Cattleya

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Tina

Active Member
Denumire: Cattleya

Familie
: Orhidacee





Sursa imaginilor:
http://community.webshots.com/user/jeffinorchids
Jeff's Orchids, colectionar de orhidee de peste 30 de ani.

Alte albume:
http://www.orchidcare.com/Cattleya.jpg
http://orchidee95.free.fr/reunions/phot ... ybride.jpg


Origini: padurile tropicale din America Centrala si de Sud


Descriere: Este o orhidee epifita, cu unul sau doi pseudo-bulbi. Fiecare dintre ei are unul-doua frunze verzi, carnoase, asemanatoare cu o panglica. Noii lastari se dezvolta dintr-un rizom destul de scurt, in virful unui pseudo-bulb nou aparut. La fel ca si pseudo-bulbul, sunt acoperiti de un invelis ("tunica") de culoare verde inchis. Una sau doua tunici externe se preschimba in frunze. Tijele florale apar din virful bulbilor si au una sau mai multe flori cu petale carnoase.


Gabarit: variabil, in functie de varietati. Rareori depasesc 45 cm.


Lumina
: Ii convine f. bine o expunere luminoasa- de preferinta la est sau vest, fara soare direct in perioada mai-octombrie. Lumina este foarte importanta, altfel nu se produce inflorirea.


Temperatura
: Minim 16°C, dar este de preferat sa stea la temperaturi de 18-22°C tot anul. De evitat schimbarile bruste de temperatura.
Cind temperaturile depasesc 21°C, scufundati-o in apa frecvent. In perioada de vegetatie activa, trebuie scufundata chiar dimineata si seara.


Flori: Sunt printre orhideele cu cele mai mari flori. In general sunt parfumate, de culoare roz, rosie, alba, galbena. Inflorirea dureaza intre 3-5 saptamini. In functie de specie sau varietate, infloresc practic tot anul. Cea mai infloritoare perioada este din septembrie in martie. Cea mai mare parte a speciilor infloresc incepind cu al doilea an.



Solul: Amestec special pentru orhidee, neutru, cu umiditate normala. Nu folositi pamint de flori sau turba.
Replantarea se face primavara (martie-mai), in fiecare an pentru plantele tinere (4-5 ani) si odata la 3 ani pentru plantele mai mature.
Se poate replanta si daca radacinile sau chiar planta ies(e) din ghiveci.


Udarea: Udarea se poate face de 2 ori pe saptamina vara si o data pe saptamina iarna- trebuie decis in functie de temperatura, substratul utilizat, ventilatie, etc
Pentru verificare: daca planta este prea udata, rizomul va avea radacinile innegrite, descompuse partial, inconjurate de un amestec umed si foarte alterat. Daca udarea a fost prea rara, radacinile vor fi albe, tari, sanatoase si in acest caz planta va fi replantata si se va mari frecventa udarii.
Cind este inflorita, diminuati un pic aportul de apa si inflorirea va dura mai mult.
Are nevoie de o perioada de repaos 6 saptamini dupa inflorire. In timpul acestei perioade, udati-o doar pentru a impiedica pseudo-bulbii sa se usuce.
Nu suporta apa calcaroasa.


Aerul
: Prin excelenta, este o planta de sera tropicala. Apreciaza o atmosfera calda si umeda. Asezati-o pe un platou cu apa, umplut cu bile de argila.


Ingrasaminte: Ingrasamint foliar la a 3 sau a 4 udare in perioada de crestere.
Primavara udati-o cu un ingrasamint lichid bogat in azot.
Imediat ce unul sau mai multi pseudo-bulbi s-au format, folositi un ingrasamint cu fosfat, pentru a favoriza inflorirea.


Inmultire:
Prin divizarea tufei-acest lucru se va face primavara, avind grija sa se pastreze 3-4 pseudo-bulbi. Dupa replantare, nu se uda 3 saptamini.
Prin taierea in 2 a rizomului cu un cutit steril- curatati-i radacinile, taiati-le pe cele uscate sau putrezite. Replantati fiecare semi-rizom intr-un amestec foarte umed. Asezati-le la o lumina medie, timp de 4 saptamini. Dupa aceea, cultivati-le normal.


Boli si daunatori
:
Pureci, paianjeni rosii sau cosenile


Greseli de ingrijire: Putrezirea plantei se datoreaza unui exces de apa. Verificati sa aiba mereu un drenaj excelent si nu o udati prea des, nu ii place compostul umezit.


De stiut:
a fost considerata mult timp regina orhideelor si este denumita dupa William Cattley- un horticultor englez- care a fost primul colectionar care a reusit sa o faca sa infloreasca.


Specii si varietati: Genul Cattleya are 65 de specii si foarte multi hibrizi. Este dificil de gasit speciile originale.
C. "Astragale"- cu flori galben-lamaie si roz in interior
C. "Bahiana"- cu petalele avind puncte purpurii
C. "Ariane victoire"- cu flori mari roz


http://www.aujardin.info/plantes/cattleya.php
http://www.jardins-interieurs.com/orchi ... leya.d.htm
http://www.planet-orchid.net/espace_cul ... ttleya.htm
http://orchfuture.free.fr/orchpages/Cattleya.html
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In august am primit un puiut de cattleya. Venise intr-un ghiveci cam mare dupa parerea mea si era plantat in scoarta. Avea radacinute dar mititele. La scurt timp dupa ce l-am primit l-am transplantat intr-un ghiveci mai mic si in substrat de orhidee + perlit 1:1. Apoi am mutat ghiveciul in balcon langa celelalte orhidee. Acum am vazut ca-i mai da o frunzulita.

Asa era in august proaspat transplantat:


Si asa e acum (daca va uitati vedeti si frunza noua):

Creste incet, dar e pe calea cea buna.
Un indemn pentru cei care se tem de o separare la Cattleya.
 
D

dyayzh

Guest
Si eu ...si eu :oops: Am pus un pui din cattleyele mele care mi se pareau destul de marisoare si uitati cum arata dupa numai 5 luni



Cu riscul ca Marean mereu cu "ochii pe mine" , va critica metoda barbara, eu asa am procedat:
Am "ochit" un lastar lateral care cam iesea din ghiveci si avea niste radacinute ale lui, l-am rupt cu atentie sporita sa afectez cat mai putin planta mama si apoi l-am plantat in pamant de orhidee. Udarea a fost ca si la celelalte orhidee inca de la bun inceput si rezultatul e fff multumitor. Lastarul nou a ajuns la inaltimea parintelui :D
Eu zic ca se inmulteste relativ usor. Planta mama tot lastareste si sper sa ma bucure si cu flori :wink: :D
 

marean

Active Member
dyayzh a spus:
Si eu ...si eu :oops: Am pus un pui din cattleyele mele care mi se pareau destul de marisoare si uitati cum arata dupa numai 5 luni



Cu riscul ca Marean mereu cu "ochii pe mine" , va critica metoda barbara, eu asa am procedat:
Am "ochit" un lastar lateral care cam iesea din ghiveci si avea niste radacinute ale lui, l-am rupt cu atentie sporita sa afectez cat mai putin planta mama si apoi l-am plantat in pamant de orhidee. Udarea a fost ca si la celelalte orhidee inca de la bun inceput si rezultatul e fff multumitor. Lastarul nou a ajuns la inaltimea parintelui :D
Eu zic ca se inmulteste relativ usor. Planta mama tot lastareste si sper sa ma bucure si cu flori :wink: :D
Asa e,ochiul meu vigilent nu te scapa :rofl: :rofl: :rofl: !
Dar tu ai procedat frumos,ca la carte,metoda a fost chiar admirabila si recomandabila -puiul era la marginea ghiveciului,avea radacini proprii-,asa ca felicitarile mele si mult succesc la inmultit :wink: !
 

IULIA

Active Member
fetelor, sint extraordinar de bucuroasa. :rofl: :rofl:
uite ce am descoperit la cattleya mea batrina...si alba.
erau ascunsi de o cambrie stufoasa. :evil:

si asa arata inflorita, anul trecut:
 

IULIA

Active Member
anul trecut si acum 2 ani, avea cam 3 boboci pe tija :) , anul asta numai 2.
e bine si asa, avind in vedere cit e de tinar pseudobulbul. :)
 
D

dyayzh

Guest
Cautarea mea nu a fost zadarnica...yupiiiiiiiiiiiiiiiii...am boboceiiiiiiiiiiii

 

roxy

Member
Felicitari Dya, sti ce culoare are sau va fi surpriza? Abia astept sa vad pozele. Ale mele nu se simt pregatite sa faca bobocei :cry: , mai am de asteptat.
 
D

dyayzh

Guest
La toate cattleyele mele sunt surprize :wink: E din cele de aceeasi varsta cu ale tale, deci, acusica te bucura si pe tine cu bobocei :D
 

IULIA

Active Member
am tija si la cattleya rosie.
uraaaaaaaa :!:
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Cornelia, a inflorit cea portocalie? haiiiii...o poza...... :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fetelor cred ca biata planta are o problema. Ca s-au deschis 3 flori din 4, dupa care toate s-au palit de la exterior catre interior. Eu banuiesc ca e si ea plantata ghiveci mic in ghiveci mare. :cry:

ps. nu era portocalie, ci asa cum ati vazut in poza. Iulia tu la care te referi?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Deci, ai zis tu Iulia sa nu umblu la radacini dar cam sunt obligata s-o fac. pentru ca ceva se intampla acolo. Nu se poate sa inceapa bobocii sa se deschida si apoi, fara sa se fi deschis complet florile, sa inceapa sa se usuce. Am avut senzatia ca nu are putere sa tina florile. :cry:
 
D

dyayzh

Guest
Eu sunt fff jos..prejos :cry: Am doar 2 boboceiv :x
Minunate flori. Nu degeaba am citit ca in unele locuri e denumita "Regina orhideelor" :D
 

angela draganoiu

Active Member
Marene la Praktikker Ploiesti aveau catleie fara flori cu 22 sau 23 lei. n-am putut sa iau ca eram cu circotasul sef dupa mine.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus