz nu e ceva grav iar daca radacinile ii sunt ok atunci totul e in regula.
Dupa cum spui e harnicuta foc si in fiecare an te bucura cu flori.
Superb!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ena, este minunata! Si atat de frumos a inflorit! Este parfumata?
Si eu visez de mult timp la una rosie... insa nu am reusit sa gasesc pana acum ... :visator:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu are prea mare importanta acest lucru, doar ca fapt divers :D.
Pana la urma florile ne incanta prin frumusetea lor si abia dupa aceea prin parfum.
 

ena

Member
Multumesc! Azi am avut surpriza sa vad ca si alta are tija cu flori.... Ar trebui sa fie portocalie. Abia astept sa o vad inflorita iar!
 

CristianG

Well-Known Member
ena a spus:
A inflorit si a doua tija si florile nu mai par arse:
Frumoasa Cattleya ta! Ce ingrasamant ii pui? Cred ca aceasta specie faca mai des flori decat specia cu o singura floare.Ma bucur pentru tine mai ales ca nu este deloc pretentioasa. A mea sta pe loc. Face radacini si frunze.Este o specie cu o singura floare. :D
 

CristianG

Well-Known Member
Sarselia iata si "obraznica" mea care nu face flori...Iti vine sa crezi? Priveste imaginile......Este o nerusinata! Face pui si radacini "la greu" si flori deloc. Cum este posibil asa ceva???? :twisted: :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek:
Wow Cristian!
Are niste radacini de toate frumusetea si arata perfect!
Dar...poate ca cine stie are perioada de inflorire mai tarziu sau e doar lenesa.
Dar poate daca ne punem cu totii sa ii facem galerie isi va da si ea drumul pentru ca resurse necesare pentru inflorire ar trebui sa aiba din plin.
 

CristianG

Well-Known Member
Pe masa arata ca un "monstrulet".....Se intinde ca o nerusitata peste celelalte orhidee...Poate se crede regina?? Esta foarte mare, verde, cu frunze groase si plate, foarte tari, cu radaci care cresc ca nebunele, doi pui in crestere, 7 pseudobulbi care nu au flori...Hmmm! Vreau galerie!!!! :twisted: :wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cristian, cel tarziu la anul va inflori sigur. Arata foarte bine.
Eu as zice sa o pui intr-un ghiveci mai putin mare. Am avut un dendro si o brassie care la fel, incepusera sa scota multe mustati afara din ghiveci. La 2 luni dupa mutare au si inflorit, culmea ambele plante in acelasi timp (desi ca o paranteza: erau la ferestre diferite, una spre nord, cealalta spre vest). Nu le-am deranjat restul radacinilor, doar am completat cu substrat in noul ghiveci.
 

CristianG

Well-Known Member
Caramell a spus:
Cristian, cel tarziu la anul va inflori sigur. Arata foarte bine.
Eu as zice sa o pui intr-un ghiveci mai putin mare. Am avut un dendro si o brassie care la fel, incepusera sa scota multe mustati afara din ghiveci. La 2 luni dupa mutare au si inflorit, culmea ambele plante in acelasi timp (desi ca o paranteza: erau la ferestre diferite, una spre nord, cealalta spre vest). Nu le-am deranjat restul radacinilor, doar am completat cu substrat in noul ghiveci.
Mda....Daca zici tu! :) Nu ii plac ghivecele destul de stramte ca sa inflorească? Ma gandesc ca daca o pun intr-un ghiveci mai mare o sa astept mult si bine ca sa infloreasca. Exista pseudobulbi care stau mai mult afara si fac radacini aeriene....De fapt cattleya este o orhidee epifita, creste pe arbori.Pseudobulbii cresc si daca nu stau in substrat pentru ca ei sunt legati intre ei prin rizomi, la fel ca la dendro.Nu stiu, deocamdata ii merge bine. Spatiu in ghiveci mai exista.In lateral cattleya face pui care nu mai stau in substrat. In substrat apar alti pui care se dezvolta. Se intinde ca un sarpe peste tot...Astept un raspuns in ceea ce priveste ghiveciul... :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus