Catina - Lycium barbatum ???

Elektra

Member
claude a spus:
Am flori la Goji...Mi se par la fel ca cele din pozele postate de sentiklos :? Mov inchis spre violet, 5 petale...ce draci oi fi avand in gradina, planta tamaduitoare sau otravitoare? :evil:
Eu ma intreb de ceva vreme daca vestitele goji(pe care si eu dau o gramada de bani ca prea sunt laudate) nu sunt prezente de ceva vreme in flora spontana a Romaniei. Ideea e ca in copilarie, la bunica-mea in sat exista un imens gard viu, lung de aprox 10 m si inalt cam de 2, care avea flori si frunze identice cu goji...stiu ca faceau si fructe, nu aveam voie sa le mancam caci in teorie erau otravitoare, bunica-mea ii spunea plantei gărdurariţă. Din pacate a fost scoasa toata acum cativa ani, dar ma tot intreb, oare sa fi fost Goji sau doar o planta inrudita?
Acum vad ca s-a mai pus problema, asa imi trebuie daca citesc doar ultima pagina :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, da, citeste, ca sa vezi ca ne-a scos peri albi goji asta si inca tot nu stim ce avem in gradina :evil:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cam asa arata si a mea...am gasit si 2 fructe, verzi deocamdata...cand se coc ma duc la nenea de la care am luat planta si-l pun sa le manance mrgreen: Daca supravietuieste...inseamna ca-i goji, nu? :evil: Daca da coltzu' sau macar ajunge la urgenta...asa-i trebuie :evil:
 

fixpix

Active Member
Gabiuta..."Gard"sau "Gold" ???? :rofl: :rofl: :rofl:
Asa cum faci tu pozele, zici ca sunt ceva exotisme...
Io cu tata tot incercam sa-l eradicam de sub pruni. Poate reusim anul asta... Ce sa faci... is mai importante prunele lu' tata (a se intelege "palinca")
:rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai mai Calinule si nu sunt exotisme???Ca doar goji e cuvint....exotic :mrgreen:
De acord cu papa-ul tau...........Vitaminele stau in grade.Dar nici gojiul nu-l eradica de tot.Macar muta-l. :wink: Asta ca sa nu fiu complet off....... :roll:
 

fixpix

Active Member
Pai Gabiuta esti de-a dreptul OFF!
Adica noi ne chinuim de ani de zile sa il kilarim si tu vii cu idea asta jeniala? Cica sa-l mutam in alta parte?
:rofl:
Poate mai vii si cu alta idee ... sa-i punem ingrasamant, udari zilnice, placuta de alama cu numele latin si origine...
Chiar ar fi culmea...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Uite la chestia cu ingrasamintul nu m-am gindit ,drept sa iti zic :gandit: dar....chestia cu placuta e o minunata :idea: :rofl: ...+ ca eu am devenit pacifista :rofl: ...nu-mi place sa kilaresc :mrgreen: asa ca mut.La gunoi dar tot mutat se numeste :twisted:.Fa si tu asa si lasa "gradele" sa povesteasca despre binefacerile plantei numite GOJI!!!!
 

sentiklos

Member
Goji

Pe Valea Argesului si in jurul Focsani-ului sunt paduri intregi de Goji romanesc. Zic romanesc pt ca pare putin diferit de alte soiuri de Goji. Asa cum is merele ionatan, golden, botul iepurelui, idared si ce mai stiti si voi, asa si Goji asta cu varietatile si subvarietatile lui. Ce se gaseste in Romania se gaseste peste tot pe glob, e un fel de Goji comun. Unele tari cultiva numai anumite soiuri, pe care le-au considerat mai bune probabil. S-ar parea ca ce creste in Romania este Lycium Barbarum, subvarietatea Halimifolium.

Si cu toate astea, plantele mele de Goji salbatic au fructe, iau eu o sa le mananc !

:evil:

http://www.growingmagazine.com/print-5259.aspx
 

sentiklos

Member
Goji

Ah, si prin satele din judetul Giurgiu e plin de Goji. Am vorbit cu niste tantici de prin zona si ziceau ca ele dau frunzele si fructele de goji la gaini. :?
Cei din zona Giurgiului ii zic salcioara. Ma intreb: daca gainile astora de pe-aici nu mor de la un consum zilnic abundent de fructe de goji, oamenii de ce ar da coltzu' ?

Goji RULLZ.

Check out this page: http://www.goji-berrie.com/index.php/en/picture-gallery

As comanda ceva de la astia... :)
 

Floria

Active Member
Re: Goji

Ai cules din cele crescute aiurea pe campii sau ai cultivat tu din cei chinezesti ?
 

sentiklos

Member
Ambele. Fructele din poze sunt culese din plantele pe care le am in gradina: o parte din ele obtinute din seminte de la Plafar, o parte din plantele obtinute din butasi salbatici. A se observa ca arata toate la fel. Nicio diferenta. Nici de marime, nici de consistenta, nici de gust.
 

Floria

Active Member
sentiklos a spus:
Ambele. Fructele din poze sunt culese din plantele pe care le am in gradina: o parte din ele obtinute din seminte de la Plafar, o parte din plantele obtinute din butasi salbatici. A se observa ca arata toate la fel. Nicio diferenta. Nici de marime, nici de consistenta, nici de gust.
Eu nu-mi dau seama care este fotografia cu cele romanesti si care cu cele chinezestii. Ai pus aceleasi fructe fotografiate de 4 ori. Sau sunt amestecate ?
 

Floria

Active Member
Ai mancat din ambele feluri (nu gustat, mancat vreau sa spun) si nu ai avut simptom de greata, voma sau altfel ?
 

sentiklos

Member
Am mancat din ambele feluri. Am gasit foarte multe tufe pline de fructe si la periferia Sucevei, unde locuiesc si am mancat si din alea. Niciun simptom negativ. Mi se par foarte gustoase si dulci. Recomand cu incredere. Am 15 ari arabili pe care cu siguranta o sa fac o plantatie din plantele astea. Mancati fara probleme, nu sunt otravitoare.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ce usurare! :rofl: Mersi, Sentiklos! Ca si eu am fructe frumoase si rosii pe micuta mea tufa si ma uit la ele ca curca-n lemne si n-aveam curaj sa le mananc :mrgreen: Poate mananc luni, ca merg la Cluj si daca mi-e rau pot sa fug la urgenta :rofl: :rofl:
 
Sus