Cattleya

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc de explicatie, Cornelia - in cazul asta cred ca voi avea parte mai devreme de floricele pentru ca una dintre tije este proaspat formata, de cateva luni ...o sa ma uit cu atentie in mijlocul perechilor de frunze
 

IULIA

Active Member
Gradinar, sa nu te impinga pacatul sa cauti mereu acolo.
si apoi, dupa ce se formeaza teaca florala. nu se atinge , pericol. :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
mersi de pont, Iulia! Da' sa ma uit de tspe mii de ori pe zi am voie? M-am prins ca urmeaza o tija pt ca se vede ceva-ceva asa ca astept :astept:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Gradinar1 ce iti mai face Cattleya?
cred ca asteptarea ti s pare luuunga cat o zi de post.
sa ne arati frumusetea!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
sarselia, multumesc de intrebare dar inca nu s-a decis sa infloreasca. Se zareste un muguras dar cale lunga pana la inflorire
Dya, foarte frumoasa Cattleya ta :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Abia astept si eu sa ne-o arati inflorita pentru ca imi inchipui ca va fi superba!
tinem pumnii sa decurga totul ca la carte si sa iti rasplateasca dragotea prin frumusete!
:)
 

IRINA2714

Member
domnisoarele au vrut sa imi faca o surpriza de sarbatori
pe cea rosie am vazut-o doar cand a inflorit, planta are multi pseudobulbi si nu am vazut bobocelul
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cattleya mea arata cam asa momentan si am vrut neaparat sa va intreb pe voi cei ce aveti ce se intampla?
eu cred ca imi formeaza psudobulbi dar am vrut sa ma asigur de la voi ca asta este.
Multumesc tare de tot Cornelia si uite ca ti-am promis ca voi avea grija de ea!

http://picasaweb.google.com/sarselia/Ca ... 0994981010


http://picasaweb.google.com/sarselia/Ca ... 3356317826


http://picasaweb.google.com/sarselia/Ca ... 4327956994


p.s scuzati ghiveciul!acum in poza am vazut ca e cam murdarel :oops:
ma si duc sa il sterg


Numai bine!
 

radu

Member
Tocmai am intrat in posesia a 2 Catteya, dar una dintre ele pare mai ciudata fiindca nu are bulbi : Imi puteti spune va rog ce denumire are ca sa caut mai multe informatii despre ea ? Va rog !
 

sarselia

Active Member
Moderator
Radu sunt superbe amandoua!
Sa ai parte de ele!
Legat de denumire ...poate ne ajuta cunoscatorii de aici ca si eu sunt curioasa ce specii ai.

Numai bine!
 

CristianG

Well-Known Member
Foarte frumoase orhidee.Rar am vazut astfel de specii...Nu stiu unde le tot gasesti.Abia astept sa iti infloreasca si cea de-a doua.Deocambata are boboci. Faine achizitii! Ce iti mai fac Vandele? :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
:( :(
Sunt tare amarata ca azi am umblat la cele 2 Cattleya primite in iarna de la Tina (careia ii multumesc tare mult) si am observat ca au radacinile moarte.Am taiat ce trebuia si am lasat cam ce am considerat eu ca este ok desi prea putin este ok.
Ati mai resuscitat o Cattleya cu radacinile uscate?Culmea e ca nu erau putrezite ci uscate.
:(
Oare vor mai fi ceva sanse?
Voi ati avut probleme cu ele si daca da cum ati procedat pe mai departe.
Le-am pulverizat frunzele si acum stau pe pervazul unui geam estic.
Sper din tot sufletul sa isi revina ca mi le-am dorit asa de mult si cum la noi in zona nu se gasesc am fost mai mult decat fericita ca le am.
Dar au trecut si prin ceva friguri atunci cand le-am trimis si stiu ca a fost riscul meu asa ca acum trag ponoasele.
:cry: :cry: :cry:
 

Kati

Active Member
Tare rau imi pare, Sarselia :( Foarte multa lume se plange de Cattleya. Se pare ca intr-adevar se tin in viata cu mare dificultate. :(
Dar ma gandesc ca poate vor face alte radacini?! Iti tin pumnii!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus