Catina - Lycium barbatum ???

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pot sa zic???? :evil:
Nu ...lasati......desi....totusi...nu :mrgreen:
Ei acum...na:yupiiiiiiiiiiii............v-am zis eu???? :rofl: :rofl: :rofl:
 

Floria

Active Member
Ce usurare ! bine ca ne-am lamurit, ca prea ne-a dat batai de cap acest subiect. Am google-it de l-am incins sa gasesc ceva clar si tot degeaba. Noroc cu tine Sentiklos ca ai avut curajul sa manaci. Multumesc ca ne-ai spus si noua. :*
 

sentiklos

Member
:rofl: Nu era vorba de niciun curaj. Eu nu m-am gandit nicio secunda ca ar fi otravitoare. Am identificat planta si gata. GOJI = LYCIUM BARBARUM = CATINA DE GARDURI.

Un mic secret: am luat legatura cu mai multi producatori/firme de Goji si le-am trimis sute de poze cu ce-am gasit prin tzara. Toti, fara exceptie, mi-au spus ca e Goji si ca pot sa cultiv linistit. Sigur, mi-au recomandat soiuri mai bune, obtinute in China prin incrucisari succesive, dar pana acolo mai e... Important este faptul ca Goji (Lycium Barbarum) se gaseste oriunde in Romania si ca intr-adevar, asa cum o spun studiile botanice romanesti, este o planta invaziva.

Mult succes la cules/cultivat/mancat !

P.S.: Plantele cultivate, dar mai ales ingrasate cu...produse de vaca...au fructele mai mari si mai dulci. Am observat ca e foarte importanta distanta dintre ele si concurenta cu alte buruieni. Recomand distante de minim 1,5 m intre ele si fara buruieni etc.
 

sentiklos

Member
Yummy

ABSOLUT DELICIOASE :)

[/url][/img]
[/url][/img]
[/url][/img]
[/url][/img]
[/url][/img]
[/url][/img]
[/url][/img]
[/url][/img]
[/url][/img]
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daca-ti spun ca eu ma uit la ele si inca n-am avut curajul sa mananc :rofl: Doar una am ciupit-o un pic cu dintii cat sa apuc sa simt ca-i dulceaga :rofl:
 

happy

Well-Known Member
claude a spus:
Daca-ti spun ca eu ma uit la ele si inca n-am avut curajul sa mananc :rofl: Doar una am ciupit-o un pic cu dintii cat sa apuc sa simt ca-i dulceaga :rofl:
Sa nu mananci Claudia,cine stie ce gena are Sentiklos,nu vezi ca numele este strain :rofl:
 

LadyBug

Well-Known Member
pai daca's la fel inseamna ca toti botanistii care le-au studiat si/sau medicii is prosti de-a binelea!??? Cum pot spune ca-s otravitoare cele salbatice? nu inteleg.
Eu am vazut si salbatic in natura, am si de la d-nul Moca... dar cel cel salbatic are niste frunze foarte anemice si florile la fel si e mai inalt.
 

sentiklos

Member
Nu-s prosti botanistii. De fapt, cred ca doar o mica parte din ei fac o confuzie grava. Majoritatea articolelor despre Lycium Barbarum pe care le-am gasit pe Internet spun ca fructele plantei sunt comestibile. Inclusiv WIKIPEDIA !
Plantele care cresc salbatic au dreptul sa arate altfel, pentru ca nu sunt cultivate: cresc toate la gramada, nu au o distanta decenta intre ele, nu le pune nimeni ingrasamant, nu le ingrijeste nimeni sub nicio forma. E arhicunoscut faptul ca plantele salbatice au fructe mai mici: capsunii salbatici, vita-de-vie salbatica, etc. Exemplele sunt o gramada.

Am discutat zilele trecute cu Doamna SILVIA STRAJERU, sefa Bancii Nationale de Gene, care e localizata la Suceava. Stia foarte multe despre Lycium Barbarum si mi-a confirmat faptul ca, intr-adevar, specia e invaziva la noi in tara, dar NU E OTRAVITOARE.
 

sentiklos

Member
Topicul este despre Lycium Barbarum (GOJI) si nu Hippophae Rhamnoides (CATINA).
Totusi, daca prin "pusa pur si simplu in pamant" vreti sa spuneti inmultire prin butasi (verzi, semi-lemnificati sau lemnificati), atunci DA, catina se inmulteste mai ales asa.
Cu placere.
 

martyt13

Member
Goji seminte

sentiklos a spus:
Nu-s prosti botanistii. De fapt, cred ca doar o mica parte din ei fac o confuzie grava. Majoritatea articolelor despre Lycium Barbarum pe care le-am gasit pe Internet spun ca fructele plantei sunt comestibile. Inclusiv WIKIPEDIA !
Plantele care cresc salbatic au dreptul sa arate altfel, pentru ca nu sunt cultivate: cresc toate la gramada, nu au o distanta decenta intre ele, nu le pune nimeni ingrasamant, nu le ingrijeste nimeni sub nicio forma. E arhicunoscut faptul ca plantele salbatice au fructe mai mici: capsunii salbatici, vita-de-vie salbatica, etc. Exemplele sunt o gramada.

Am discutat zilele trecute cu Doamna SILVIA STRAJERU, sefa Bancii Nationale de Gene, care e localizata la Suceava. Stia foarte multe despre Lycium Barbarum si mi-a confirmat faptul ca, intr-adevar, specia e invaziva la noi in tara, dar NU E OTRAVITOARE.
Buna ziua.
Nu vreti sa va trimit un pliculet cu seminte aduse din China ca sa faceti un experiment si sa vedeti daca sunt identice? Chiar daca la origine a fost aceeasi planta semintele pe care vi le voi trimite sunt hibrizi, deci e posibil sa existe mici diferente. Semintele vi le ofer gratuit pentru ca mi-a placut modul in care ati facut cercetarea acestei plante.
Astept raspunsul dumneavoastra.
Multumesc.
 

sentiklos

Member
Goji

Desi v-am raspuns si pe e-mail, o sa dau un reply si aici pentru cei care doresc sa inmulteasca Goji prin seminte:

1. Soiurile din China sunt hibride, obtinute prin ani de zile de cercetari si incrucisari succesive de soiuri ( Ex.: Da Ma Ye, NQ-1 )

2. NICIODATA o planta obtinuta din semintele unui hibrid nu va avea aceleasi caracteristici genetice ca planta-mama. A se vedea segregarea genelor. Cu alte cuvinte, nu se poate obtine acelasi soi folosind seminte. Poate doar intr-o proportie de 20-30%, dar cu pierderi genetice.

3. Pentru a obtine EXACT aceeasi planta din soiul de Goji pe care vi-l doriti, e nevoie sa il inmultiti prin radacina, butasi verzi sau semi-lemnificati. Pierderi genetice 0%. => comanda in Ningxia de RADACINI sau BUTASI.

4. Daca totusi sunteti pusi pe treaba si vreti sa cultivati ceva bun, luati legatura cu crescatori de Goji din Ningxia si obtineti indicatii pentru hibridizare si faceti chestia asta in propria gradina cu plante de Goji naturalizate si invazive in Romania, desi dureaza. (Ex: cum au obtinut ei, dupa atatia ani, soiul Ningxia NQ-1)


MULT SUCCES !!!
 

veretregn

Active Member
Re: Catina - Lycium barbarum ???

Și am pus o plantă în grădină anul acesta. Cunosc de mult timp goji și le folosesc foarte des în bucătărie... în special cu orez. La mine crește foarte greu, nu știu încă motivul.
 

anknic

Active Member
Re: Catina - Lycium barbarum ???

eu l-am pus anul trecut prin primavara si a crescut greu in prima faza, apoi si-a dat drumul si pana toamna de la 15 cm a ajuns pe la 1 m si ceva. i-a taiat tata varful cand se plimba cu foarfeca pin gradina si a lastarit in primavara f tare.
 

happy

Well-Known Member
Am si eu cateva prin gradina ,unele sunt si la 1m dar lipsa fructe.Sper ca la anul sa am si eu!Sunt obtinute din seminte! :D
Anknic, ce gust au si de unde ai cumparat planta?
 

happy

Well-Known Member
Sa stii ca m-am uitat mai bine si unul dintre goji are boboci deci voi manca si eu anul asta fructe :dans:
 
Sus