Cattleya part II

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoasa, Cami!Culoarea e de milioane :D
Mi-a inflorit si mie o cattleya de la Bianca (Puffy) - multumesc mult! :hug:

 

MASCHA

Active Member
Cami , Madalina bravo voua ca reusiti sa le faceti sa infloreasca , foarte frumoase :clap:

Cami a ta are o culoare deosebita,am si eu una rosie ,dar nu reusesc sa o fac sa infloreasca..... mai astept... :visator:
 

Camik

Active Member
Si cattleya ta e frumoasa ,Gradinar.Sa-ti traiasca!
A mai inflorit si la mine una cu 14 flori.
 

MASCHA

Active Member
Cami ce le faci de infloresc asa de frumos ? Am rasfoit albumul tau si este o adevarata incantare sa te uiti la florile tale,toate au 2-3 tije pline de flori sanatoase si frumoase :D se vede ca le oferi conditii optime :clap:
 

Camik

Active Member
Mascha,nu le fac nimic deosebit.Le-am udat cu apa de ploaie si cam atat.Anul trecut le-am cam neglijat.
Pe ea am gasit-o cu tija aplecata pana jos ,i-a lipsit lumina si a trebuit sa o ajut putin cu lumina artificiala dar nu mult ,cateva zile pana a deschis bobocii.
Edgji daca vrei rosie ca asta ,am doi bulbi pusi separat din ea.Nu-i vand ti-i dau gratis dar, la primavara cand or fi temperaturi cu plus.
 

edgji

Member
Camik a spus:
Edgji daca vrei rosie ca asta ,am doi bulbi pusi separat din ea.Nu-i vand ti-i dau gratis dar, la primavara cand or fi temperaturi cu plus.
WOOWW ..sigur nu ma uiti !!? :) .......multumesc !!!!!!!!!!!!!!!!......raman dator
 

Camik

Active Member
Multumesc!
Ea este o orhidee,, fitoasa".Face flori, doar atunci cand vrea ea.
Daca ai separat ceva din ea ,nu mai vezi flori doi ani.Anul asta am prajit-o putin si drept urmare a scos rapid niste frunze galbene ...
Am tinut-o in soare direct pana pe la ora 13 .
Dupa experienta asta (stresanta pt. ea) am retras-o din soare si imediat a scos cele 3 tije.
Nu recomand nimanui sa-si prajeasca plantele,dar la mine a mers.
 
Sus