Castravetii

interval

Active Member
Anul acesta am avut succes mare cu dovleci, pepeni, lubenite si castraveti. Castravetii se fac mai bine in locuri cu semiumbra, adica unde apare lumina doar cateva ore pe zi. Cea care m-a sfatuit sa fac asa zicea despre castraveti ca sunt plini de apa si ca sederea lor in plin soare ii face pur si simplu sa fiarba.

Castraveti Tanja, de fapt sunt castravetii rusesti Tania, pe care rusii nu-i mai au, dar i-au pastrat altii prin gradini. Sunt lungi 25cm, coaje subtire, seminte mici
http://s1070.photobucket.com/albums/u48 ... dc97f4.jpg
http://interval.sunphoto.ro/Castraveti/79949029


Niste chinezoi, cunoscuti drept Chinese long green cucumber. Mai subtirei ca cei de sus dar un pic mai lungi. Cu un gust foarte fin
http://s1070.photobucket.com/albums/u48 ... c61065.jpg
http://interval.sunphoto.ro/Castraveti/79948940


PS. am incercat sa pun pozele cu photobucket dar ori nu se incarca, ori nu apar bine, ori nu stie sa apredieze dimensiunea pozei, ori ... naiba sa ma ia, am imbatranit si am pierdut din pricepere

PS Na, ca am reusit sa pun imagini directe. Perseverare diabolicum. Am imbatranit, dar chiar de tot
 

maresmarian

Member
anul trecut pe vremea asta, castravetii neprotejati de soare in gradina murisera.
astia din sera, desi isi pierd din frunze din cand in cand, au ajuns sa se catere pana pe tavanul serei, si produc 2-3 kile la 3 zile.
toate soiurile produc, banca de gene, picolo de parigi, libelle f1, crystal lemon.
crystal lemonul regret ca am pus 4 vrejuri, s-a intins ca ala salbatic. de la punctul de plecare, cred ca s-a deplasat 4 m in laterale, si face castraveti aproape cat mingea de tenis non stop.
ne-am facut norma de muraturi din ei cu brio.
dar mai punem, ca nu putem manca cat ies.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Habar n-aveam ca la castraveti le place un pic de umbra :oops: Ai mei au mers binisor udati fiind, au supravietuit eroic pana acum cateva zile, cei din prima tura, cand erau deja asa obositi ca am zis sa-i las sa-si dea sfarsitul in pace
 

interval

Active Member
maresmarian a spus:
anul trecut pe vremea asta, castravetii neprotejati de soare in gradina murisera.
astia din sera, desi isi pierd din frunze din cand in cand, au ajuns sa se catere pana pe tavanul serei, si produc 2-3 kile la 3 zile.
Sera sau solar?
Si cum sunt protejati de soare? Geamul sau folia este transparenta si nu opreste lumina soarelui
 

maresmarian

Member
solar, scuze.
nu stiu ce opreste folia, ideea e ca opreste ceva ce nu le place :).
anul trecut pe 5 am eliminat fasolea din fata lor care ii proteja de soare, 1 saptamana mai tarziu toti castravetii erau uscati.
anul asta inca merg foarte bine.
am luat si plasa de umbrire 60% cred, dar nu a fost nevoie sa o folosesc inca.
oricum, nici nu cred ca o folosesc, ca se produc mult prea multi castraveti.
 

interval

Active Member
Multumesc pentru precizari
N-am nici un fel de experienta legata de cultivarea in solar si de aceea intreb, chiar daca risc sa par plicticos sau ridicol. Dupa mintea mea, in solar ar trebui sa fie mai multa caldura, chiar un fel de inabuseala. Poate ca ridicarea foliei laterale creaza curent si ventilatie, iar folia de sus protejeaza impotriva razelor directe si diversilor poluanti. Multi dinte contzaranii mei nu au ridicat foliile laterale sau cel putin asa mi se pare. Poate ca n-au mimic inauntru sau poate ca lucrurile se desfasoara altfel decat imi inchipui eu. Ar trebui sa-mi fac timp sa discut cu ei
 

maresmarian

Member
de cand s-a normalizat temperatura din primavara (nu au mai fost ploi reci si sub 10 grade noaptea) am lasat permanent deschisa aerisirea laterala, (o singura aerisire, pe dreapta, de ~1 m inaltime, pe toata lungimea solarului (6m) + usa.
acolo am pusi castravetii. protejate in interior, sunt rosiile si vinetele.
 

interval

Active Member
Cel mai bine ar fi sa vad pe viu, trebuie sa discut si cu contzaranii mei. La noi nu e ca la Rotbav, vara sunt saptamani consecutive cu temperaturi zilnice de peste 35 de grade. S-ar putea ca in solar sa fie infiorator. Nu stiu, doar imi dau cu presupusul. Poate ca ma insel. Din cauza asta trebuie sa-mi fac timp sa stau de vorba. E posibil ca folia, nefiind complet transparenta, sa inlature actiunea directa a razelor de soare si sa imprastie doar caldura, caldura care se atenueaza prin aerisire si ventilatie.
 

maresmarian

Member
recolta de la o zi la o zi.




si la noi temperaturile au fost constant peste 30 de grade.
nu caldura ma omoara in solar, ci umiditatea excesiva din aer.

intru acolo in slip, si ies ud tot. curge apa de pe mine in valuri :).
 

interval

Active Member
maresmarian a spus:
intru acolo in slip, si ies ud tot. curge apa de pe mine in valuri :).
Atentie mare, eu stiam ca in solar se umbla numai dimineata devreme. Cred ca ce faci tu este mai periculos decat un sport extrem

In alta ordine de idei
Green Armenian Cucumber

Cica este bine de cules atunci cand are 30cm. Mai trebuie sa creasca putin si vad ce gust are. Cica ar fi bun, dulce si aromat.

Am si o varianta mai comuna 'yellow', dar nu mi-a iesit poza
 

maresmarian

Member
am pus si eu 10 seminte de armenian, nu au facut nici un rasad din pacate.

intru si eu cand pot. de obicei vineri seara, dar cateodata mai trebuie o copilire o legare de tufe, verificare mana, pus un arac, nu se poate numai niata sau seara :).
 

interval

Active Member
maresmarian a spus:
nu au facut nici un rasad din pacate.
Eu am patit acesl lucru cu niste castraveti frantuzesti Alexander si am avut mai mult decat 10 seminte. Probabil ca fructul din care s-au recoltat semintele n-a fost suficient de matur (copt)
 

maresmarian

Member
weekendul asta am cules recolta normala, dar vrejurile nu prea mai dau flori, frunzele de la baza au inceput si ele sa se cam usuce, lasand vrejul neprotejat.
am montat plasa de umbrire pe lungimea solarului, sa vad daca isi revin la normal, sau asta e ciclul lor de viata.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am luat niste seminte de la Unisem , cred ca erau luate dintr-un castravete fie imatur fie boknav ca recolta a fost extrem de slaba valoric si cu fructe slabe calitativ desi tufa a avut dezvoltare medie-normala


In schimb am folosit de la ZKI si noroc ca am pus in iulie tura doi in aer liber ca asa pot sa pun si eu ceva la murat.

Cand aleg castravetii ma uit sa fie cu "flori predominant femele" asa vei avea flori mai des , mai multe , mai longevive
 

maresmarian

Member
danero2004 a spus:
eu am luat niste seminte de la Unisem , cred ca erau luate dintr-un castravete fie imatur fie boknav ca recolta a fost extrem de slaba valoric si cu fructe slabe calitativ desi tufa a avut dezvoltare medie-normala


In schimb am folosit de la ZKI si noroc ca am pus in iulie tura doi in aer liber ca asa pot sa pun si eu ceva la murat.

Cand aleg castravetii ma uit sa fie cu "flori predominant femele" asa vei avea flori mai des , mai multe , mai longevive
eu nu mai iau de la firme ... 1 leu / plic.
comand ori de pe ebay (am 2 shopuri care prelucreaza si impacheteza semintele manual) ori seminte "profi".
de genul 20 la 7 lei, vs 50 la 1 leu.
in gama profi rar de tot am gasit seminte cu probleme.
cele mai ok seminte din gama de 1 leu (dar si profi), le-am avut de la agrosel. (de la ardei iute, la spanac)
sincer sa fiu, la astea cu predominant femele ... ce sa zic. te-as sfatui pentru castraveti murati sa pui cornishon, sau varietati.
eu am pus anul asta cornishon picollo de parigi -> rasad, si libelle f1 (hibrid) direct semanat ca dublura in solar.
ambii au facut castraveti in prostie.
mai am un soi extraordinar de bun de la banca de gene, dar daca nu ii culegi in 3 zile, deja ajung prea mari. asta s0a catarat pe tavanul solarului, si atarna in jos, cu castravetii din varf ca niste candelabre. sunt foarte buni de mancati proaspeti, dar prea mari de murat. eu am pus oricum si la murat, taiati in 4, dar sunt singurul care apreciaza castravetii pretaiati :).

in poza asta :


cei rotunzi -> crystal lemon.
cei cu tepi desi -> picollo de parigi
cei cu tepi, dar mai rari -> banca de gene (se vede diferenta de marime dintre banca de gene si libelle/picollo, cei de la banca de gene sunt mai bortosei.)
cei ... nu stiu cum sa descriu .. grupari de tepi, dar fini (cel de sus de langa crystal lemon) -> libelle f1
 

cristinaf

Well-Known Member
A mai cultivat cineva castraveti amari - momordica pana acum? Oare au vreun efect sau o fi numai reclama de ei?
Am comandat 20 sem de la o d-na de pe sunphoto care are tot felul de minuni: cartofi movi, morcovi, toate formele si culorile de rosii si alte ciudatenii.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Anul asta va fisi pentru mine inaugural la categoria castraveti:voi pune vreo 4 seminte :-D de castaraveti armenian ca sa vad si eu ce e cu ei.Nu am veleitati de legumicultor dar uite ca tentatia incercarilor e mare :D

Cristina ca orice alta planta care face numai bine organismului trebuie sa mananci constant si frecvent.Nu mananci acum si gata te faci bine.Sunt numai si numai adjuvante.Sunt categoric pro naturiste/naturale,bio oricum vrei sa le spui dar nu cred ca daca mananci 10 castraveti din aia vei avea si....piciorul mic:tavalit:.Parerea mea.Poate cineva ma va combate....:hug:

Despre acestia vorbesc (poza de pe net)
 

cristinaf

Well-Known Member
Ma gandeam ca poate stie cineva daca se simte vreo diferenta intre castravetii normali si momordica. Ca din cei normali pot manca pe saturate fara sa-mi bat capul. Dar de acum am sa va spun eu daca merita sau nu efortul; trebuie sa soseasca semintele.
 

marirogo

Active Member
Inca nu a cules nimeni castraveti anul acesta? Eu am semanat tarziu, dar mi=e dor sa vad macar in poze!!!:-)
 
Sus