Cate varietati de Jasmin exista?

D

dyayzh

Guest
nu stiam ca exista si alt fel de jasmin. acuma stiu:) trec la cautat :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu stiu sa-ti spun cate varietati exista, dar pot sa-ti spun ca pe Hodnik gasesti urmatoarele:


Jasmin azoricum


Jasmin ceratti
 

cornelia

Fondator
Membru staff

Jasmin sambac


Jasmin sambac "Grand Duc of Toscany"


Jasmin sambac "Maid of Orleans"
 

carmenn

Member
ar mai fi iasomia de madagascar, sau Stephanotis...
si mai e iasomia de gradina, insa nu-i stiu denumirea stiintifica...
mai sunt cateva... mai e un tip de iasomie, pe care o vand arabii in tarile lor in buchetele mici, insa nu am vazut cum arata planta...si nu-i stiu denumirea.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Popular se numesc iasomie, dar NU sunt inrudite. Daca te intereseaza revin cu denumirile stiintifice.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Philadelphus coronarius - Iasomia de gradina
Stephanotis floribunda - Stephanotis (Iasomia de Madagascar)
Jasminum polyanthum - Iasomia de camera

Ce am postat eu mai sus sunt rudele Iasomiei de camera.
 

Tina

Active Member
Trebuie sa recunosc ca al meu e luat de la Hodnik.. :D
Am vazut pe acolo jasmin f. asemanator cu cel de la noi (mie mi s-a parut frunza un pic diferita), dar pe care ei il tineau pe post de planta de exterior.. (e cel din partea stinga a pozei)
 

tinaM

Member
Am mai vazut un jasmin cu floarea in forma de trompetă, alb-liliachiu, mare cam cât floarea de petunie, în buchete de 3-5 flori. Evident, căţărătoare. Sper să ajung cât de curând pe la Baumax şi vă spun numele... oficial.
Nu mă întrebaţi de miros, că atunci abia aduseseră marfă şi eram numai OCHI...
 

lili

Member
tinaM a spus:
Am mai vazut un jasmin cu floarea in forma de trompetă, alb-liliachiu, mare cam cât floarea de petunie, în buchete de 3-5 flori. Evident, căţărătoare. Sper să ajung cât de curând pe la Baumax şi vă spun numele... oficial.
Nu mă întrebaţi de miros, că atunci abia aduseseră marfă şi eram numai OCHI...
Poate fi vorba de Jasminum stephanense
http://www.woodlanders.net/index.cfm?fuseaction=plants.main&alphaKey=ALL&whichName=genus&showIntro=0
 
D

dyayzh

Guest
Azi am vazut Pandorea...aare florile mai mari si mai rare..e foarte frumoasa
 

tinaM

Member
Scuze, eu am greşit. O prietenă susţinea că aia e iasomia roz sau australiană. Am verificat, este pandorea jasminoides. M-a derutat şi al doilea nume, dar şi frunzele destul de asemănătoare cu cea "oficială". Oricum, mă mai gândesc la ea :D
 

cory_helen

Active Member
mai este si gardenia jasminoides... acum nu stiu daca e varianta de jasmin sau de ine statatoare... si mai este murraya... :oops:
 
Sus