Castravetii

haplea82

Member
mai bine zis ,cu ploaia si frigul asta probabil nu va mai rasari niciunul ci probabil vor mucegai semintele in pamint!castravetii sint f sensibili la temperatura
 

isabella

Active Member
Offf , sper ca nu au putrezit pentru ca la noi a plouat aproape zilnic . Mai sigur e sa plantez din nou...
 

haplea82

Member
de pe net :"Caldura - este unul din factorii de prima conditie pentru desfasurarea normala a proceselor metabolice si obtinerea de productii la nivelul potentialului productiv al cultivarelor. In functie de faza de vegetatie temperatura optima se situeaza intre 25 ± 7 ºC. Temperatura minima de germinare a semintelor este de 15-16 ºC. Temperatura optima de vegetatie este de 25-28 ºC, cu o medie in 24 ore (zi si noapte) mai mare de 15 ºC pe intreaga perioada de vegetatie (in culturile din camp)."
http://webcache.googleusercontent.com/s ... .google.ro
 

isabella

Active Member
haplea , utile informatii , multumesc :D

Tot in sursa de la tine am gasit asta : '' Recoltarea are loc esalonat intre 15 iunie si 10 august, la intervale de 2-3 zile, cu mare atentie pentru a nu deranja vrejurile ce influenteaza amareala fructelor.'' Deranjarea vrejurilor amaraste fructele ? :eek:

Am citit ca se ciupesc lastarii laterali . Voi procedati astfel ?

Chiar nu ma pricep deloc la cultivarea castravetilor ...Sper sa reusesc sa mananc anul acesta castraveti fara gust amar .
 

anknic

Active Member
asta cu amareala...bunica mea ii cultiva pe jos si ne atragea atentia mereu sa nu calcam vrejurile ca se amaresc castravetii...
 

Elektra

Member
isabella a spus:
Am citit ca se ciupesc lastarii laterali . Voi procedati astfel ?

Chiar nu ma pricep deloc la cultivarea castravetilor ...Sper sa reusesc sa mananc anul acesta castraveti fara gust amar .
Acum ceva vreme ma intrebam si eu daca se ciupesc toate soiurile, am testat si am ciupit un fir de castravete hibrid care face flori predominant femele..de atunci nici c-a mai crescut, la nodurile pe care le are tot a mai facut cate un castravete dar n-a dezvoltat alt varf de crestere evident, este singurul care a stagnat...deci eu hibrizii nu-i mai ciupesc, pe cei normali da.
 

anknic

Active Member
mancat ieri primii castraveti din gradina. neciupiti, ne-gadilati! pusi cam inainte de Pasti sub pet, scos petul cand dadeau sa iasa prin gaura de dop :)

am 2 cuiburi mai rapide din care am cules ieri cam juma' de kil. restul cuiburilor sunt mai intarziate, multe dintre ele au necesitat re-semanare.
 

estrella

Member
Ajutor!
Castravetii mei cornison au inceput sa se usuce.
Ar fi bine sa ii dezleg de pe araci?
Sunt expusi in plin soare, pot fi arsi?
Dati-mi un sfat, va rog!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e bine sa adaugi si ceva insecticid sistemic sa fie un mix bun si pentru musculite sau alte ganganii :D

succes si cu placere oricand
 

anknic

Active Member
intrebare intrebatoare: daca seman acum in casa castraveti si ii mut pe la sf.de aug afara am sanse sa mananc si io castraveti din gradina anul asta? avand in vedere ca s-a prezis ca va fi cald si in oct...da' sper ca toamna sa aduca si ceva ploi.
 

interval

Active Member
Daca nu inseamna un efort considerabil, merita incercat
De regula, prin octombrie, la inceput, cade o bruma pacatoasa, dupa care timpul se indreapta. Daca reusesti sa-ti protejezi castravetii de bruma asta (ii acoperi 2-3 zile cu o folie) s-ar putea sa ai noroc.
 

maresmarian

Member
Re:

estrella a spus:
Ajutor!
Castravetii mei cornison au inceput sa se usuce.
Ar fi bine sa ii dezleg de pe araci?
Sunt expusi in plin soare, pot fi arsi?
Dati-mi un sfat, va rog!
la mine anul trecut au murit de la soare, cand am scapat de fasolea care le tinea umbra.
in 2 saptamani s-au uscat toti.
bine, tarziu (jumatatea lui august), dupa ce recoltasem zeci de castraveti de pe ei.
la solar sunt mai adapostiti, le mai mor frunzele din cand in cand, dar cele batrane doar.
si am pus pe langa cei mari, la fiecare 2-3 saptamani inca 2-3 seminte. am vreo 3 generatii de castraveti :).
 
Sus