Cattleya part II

adite

Active Member
Va multumesc! :hug: A fost surpriza totala. Nu stiam ce am si nu ma asteptam sa infloreasca acum, cand bobocii pareau destul de mici.
 

nely

Member
Superba :clap: , sa te bucure cu multe flori in continuare , cand bate soarele pe ea nu are parfum?
 

adite

Active Member
Multumesc, Nely! Am descoperit azi, la amiaza, ca are parfum. Este slab, dar se simte bine.
 

nely

Member
Felicitari :clap: , ma bucur ca are parfum,chiar si mai slab,probabil cand floarea va fi deschisa de 2-3 zile se va simti mai bine...
 

adite

Active Member
Asa este! La inceput nu se simte nimic, doar dupa cateva zile. Pe masura ce culoarea devine tot mai galbena, se intensifica mirosul. Nu stiu daca este o legatura intre culoare si parfum, dar nu prea cred. :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Unele miros mai puternic seara sau dimineata.Cel putin cam la toate orhideele cattleya cu care m-am intalnit eu asa a fost.Si da intr-adevar precum imbatraneste floarea pe atat devine tot mai parfumata.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Zau,cat dureaza la o cattleya sa infloreasca,din momentul din care au aparut pastaile?
 

puffy80

Member
Din cate am mai citit, pot sa treaca si 6 luni. Si eu am 2 pastai pe care le tot inspectez de vreo 2 luni....
 

sarselia

Active Member
Moderator
Adite,tu ai prins si perioada verii cand toate se dezvolta muult mai repede.Insa o pastaie iarna creste si ajunge sa infloreasca mai incet datorita conditiilor pe care le are.
Deci rabdare cat casa....
 

sarselia

Active Member
Moderator
dorinacirstea a spus:
La mine a reinflorit aceasta Cattleya. Am cumparat-o in luna mai inflorita, a facut bulb imediat (cam 2 luni), 2 luni a stat cu teaca si tot cam atat sa se dezvolte florile. Sa infloreasca de doua ori pe an?

http://i1133.photobucket.com/albums/m59 ... G_0077.jpg
e tare frumoasa!
felicitari!
de ce sa nu poata inflori de 2 ori/an?daca ii merge bine si se dezvolta bine pseudobulbul tanar atunci va inflori.
:D
 
Toate Cattleyele mele sunt cumparate de la Leroy Merlin si sunt asezate in scoarta de copac si fibre de cocos. De accea, ziceam ca trebuie se la ud mai rar, in comparatie cu altele, pentru ca substratul absoarbe mai multa apa. Interesant este faptul ca atunci cand am cumparat-o era unifoliata, acum bulbul nou are doua frunze.
Atunci cand le-am cumparat le-am reasezat pe fiecare in ghivece si asa am constatat ca nu au buretei sau filtru.
Mai am una careia i-au crescut doi bulbi de mult timp (a fost cumparata in acelasi timp cu cea reinflorita), dar inca nu are pastaie.
Si mai am una alba care acum are pastaie, sunt curioasa cum evolueaza.
 
Sus