Catananche

cornelia

Fondator
Membru staff
De azi am niste seminte de Catananche si as vrea sa obtin plantute pentru gradina. Nu prea stiu de unde sa apuc problema, ce-i trebuie, ce-i place etc. dar astept sfaturile voastre. :oops:
 

alfa

Active Member
Cineva avea.... aparuse parca la necunoscute... si nu stiu daca am gasit atunci denumirea corecta :?
 

elipopa

Active Member
am eu, obtinute tot din seminte, sunt perene si infloresc din al doilea an! eu le-am semanat direct in gradina primavara!
sunt in plin soare si imi plac foarte mult!!!
 

elipopa

Active Member
asta am gasit eu referitor la aceasta planta
CATANANCHE

Familia - Compositae

Catananche este putin cultivata, dar merita sa fie cat mai extinsa.
Isi are originea in Europa meridionala si Turcia.

Are aspect de tufa, este inalta de aproximativ 60-70cm si frunzele de la baza formeaza o rozeta. Aceste frunze au forma lanceolata, sunt paroase si cenusii la fel ca si tulpina.
Frunzele de pe tulpinile florale sunt inguste si au 1-2 dinti pe ambele margini.
Florile sunt albastru deschis si sunt incojurate de frunzulite sidefii. Inflorescenta are un disc central purpuriu inchis.
Florile se deschid dimineata si se inchid la pranz.
Infloreste in timpul verii.

Cultivare.

Pentru a se dezvolta are nevoie de mult soare, florile deschizandu-se numai in locuri insorite.
Planta este rezistenta la seceta si are nevoie de un teren nisipos sau pietros, bine drenat sau uscat.
Se pot cultiva seminte in ghivece, solarii, gradina in mai, iunie in teren nisipos sau pietros.
Plantele rasar in doua saptamani.
Semanatul in ghivece da plantele cele mai bune care se planteaza apoi la intr-un loc definitiv.
Butasirea se poate face toamna, din radacini groase care se impart in portiuni de 6-8 cm.
Pentru inradacinare se planteaza in pamant nisipos in ladite sau direct in rasadnita.
In primavara urmatoare cand lastarii au 4-5 cm se pot planta si in ghivece.
Divizarea plantelor adulte ( 3 ani ) se face in septembrie sau primavara cand incepe lastarirea. Materialul saditor obtinut se planteaza in gradina in locul definitiv, toamna sau primavara. Distanta intre plante trebuie sa fie aproximativ 30 cm.
Plantele se inlocuiesc la 3-4 ani.
 

bebe Iris

Active Member
eu o am, doar ca nu stiam ca asa se numeste...
si o am doar de un an, inca nu stiu cum se comporta la frig
 

lelia

Well-Known Member
Am si eu .Am pus semintele in primavara ,la inceputul lui aprilie ,au crescut si au inflorit .

 

victoria222

Active Member
Prima oara aud de planta asta. E foarte draguta, mai ales in combinatie cu rudbeckiile tale, Lelia!
Floarea pare un amestec intre albastrele si imortele.
 

lelia

Well-Known Member
E foarte matinala (iar eu nu sunt ) si nu reusesc sa o surprind in toata spendoarea ei ,e o planta aparent banala ,dar are un farmec aparte ....



 
Sus