Castravetii

simona2

Member
Ca sa obtinem o cultura timpurie trebuie sa semanam castravetii la inceputul lunii martie
Pentru o productie bogata , castravetii trebuiesc ciupiti (ruperea varfurilor ) astfel obtinandu-se o crestere ramificata .

Bolile cele mai frecvente sunt :

- mana (ataca frunzele ) - se manifesta prin aparitia unor pete galbene
-fainarea -acoperirea cu un strat albicios ca de faina .
Toate acestea duc la uscarea frunzelor .
 

mio

Member
La noi este un obicei. Sa semeni castravetii de Sf.Gheorghe - vei avea recolta bogata si plante fara boli.
Nu stiu cat este de adevarat dar la mine a mers!
 

flowerd

New Member
Eu stiu ca ciupirea varfurilor ajuta la producerea a cat mai multe flori feminine (din care rezulta viitori castraveti ) .Se poate face cand planta are 7 - 8 frunze si se face pana la lastarii de ordinul 3 inclusiv.

Am auzit ca au aparut sortimente de castraveti care produc doar flori feminine ..... a gasit cineva asa ceva la noi pe piata ???
 

anduk

New Member
flowerd a spus:
Eu stiu ca ciupirea varfurilor ajuta la producerea a cat mai multe flori feminine (din care rezulta viitori castraveti ) .Se poate face cand planta are 7 - 8 frunze si se face pana la lastarii de ordinul 3 inclusiv.

Am auzit ca au aparut sortimente de castraveti care produc doar flori feminine ..... a gasit cineva asa ceva la noi pe piata ???

Am gasit eu seminte de castraveti la care fiecare floare fructifica.Sunt castraveti lungi ,ca cei de sera si medii.Plicul continea numai 5 seminte;la inceput am fost mirata vazand ca am numai 5 seminte in plic dar apoi am descoperit ca scrie pe spatele plicului acest lucru si am vazut ca sunt soiuri foarte productive.Firma este romaneasca si vinde in hipermarketuri,dar nu numai.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu inteleg o chestie: de ce unii castraveti au coaja amara? E o problema care tine de varietate? Sau de factorii de mediu/ingrijiri?
 
A

Anonymous

Guest
castraveti

mie mi-a spus socrul ca trebuie semanati cand luna e in crestere
 

victoria

Active Member
si mie mi-a spus o prietena buna chestia cu luna in crestere.Deci mai avem 2 zile.De pe 12 incepe sa descreasca.
 
A

Anonymous

Guest
Cred ca-i prematur acum,de regula ii puneam in aprilie.Daca ai sera,e altceva.Succes si ma bucur ca faci acest lucru.
 

mirela06

Active Member
De citeva zile mincam catraveti din gradina noastra, plus ca am pus si la un borcanel, sa se acreasca la soare :)
 

ACHIMENES

Member
Eu astazi am pus rasadul de castraveti. Acum o luna am pus semintele direct in pamant, dar din nu stiu care motive nu a germinat nici macar o samanta......sau au fost halite de cine stie ce ganganii. :? :?
Asa ca m-am dus si am cumparat un plic de samanta si m-am apucat de facut rasad, in 2 saptamani au fost numai buni de plantat si cum aratau acum 9 zile abia incepeau sa germineze :D :D :D
 

mirela06

Active Member
Felicitari Achi si pt. castravetii care au aparut si pt. hotarirea ta de a nu te lasa mihnita de o nereusita anterioara :clap: :)
 

ACHIMENES

Member
Pai daca ma lasam invinsa, mai mancam eu castraveti din gradina proprie, asa sunt sigura ca in ai mei nu sunt cine stie ce bazaconii de substante.
Eu ma feresc cat pot de mult sa-i tratez, putin da' bun :oops: :oops: :)
Mancam sanatos :) :)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am inceput si noi sa mancam castraveti din gradina,tipul este cornisor.Vinetele in schimb nu se prea misca.Anul trecut am avut unele rotunde,timpurii,si tot anul trecut am vazut,in piata la Urziceni conopida indigo,mi-a fost frica sa cumpar sa nu fie vopsita.
 

mirela06

Active Member
Ai mei tot fac si fac, nu stiu ce Dumnezeu de castraveti am nimerit anul acesta, dar ca sa facem fata mincam salate, cruzi, pus la borcan si acrit la soare.Pt noi este prea mult, iar la copii daca dai este prea putin :rofl:
 
Si eu am pus castravetii in aprile dupa sarbatori si mi-au rasarit acum dupa ploi.De fapt cam la toti vecinii mei acum le-a rasarit.
Acum incep sa se dezvolte frumos...Unii sunt in trei frunze altii in patru.Sper sa am si recolta...
 
Sus