Cattleya part II

Roxanna

Active Member
Mulțumesc, gradinar 1! Felicitări și ție și aștept să văd și floricelele tale!
Mai am și eu un bobocel pe care îl aștept cu nerăbdare să se deschidă, mai ales că este tot o cattleya pe care nu am văzut-o niciodată înflorită.
 

Roxanna

Active Member
Uite cine s-a deschis, Cattleya maxima!
O singura floricica, dar nu ma plâng, pentru ca atunci cand am primit-o, in primavara, arata jalnic si nu avea nicio rădăcina. M-am gandit serios să o returnez, dar mi-a fost mila...
Acum ma recompenseaza cu floricica si parfumul.
 

Atașamente

Ultima editare:

loredaya

New Member
:hug:FFelicitări pentru achiziție! Este superbă! Îmi doresc si eu.:D puteti va rog sa ne spuneti sursa?...:orangeflower:multumesc.
 

Roxanna

Active Member
Cattleya maxima este comandată de pe internet de la o seră din Germania, împreună cu alte cateva. Nu stiu daca merita recomandata! Planta asta nu avea nicio radacina vie si au mai fost vreo doua cu rădăcini jalnice sau cu dimensiuni mai mici decat cele anuntate. Nu pot sa neg, am primit si cateva plante sanatoase in acelasi lot. Daca vrei totusi sa comanzi de la ei pot sa scriu adresa site-ului in mesaj privat. Nu stiu daca este voie sa fac reclama pe forum.
 
Ultima editare:

Roxanna

Active Member
Sa va arat ceva dubios. Asa arata Lc Miva Remi Marie a mea astăzi, la aproape o luna de cand s-a deschis.
IMAG0363_1.jpg
Si asa este pe site-ul de unde am comandat-o.
lc_miva_remi_marie_popup_1.jpg
Stiu ca pot exista mici diferente intre plantele de acelasi soi, totusi, de data asta, diferenta e prea mare. Cred ca am primit alta planta. Voi ce credeti?
 
Ultima editare:

yo_man

Active Member
Sa va arat ceva dubios. Asa arata Lc Miva Remi Marie a mea astăzi, la aproape o luna de cand s-a deschis.
Vezi atașament 5257
Si asa este pe site-ul de unde am comandat-o.
Vezi atașament 5259
Stiu ca pot exista mici diferente intre plantele de acelasi soi, totusi, de data asta, diferenta e prea mare. Cred ca am primit alta planta. Voi ce credeti?
Sigur este alta.. se mai întâmplă și dastea, am mai văzut și la alții. Încurcă etichetele în sera . :-)
Oricum este frumoasa și roșie.
 

Roxanna

Active Member
Sigur este alta.. se mai întâmplă și dastea, am mai văzut și la alții. Încurcă etichetele în sera . :-)
Oricum este frumoasa și roșie.
Multumesc pentru raspuns. Da, este frumoasa si imi este draga si rosie. Totusi cand comanzi si cumperi ceva, ideal ar fi sa primesti ce ai platit, nu altceva. Oricum, nu se pune problema sa o returnez, e mea acum si tin la toate fetele mele.
Dar mi-ar placea sa stiu cum o cheamă, asa ca daca o vedeti pe undeva, va rog sa-mi spuneti si mie.
 

Roxanna

Active Member
Acum vreo saptamana am observat ca foita din mijlocul unei cattleya se tot umfla, dar nu vrea nicicum sa cedeze si mi-am dat seama ca boboceii ar putea fi afectati. Am tăiat-o cu grija, cu o forfecuta, si ce sa vezi: doi boboci obraznici scoteau limba la mine. :)
Am avut îndoieli că o sa supravietuiasca, insa intre timp, au mai crescut, desi tot obraznici au ramas. S-ar putea sa ma aleg cu doua flori malformate.
Ce parere aveti?
IMAG0403_1.jpg IMAG0408.jpg
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cred ca vor fi ok, am avut si eu aceeasi situatie si florile au fost normale.
La ce temperatura stau orhideele tale? Intreb pentru ca ale mele se tot mosmondesc sa infloreasca dar stau cam la 18-19 grade si ma gandesc ca de-aia s-ar putea sa se miste mai incet :)
 

Roxanna

Active Member
Cred ca vor fi ok, am avut si eu aceeasi situatie si florile au fost normale.
La ce temperatura stau orhideele tale? Intreb pentru ca ale mele se tot mosmondesc sa infloreasca dar stau cam la 18-19 grade si ma gandesc ca de-aia s-ar putea sa se miste mai incet :)
La mine in casa temperatura este intre 20-23 de grade ziua si 18-20 de grade noaptea in diferite camere, iar orhideele par sa fie multumite.
Insa, am observat ca fiecare planta are ritmul ei si acest lucru este valabil in special pt cattleya. Unele cresc un singur bulb nou pe an, altele cresc 2 si chiar 3 generatii de bulbi intr-un an. Unele înfloresc repede, imediat ce s-a maturizat bulbul, fara sa produca pastaie. La altele bobocii se formează repede dupa ce a aparut pastaia, iar cele mai incapatanate te lasa sa astepti mult si bine. Am avut chiar cazuri in care pastaia s-a uscat si apoi, peste multe luni, bobocii au aparut in pastaia uscată...
Asa ca temperatura, dar si năravul plantei dictează cat ai de asteptat.
 
Ultima editare:

Roxanna

Active Member
Cat despre cattleya aceea, s-a deschis intr-adevar normal. Singura nemultumire este ca una dintre floricele este asezată invers, probabil din cauza ca a fost înghesuita.
IMAG0531_1.jpg IMAG0525_1.jpg
 

Roxanna

Active Member
@Roxanna, felicitari, arata minunat! Culoarea e de senzatie!!
Am descoperit si eu azi boboci la una dintre cattleya si la papucel. Asta pe langa tijele nou crescute de la phale :) asa ca le astept cu maaaare drag!!
Imi spui, te rog, cum se îngrijește papucelul? Am găsit undeva de vânzare și nu știu dacă să cumpăr. E pretențios?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sigur ca da, e foarte nepretentios. Ca orice alta orhidee cu bulbi, are nevoie de ceva mai multa apa fata de phale. Infloreste odata pe an, pe cresteri noi. Anul asta am descoperit ca daca e deranjat in perioada de aparitie a florilor, evident, stagneaza (deranjat nu in sensul de miscat ghiveciul, eu l-am rasturnat si s-a desfacut o bucata din planta cu boboc, nu a mai continuat evolutia).
Eu cred ca o am e aproape 10 ani :)
 
Sus