Cattleya

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
:oops:
Multumesc mult Cristian pentru compliment.
Intr-adevar florile nu sunt mari pentru ca a inflorit pe un psudobulb ce nu are mai mult de vreo 7 cm.Din cate am observat in pozele Corneliei florile erau mai mari dar probabil pe un psudobulb mai mare.
Nu stiu de ce s-a grabit sa infloreasca fiind asa de mic dar nu m-am suparat defel.
:D
Nici nu ai de ce sa te superi. Bine ca face flori. Nu conteaza marimea. Cattleya ta este multiflower....Superba! :D :wink:
 

Kati

Active Member
Uff, Sarselia, nu am citit acest topic de prima data, de aceea te intrebam in celalalt de marimea florii cattleyei tale :oops:
Deci am avut ochi buni, ele sunt micute. Dar frumoase, si daca si miros frumos :visator: e super!
 

Kati

Active Member
sarselia a spus:
Kati ma bucur mult ca i-ai dat de capat si ca incepe sa ii mearga bine.
:D
Tot ce am de la tine, le merge super! :hug: :hug: :* :* Indiferent de specie. Sunt putin off topic, dar trebuie sa-ti spun ca la Miltassia ieri am descoperit o tija florala printre frunze! :dans:
 

Kati

Active Member
CristianG a spus:
Face flori mari rosii. Doar una singura pe un pseudobulb. Cand am cumparat-o, avea o floare care incepea sa se ofileasca usor. Era parfumata. Acum doar cu amintirea asta am ramas: :D
Are flori rosii si mari :salivat: :visator: :visator: Exact la ce visez si eu! M-am razgandit :astept: , vin totusi si ti-o fur! :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Kati a spus:
sarselia a spus:
Kati ma bucur mult ca i-ai dat de capat si ca incepe sa ii mearga bine.
:D
Tot ce am de la tine, le merge super! :hug: :hug: :* :* Indiferent de specie. Sunt putin off topic, dar trebuie sa-ti spun ca la Miltassia ieri am descoperit o tija florala printre frunze! :dans:
:eek: :eek: :eek:
Cat ma bucur!
Musai sa o faci celebra la momentul oportun.
:D
 

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
CristianG a spus:
Face flori mari rosii. Doar una singura pe un pseudobulb. Cand am cumparat-o, avea o floare care incepea sa se ofileasca usor. Era parfumata. Acum doar cu amintirea asta am ramas: :D
Are flori rosii si mari :salivat: :visator: :visator: Exact la ce visez si eu! M-am razgandit :astept: , vin totusi si ti-o fur! :rofl:
Mmm,..,Kati cred ca ai mari sanse sa ti-o dau mai ales ca stai tot in Brasov. Esti atat de aproape de mine...Acusica ajunge in bratele tale si poate face si flori rosii mari.... :mrgreen: :wink: :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
CristianG a spus:
Mda....Daca zici tu! :) Nu ii plac ghivecele destul de stramte ca sa infloreascã? Ma gandesc ca daca o pun intr-un ghiveci mai mare o sa astept mult si bine ca sa infloreasca. Exista pseudobulbi care stau mai mult afara si fac radacini aeriene....De fapt cattleya este o orhidee epifita, creste pe arbori. Pseudobulbii cresc si daca nu stau in substrat pentru ca ei sunt legati intre ei prin rizomi, la fel ca la dendro.Nu stiu, deocamdata ii merge bine. Spatiu in ghiveci mai exista.In lateral cattleya face pui care nu mai stau in substrat. In substrat apar alti pui care se dezvolta. Se intinde ca un sarpe peste tot...Astept un raspuns in ceea ce priveste ghiveciul... :)
Nu pot sa iti dau un raspuns documentat :) Dar eu as incerca sa ii schimb ghiveciul, mai ales ca ea s-a pus pe facut pseudobulbi si nu flori. Din ce am constatat la ale mele, se apuca sa faca radacini 'aeriene' in momentul in care ceva nu le convine in ghiveci: prea putina umiditate, prea putin substrat... Chiar si in Asia, orhideele epifite sunt 'cultivate' in pomi cu ceva substrat, chiar daca teoretic, la cata umiditate este acolo in aer, nu ar avea nevoie de substrat:
.
Majoritatea erau puse in coaja de nuca de cocos si muschi si erau fixate cu sarme de palmieri.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Rosie si superba! :salivat:
Unde ai gasit asa ceva? :D...

