Castan comestibil - Castanea sativa

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu stiu exact numele hibridului... dar parca se numesc Dunstan Chestnut (dupa numele hibridizatorului) .

Daca cautati dupa Chestnut Blight pe internet o sa obtineti mai multe detalii despre boala respectiva.

Bacteria in cauza este Cryphonectria parasitica si pina la urma se pare ca vine din asia mai degraba.

http://en.wikipedia.org/wiki/American_Chestnut

In Montreal se pare ca exista o gramada de castani comestibili... si daca rezista acolo inseamna ca rezista si in Moldova...
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
johny a spus:
Am obtinut câţiva puieţi de castan chinezesc, din fructe luate de la supermarket.
Le-am pus la fel ca cele locale in turba de cocos si au suportat cu bine gerul din iarnă (sub -20C).
Pentru comparatie, castana este de 2-3 ori mai mare decât cele de la noi:


Mai jos sunt cateva informatii de pe wikipedia, daca stie cineva mai multe detalii il rog sa scrie!

Castanea mollissima (Castanul Chinezesc) este o specie de castan nativă în China, Korea.
Este un arbore cu frunze căzătoare, cu o talie impunătoare, care poate atinge înălţimea de 20m, cu o coroană largă. Când este cultivat în apropierea altor specii de castan, cum sunt castanul japonez (C. crenata), castanul american (C. dentata) şi castanul european (C. sativa), castanul chinezesc hibridează foarte uşor.
Are o rată de creştere redusă, dar prezintă o rezistenţă crescută faţă de cancerul scoarţei şi alte boli, care afectează grav speciile autohtone, fiind considerată cea mai rezistentă dintre toate speciile de castan.
De aceea prezintă o mare importanţă şi prin hibrizii care pot fi obţinuţi.
Înmulţirea se face uşor din castane, care pot fi stratificate în toamnă imediat după recoltare.
Fructele castanului chinezesc sunt în general mai mari decât celelalte castane, mai dulci şi sunt considerate a fi cele mai bune.
Mnina a spus:
Deci sunt comestibile.
Felicitari pentru experiment :D
danero2004 a spus:
acum imi spui :rofl: , deja am pui de 2 ani , din cei comuni dar sper sa fi fost si alea castane chinezesti :p
 

gabiee

Active Member

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu as baga mana in foc , frunza de castan e un pic diferita , dupa cum vezi si la cele chinezesti si la cele romanesti sunt crestate masiv

 

gabiee

Active Member
da .... am observat si eu ca frunzele sunt altfel....
:?

poate stie cineva ce inseamna ce scrie pe eticheta .... :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
seamana cu o castana dar sunt doua chestii pe contrasens:

castana si cand incolteste e tot alba iar aici e verde
castanul nu il recunosc cu frunzele astea

vroaim poza la bulina unde scrie ce ai zis :wink:
 

gabiee

Active Member
aaa... cu eticheta .... ok ... maine .... ca intre timp s-au descarcat bateriile in aparat :|
dar in afara de ce am scris mai scrie firma care il comercializeaza si un cod de bare ...atat ....
 

happy

Well-Known Member
Eu am cumparat castane comestibile de la Kaufland si am plantat 10 buc in pamant.Oare vor ingheta?Am pastrat 10 castane sa le pun in casa in februarie :D Trebuie sa trecem pe piure de castane ca cel de cartofi nu mai merge(sunt cartofii tratati) :rofl:
 

presco

Active Member
happy a spus:
Eu am cumparat castane comestibile de la Kaufland si am plantat 10 buc in pamant.Oare vor ingheta?Am pastrat 10 castane sa le pun in casa in februarie :D Trebuie sa trecem pe piure de castane ca cel de cartofi nu mai merge(sunt cartofii tratati) :rofl:
Nu vor ingheta, asa am facut si eu, din sapte castane mi-au iesit trei castani! Poate tie o sa-ti iasa mai multi! :D
 

happy

Well-Known Member
Am vazut si eu in Bucuresti la Baumax cu 13lei,astept sa creasca ai mei din castane :wink:
 

sebii

Member
Mie mi-au iesit 3 din seminte au crescut frumos pana la 30-40 de cm si acum au inceput, pe rand, sa moara, a mai ramas unu la care i s-au innegrit varfurile frunzelor. De aia am cumparat altul, si pentr ca m-am nimerit chiar cand ii bagau l-am ales pe cel mai mare si mai gros dintre ei. :)
 
Sus