Cattleya

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

CristianG

Well-Known Member
Imi pare rau Sarselia pentru plante. De multe ori frunzisul verde poate sa fie inselator. Multe orhidee mai ales cele cu pseudobulbi se afla in aceiasi situatie. Radacinile acestor plante nu sunt foarte groase.Sunt destul de subtiri.Apoi exista riscul ca sa nu le uzi la timp si atunci radacinile sa se usuce.Ori sa le pui prea multa apa si atunci putrezesc. Acum ce poti sa faci? Pseudobulbii sunt fara radacini.Singura solutie este sa-i sprjini de bete ca sa stea drepti. Sanse sunt destul de mici ca sa faca iarasi radacini. Singura speranta de supravietuire sta in viitorii pui pe care este posibil sa-i faca planta.Insa acest lucru dureaza destul de mult timp. Pana la urma ai ajuns si tu la vorba mea...Cattleyele sunt foarte greu de tinut in conditii de apartament.Acesta este motivul pentru care sunt atat de rare pe piata. :( :|
 

CristianG

Well-Known Member
Kati ai dreptate! O phalenopsis poate sa supravietuiasca ani in sir in casa.Nu acelasi lucru se poate spune si de Cattleya... :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Offfff!
:(
Intr-adevar sunt mult mai pretentioase decat Phalele.
Sper sa isi dea drumul iar de nu voi pleca din nou la vanatoare de Cattleya.
:wink:
Nu ma las pana nu am una mare si frumoasa pe care sa o fac sa si infloreasca.
 

sarselia

Active Member
Moderator
CristianG a spus:
Imi pare rau Sarselia pentru plante. De multe ori frunzisul verde poate sa fie inselator. Multe orhidee mai ales cele cu pseudobulbi se afla in aceiasi situatie. Radacinile acestor plante nu sunt foarte groase.Sunt destul de subtiri.Apoi exista riscul ca sa nu le uzi la timp si atunci radacinile sa se usuce.Ori sa le pui prea multa apa si atunci putrezesc. Acum ce poti sa faci? Pseudobulbii sunt fara radacini.Singura solutie este sa-i sprjini de bete ca sa stea drepti. Sanse sunt destul de mici ca sa faca iarasi radacini. Singura speranta de supravietuire sta in viitorii pui pe care este posibil sa-i faca planta.Insa acest lucru dureaza destul de mult timp. Pana la urma ai ajuns si tu la vorba mea...Cattleyele sunt foarte greu de tinut in conditii de apartament.Acesta este motivul pentru care sunt atat de rare pe piata. :( :|
DA iti dau mare dreptate.Sunt greu de gasit pe piata tocmai din cauza acesta si cam la fel e si cu Vanda.Am aici o florarie in care merg cu drag pentru ca sunt niste doamne extraordinare si ma tot povestesc cu ele de plante.Cand le-am intrebat de Cattleya si Vanda au strambat din nas ca sunt greu de intretinut si le e teama sa aduca asa ceva pentru ca ar putea ramane cu ele pe cap.
Am mai avut o Cattleya cu probleme care asa cum ai zis si tu Cristian a inceput sa dea noi psuedobulbi dar cred ca abia dupa vreo 3 luni.Dureaza mult dar poate ca isi vor reveniSper.
Tu in schimb ai o Cattleya superba!E asa de sanatoasa!
Sa ai parte de ea si sa iti infloreasca pentru ca stiu ca ziceai ca numai nu vrea!
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Offfff!
:(
Intr-adevar sunt mult mai pretentioase decat Phalele.
Sper sa isi dea drumul iar de nu voi pleca din nou la vanatoare de Cattleya.
:wink:
Nu ma las pana nu am una mare si frumoasa pe care sa o fac sa si infloreasca.
Ehheee....Cattleyele mari si frumoase sunt doar pe internet...Gasesti niste specii de iti sta inima-n loc! Sunt constient ca nu o sa vad pe piata din Romania astfel de specii.Asa ca raman cu privitul pe net! 8) :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Aaa si eu sa stii.Nu visez la ce vad pe Internet ca stiu ca pana vor ajunge la noi o sa imi creasca barba.
:)
Dar macar una normala si mica si pe care sa o fac eu cu manutele mele stufoasa.Atata vreau.
:D :oops:
 