L.E: Ah, acum am vazut ca e achizitionata anul trecut
 

CristianG

Well-Known Member
Nu pot sa iti dau un raspuns documentat :) Dar eu as incerca sa ii schimb ghiveciul, mai ales ca ea s-a pus pe facut pseudobulbi si nu flori. Din ce am constatat la ale mele, se apuca sa faca radacini 'aeriene' in momentul in care ceva nu le convine in ghiveci: prea putina umiditate, prea putin substrat... Chiar si in Asia, orhideele epifite sunt 'cultivate' in pomi cu ceva substrat, chiar daca teoretic, la cata umiditate este acolo in aer, nu ar avea nevoie de substrat:
.
Majoritatea erau puse in coaja de nuca de cocos si muschi si erau fixate cu sarme de palmieri.

Caramell, nu stiu ce sa spun...In ghiveci mai exista spatiu pentru a creste alti pseudobulbi.Cand unul devine matur, apare un pui. Cred ca radacinile apar atunci cand planta se afla in vegetatie intensa. Imediat vine vara, este aproape imposibil sa nu faca noi radacini. Nu cred ca planta face radacini aeriene atunci cand ceva nu ii convine.
Eu cred ca orhideele in mediul lor natural nu sunt ajutate de oameni sa creasca, sa infloreasca, inmulteasca. Pur si simplu Mama Natura are grija de ele. Omul intotdeauna si-a bagat nasul acolo unde nu trebuie. Sincer sa fiu, mi-ar placea sa vad orhidee crescand pur si simplu in mediul lor natural. Cattleya, Vanda, Phalenopsis....Aici nu ma refer la gradinile botanice. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ooo si mie mi-ar placea sa le vad crescand in mediul lor natural.
Acum sunt eu off topic dar mi-a ramas inima la o poza de pe internet cu niste phalaenopsis in mediul lor natural.
Traiau undeva in apropierea unei ape si aveau niste radacini de mai mare frumusetea.Cred ca aveau peste 1m.
Legat de Cattleya nu stiu ce sa spun.Ideea e ca totusi daca face psudobulbi si radacini noi dupa mine, as zice ca nu ii merge rau.
Dar totusi cum nu infloreste eu zic ca ii lipseste ceva.Ai incercat sa o fertilizezi?
Zic si eu...
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Ooo si mie mi-ar placea sa le vad crescand in mediul lor natural.
Acum sunt eu off topic dar mi-a ramas inima la o poza de pe internet cu niste phalaenopsis in mediul lor natural.
Traiau undeva in apropierea unei ape si aveau niste radacini de mai mare frumusetea.Cred ca aveau peste 1m.
Legat de Cattleya nu stiu ce sa spun.Ideea e ca totusi daca face psudobulbi si radacini noi dupa mine, as zice ca nu ii merge rau.
Dar totusi cum nu infloreste eu zic ca ii lipseste ceva.Ai incercat sa o fertilizezi?
Zic si eu...
Da, Sarselia....I-am pus si ingrasamant. Insa nu vreau sa exagerez pentru ca risc sa-i ard radacinile.... :( :D
 

Kati

Active Member
CristianG a spus:
Mmm,..,Kati cred ca ai mari sanse sa ti-o dau mai ales ca stai tot in Brasov. Esti atat de aproape de mine...Acusica ajunge in bratele tale si poate face si flori rosii mari.... :mrgreen: :wink: :D
Nu m-as supara deloc :wink: Daca as avea ceva sa-ti dau la schimb... :D
Dar tu ai deja de toate :( asa ca nu mai visez, ci trimit un gand frumos catre cattleyuta ta, sa fie fata buna si sa-ti faca floricele frumoase :D
 

Simonilela

Member
Vreti sa ma imbolnavesc de inima. Eu nici macar n-am vz in realitate o Cattleya si voi le aveti „in gradina voastra”. Sa fie cat mai harnice si darnice!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sa stii ca mai anul trecut eram si eu ca tine.Dar incet-incet si cu rabdare am dat si eu de ele si tot la fel incet si cu rabdare am reusit sa o fac sa si infloreasca.
:wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sa stii ca nu sunt usor de ingrijit sau cel putin la mine unele merg si altele mai putin.Dar incerc si eu sa vad daca ma descurc sau nu cu ele, mofturoasele.
Tin pumnii sa gasesti si tu!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus