casute pentru pasari

A

Anonymous

Guest
Nu toate pasarile migreaza toama in tarile calde.De aceea trebuie sa avem grija de prietenii nostri inaripati cand afara e zapada si ger.Eu am amenajat in gradina cateva casute pentru hranit pasarile.Cand iarna e mai blanda ele,zgribulitele, reusesc sa gaseasca hrana si singure.Este contraindicat ca resturile de paine si grauntele sa le puneti in casute pentru ca exista pericolul sa se amestece cu mizeria lasata de ele,raspandind usor boli printre ele.Acest pericol dispare in cazul confectionarii unor galuste,care se agata de casute.
Alatur o reteta de galuste pentru pitigoi:se amesteca intr-un castronas 250 gr grasine vegetala,eu am pus ulei de palmier,cu fulgi de ovaz,alune maruntite ,faina integrala din grau,seminte de plante,stafide uscate.Se formeaza galusti,se tavalesc prin alte seminte, prin mijlocul lor se trece un snur mai gros care se agata de casuta.Pofta buna pentru pasarele din gradina voastra!
 

mihai63

Member
Iris sa traiesti,mi-ai dat o idee de afacere......sigur iti dau si tie un procent,doua acolo.....sau o casuta,nu?
 

mihai63

Member
bineinteles ca nu,casutele alea sunt ca niste jucarii pentru oamenii mari.....sa le priveasca si sa puna intrebari :rofl:
 

iris

Active Member
Am vazut casute asemanatoare in BricoStore Oradea la vreo 70 Ron. Banuiesc ca, sunt de vanzare si la Brico Bucuresti.
 

tranda09

Member
VioletaB a spus:
:eek: Daca-s numa' pentru "pus intrebari ", nu-i cam scump ??? :eek: :rofl:
Imediat au inceput sa se auda triluri de pasarele, in diferite sunete, am dedus ca se anuntau una pe alta si se chemau la ospat.
 
A

Anonymous

Guest
cred ca asta le e menirea,ca io n-am vazut nici o pasare stand in casutza ,desi verii mei si bunica-miu umplusera copacii cu casutze
acu aflu ca e de fapt un joc pt barbatzi(de aia n-aveam voie si io sa fac casutze) :)
 

Mali_

Member
La mine veneau pasarile sa faca baie in iaz, asa ca nu a fost nevoie de casuta sa le ademenesc. Dar cand o sa am si eu copacii mai inalti si copilul mai mare, poate o sa confectionam o casuta.
 

aleynad

Active Member
Moderator
foarte frumoase casutele :)
dar ma indoiesc ca isi va face cuibul vreo pasare acolo :)
Pasarile in general cauta locuri care sa le ofere siguranta si intimitate, asa ca sfatul meu ar fi sa alegeti un model din lemn si in culori cat mai naturale, apropiate de habitatul lor
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am o gramada de vrabii, care sunt locatarele mele :D au cuiburile facute pe sub tigla de pe casa si ma conversez in fiecare dimineata cu ele
 

IZA

Active Member
Prima e facuta de mine, primul obiect facut in curtea mea de mainile mele. Am avut cuie, ciocan si un firiz vechi. A iesit ceva....:rofl: A doua mi-a facut-o un vecin care lucreaza intr-un atelier
:)
 
Sus