Castravetii

belisima

Well-Known Member
beginner gardener a spus:
Am si eu o nelamurire ,am cumparat seminte de castraveti Cornichon de Paris si cum este prima oara cand pun castraveti m-am uitat in plic sa vad cu arata semintele si am ramas uimita :eek: acum sa nu radeti de mine dar au o culoare ciudata asa trebuie sa arate semintele ,eu stiam ca au alta culoare
http://beginnergardener.sunphoto.ro/Castraveti
:) am si eu un pliculet starsem ca al tau dar nu l-al desfacut inca,insa am primit "cadou" 5 seminte de castraveti si 2 pastile de turba de la fitosanitara(cadou de covingere in eficienta pastilelor de turba :wink: )aratau exact asa,si au rasarit toate,eu cred ca e bine ca sunt tratate contra daunatorilor,mucegaiului etc...

PS stiti ceva de soiul mirrabele?asa a zis nenea ca se numesc castravetii...
 

interval

Active Member
belisima a spus:
PS stiti ceva de soiul mirrabele?asa a zis nenea ca se numesc castravetii...
Este un hibrid timpuriu de castravete, foarte productiv recomandat in spatii protejate si in camp deschis. Dezvoltare foliara excelenta, aparitia inflorescentelor, respectiv a fructelor inca de la primele internoduri. Fructele sunt uniforme tip cornichon de culoare verde inchis.

cautare pe google: castraveti mirrabelle
 
va multumesc frumos ,m-am mai linistit ,nu stiam ce sa fac cu ele sa le arunc sau sa le pastrez ,oricum prima reactie a fost sa le arunc m-am gandit ca mi-am luat tzeapa :)
 

diana999

Active Member
beginner gardener a spus:
va multumesc frumos ,m-am mai linistit ,nu stiam ce sa fac cu ele sa le arunc sau sa le pastrez ,oricum prima reactie a fost sa le arunc m-am gandit ca mi-am luat tzeapa :)
Daca tot le-ai cumparat, cum sa le arunci ?? :eek: Le semeni macar de experiment ...daca nu pentru consum :wink:
Multa bafta.
 

Elektra

Member
beginner gardener a spus:
A incoltit una :dans: se vede un varf mic
Si ce culoare are, lumineaza pe intuneric? :) Eu glumesc, sper ca nu te superi :rose:
Si acum o intrebare pentru cunoscatori: oare la soiurile cu flori predominant feminine, care in principiu fructifica pe tulpina de baza, la fiecare nod, se practica ciupirea pt favorizarea ramificatiilor? Cele trei plantute ale mele au cam 15-20 cm, ar cam fi cazul sa le ciupesc daca trebuie, soiul este Ira F1, n-am gasit aproape nimic despre el.
 

Elektra

Member
danero2004 a spus:
Sa mananci castraveti in aprilie e ceva , dar nu cumva au nevoie de soare ceva mai mult ? :roll:
De ce spui asta, ti se par prea galbejiti?
Cu siguranta le-ar prinde bine mai mult soare dar in grow-box deja nu mai incap iar afara nu i-am scos decat sub folie cateva ore in soare direct, altfel e inca prea frig, in rest stau pe pervaz privind spre sud :)
Oricum, castravetii la ghiveci si semanati asa devreme sunt un experiment, ramane de vazut daca reusit sau nu :rugaciune:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si doar noi o sa ne uitam cum ai sa mananci castraveti si noi doar pe astia chinezesti :rofl:

Dimpotriva arata f sanatos si felicitari pentru experiment :clap:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La mine au iesit in 2 sapt , am cateva fire iesite , acum cu ploaia asta cred ca vor iesi toti 8)
 
Sus