CristianG

Well-Known Member
Intr-adevar am o cattleya Sarselia destul de frumoasa.Are frunzele mari, plate si verzi....Nu i-am schimbat niciodata ghiveciul. A ramas in acelasi ghiveci de cand am cumparat-o....Cred ca nu are probleme la radacini...Poate doar cateva sunt uscate insa nu le pot detecta decat daca o scot din ghiveci. Nu am sa fac acest lucru pentru ca inca nu este cazul.Ma uit la fundul ghiveciului si vad radacinile printre gaurele...Cand ud planta, radacinile sunt verzi la fundul ghiveciului.Acest lucru ma bucura pentru ca numai in acest mod pot sa-mi dau seama cu adevarat daca planta este OK. Este foarte decorativa datorita frunzelor.....Recunosc ca o iubesc tare.Mai ales ca este singura pe care o am....Sper sa nu imi moara prea curand.Are aproape doi ani....La vremea respectiva am dat pe ea 60 de RON. Imi aduc aminte ca nu aveam suficienti bani si a trebuit sa ma duc acasa ca sa mai i-au 20 de RON. Apoi m-am dus fuguta la floraria respectiva. Cand am cumparat-o avea o floare mare rosie care incepea sa se ofileasca.Cred ca era de mult timp inflorita.....Si doar cu imaginea aceea am ramas in fata ochilor....Am postat si poza cu ea pe forum... :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu as fi facut ca si tine daca gaseam una pe undeva pe aici si chiar de nu as fi avut bani ma imprumutam numai sa o iau.
Imi place mult a ta ca e foarte sanatoasa si sigur va si inflori.
Depinde probabil si de specia din care face parte sau nu stiu care ar fi explicatia pentru faptul ca nu a inflorit.In orice caz daca o ai de 2 ani si arata asa bine inseamna ca ii place mult acolo unde este si sunt sigura ca la un moment dat te va bucura si cu flori.
De regula parca fiecare pseudobulb nou pe care il face ar trebui sa si infloreasca dar asta cum am spus depinde si de specia din care face parte.
Tin pumnii ca a ta sa infloreasca iar pentru ale mele sper sa iasa din coma.
:wink:
 

CristianG

Well-Known Member
Multumesc din suflet Sarselia.... :D Sper sa infloreasca anul acesta...Are destul de multi pseudobulbi noi...Doar unul a fost florifer...Ma voi ruga pentru plantele tale sa se faca bine... :rugaciune: :oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:D
Si eu Cristian pentru a ta si sunt ferm convinsa ca atunci cand te vei astepta mai putin va aparea si floarea.
Si multumesc si eu din suflet pentru urari.
Voi reveni cu detalii legate de domnisoarele mele bolnave in saptamanile ce vin.
Toate cele bune!
 

sarselia

Active Member
Moderator
gradinar1 a spus:
Imi pare rau pentru experientele voastre neplacute...
Cattleya mea a inflorit :D : o sa o pozez maine...i-am facut cateva poze zilele trecute dar nu au iesit prea reusite:
Ce frumusete!
Sa ai parte de ea si te rog mult da-ne si noua niste detalii legate de ingrijirea ei.
Adica unde o tii, cate grade de cate ori o uzi, etc.
Numai bine!
 

CristianG

Well-Known Member
Gradinar1 ai grupat foarte frumos orhideele.....Felicitari! Florile de la Cattleya arata destul de ciudat.Abia acum se deschid florile? :| :mrgreen:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Simonilela! Multumesc, Cristian!
Da, ai remarcat bine, acum se deschid florile si cu toate astea florile mi s-au parut si mie cam anemice.
Acceasi observatie si pt cymbidium - cand a reinflorit, nu mai avea florile imense pe care le stiam eu atunci cand il cumparasem.
Eu le-am puns ingrasamant special de orhidee - cam rarut, e-adevarat...asta sa fie cauza???

Sarselia, am tinut-o pe pervazul unei ferestre de vest toata iarna, deasupra unui calorifer (deci nu intr-o atmosfera foarte rece). Nu a umbrit-o nimic, nici macar o perdea.
Am udat-o atunci cand am vazut ca se ususca substratul (la min o saptamana). cam atat :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da sa stii ca si eu am mai observat la unele ca inflorirea nu s-a mai produs la fel cu cea din urma.Nu stiu care sa fie cauza sau mai bine zis cauzele.
De regula cele cumparate sunt indopate cu tot felul de ingrasaminte si sunt tinute in diferite conditii pentru a arata cat mai bine atunci cand le cumparam.
La noi in case insa le mai lipsesc din aceste conditii si probabil ca din cauza aceasta inflorirea e diferita.
Dar nu la toate ci doar la anumite specii.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Corect, phalenopsis sau dendrobium spre exemplu mi-au reinflorit la fel ca atunci cand am cumparat planta.
Cred ca speciile mai "bibiloase" au fitze si nu vor sa infloreasca la fel de bogat :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Lasa ca nu e bai atata timp cat chiar infloresc sau chiar le merge bine.
La urmatoarea inflorire poate isi vor mai redresa comportamentul.
:wink:
 

CristianG

Well-Known Member
Gradinar 1 cred ca fiecare dintre noi ne punem intrebari legate de cum arata o planta atunci cand o cumparam.Arata demential... :mrgreen: Apoi cand le aducem in casa, multe dintre ele se chinuie sa supravietuiasca.Conditiile nu sunt intru totul potrivite pentru ele.Si cum plantele nu vor sa capituleze, se descurca si ele cum pot.Se adapteaza conditiilor oferite de noi.... :)
 

CristianG

Well-Known Member
Pentru Sarselia cu drag.... :) Cattleya mea te saluta! Nu de alta insa a dorit sa te salute prin niste poze.Stie ca o placi!Acelasi sentiment vine si din partea ei. :wink:

Simte ca vine primavara."Frunze plate" face radacini noi.... :) :incapatanat: :giggle:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus