Castravetii

mirela06

Active Member
Victoritooo. Super .Ce sa-i faci. Tu ai ajutoare multe, iar ala-l mic , din burta...face toata treaba. :rofl: asa ca nu ma mir ca esti harnica si cu viteza :rofl:
 

victoria

Active Member
Poti sa iti dai seama ca bebe strumf face toata treaba,si eu stau cu picioarele pe masa ( sa nu fac varice ) :)
 

victoria

Active Member
Anul asta vreau sa pun seminte de castraveti ,peste cateva zile adica,sub peturi in gradina,la locul definitiv. Sa nu ii mai mut ca stagneaza prea mult din vegetatie.La fel voi incerca si cu dovleceii si pepenii galbeni.
 

mirela06

Active Member
Asta este bine.
Anul acesta , am trecut peste sfatul sotului si am pus multe seminte la incoltit in ghivecele, asa ca sotul mi-a spus rizind ca sa ma vada cum ma descurc.
I-am explicat ca stie el. Cu ajutorul lui :rofl:
 

victoria

Active Member
Astazi sper sa am timp sa scot si castravetii mei din pahare,ca au deja 4 frunze,si sa ii plantez cu tot cu pamant ca sa nu ii deranjez prea tare,in gradina,apoi le pun pet in cap.
Si,eventual,mai pun cateva seminte tot sub peturi.
 

mirela06

Active Member
Minunat, Victorita. :)
Sper si eu, astazi s-l conving pe sotul sa-mi dea idee unde sa amplasez rasaritele mele din jardiniere pt. ca toate semintele de la voi au rasarit iar plantele sunt ditamai.
 

ghia_don

Active Member
Pina anul asta n-am facut rasad de castraveti, dar acum am si eu, dar trebuie sa mai astept cu plantatul ca la noi e frig..
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu anul trecut am avut rasad de castraveti ca am probat semintele si, daca au iesit am zis ca sa-i plantez. Dupa ce i-am plantat in gradina si a trebuit si sa-i mai acopar cu pet o vreme, pana la urma ceilalti castraveti, semanati direct in cuiburi, au rasarit si i-au intrecut pe cei rasad...deci consider ca nu merita oboseala sa faci rasad de castraveti, mai bine ii semeni direct in gradina la timpul lor ca o duc mai bine.
 

victoria

Active Member
Castravetii se opresc din crestere o perioada dupa transplantare.Daca vem musai rasad ,el trebuie facut in cuiburi nutritive pentru ca la mutare in gradina sa nuderanjam radacinile deloc.
 

mirela06

Active Member
Ai nostrii nu prea s-au oprit, Victorito si acum au pari la ei ca na, daca sunt in crestere, apoi sa aiba pe ce :rofl:
 

victoria

Active Member
Inseamna ca ori i-ai semanat direct la locul lor,ori i-ai avut in pahare cate 1-2 fire si i-ai mutat cu tot cu pamant.
Daca nu e nici una nici alta,cred ca tot de frica lui dom' colonel nu au indraznit sa se opreasca :rofl: :)
 

ghia_don

Active Member
I-am plantat si eu de luni, si vad ca le merge bine...chiar daca n-au un colonel in preajma :wink: ...Dar imi stiu mie de frica :rofl: ...
I-am avut pusi in banuti si in paharele si de aceea n-au suferit la transplantare :wink: .
 

mirela06

Active Member
Unii i-am avut la pahare , altii i-am primit. Asa ca au avut putere sa se inalte mai repede cind s-au vazut in pamintul din gradina :)
 

marirogo

Active Member
Sa ma laud putin-am castraveciori de 3-4 cm, in solar. :dans:
Cam in 10-15 zile avem prima recolta!
Dar azi trebuie sa-i stropesc contra manei, caci cateva frunze sunt atacate putin.
 
Sus